Źródło / Jungfrukällan (1960)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Źródło / Jungfrukällan (1960) to szwedzki film fabularny w reżyserii Ingmara Bergmana. Obraz zdobył Oscara i Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny. Ponadto nominowano go do Oscara za najlepsze kostiumy.

Akcja filmu rozgrywa się we wczesnochrześcijańskiej Szwecji. Karin, pogodna choć nieco rozpuszczona córka Törego, zamożnego właściciela ziemskiego, wybiera się do kościoła niebezpieczną drogą prowadzącą przez las. Towarzyszy jej służka, prosta pogańska dziewczyna imieniem Ingeri.

Dziewczyny spotykają na swojej drodze grupę mężczyzn, którzy proponują im pomoc. Karin odmawia, ale Ingeri zgadza się idź z nimi. Mężczyźni zaprowadzają ją do swojego szałasu w lesie. Tam Ingeri zostaje zgwałcona przez jednego z nich.

Karin dociera do kościoła, ale nie może znaleźć Ingeri. Wraca do domu i opowiada ojcu o tym, co się stało. Töre postanawia zemścić się na sprawcach.

Mężczyźni są zaskoczeni atakiem Törego. W walce ginie jeden z nich, a reszta ucieka. Töre odnajduje Ingeri i przyprowadza ją do domu. Dziewczyna jest w ciąży.

Karin umiera z powodu wstrząsu. Töre pogrąża się w rozpaczy. Opuszcza dom i idzie do lasu. Tam spotyka żebraka, który opowiada mu historię o źródle, które ma moc uzdrowienia.

Töre udaje się do źródła. Pije z niego wodę i wraca do domu. Powraca do niego też radość życia.

Motywy i interpretacje

Źródło to film o wielu motywach. Jednym z najważniejszych jest motyw zemsty. Töre jest zdeterminowany, aby znaleźć i ukarać sprawców gwałtu na jego córce. Jego zemsta jest jednak okrutna i nie przynosi mu spokoju.

Kolejnym ważnym motywem jest motyw religijny. Film rozgrywa się w okresie, w którym chrześcijaństwo zaczyna wypierać pogaństwo. Ingeri jest wyznawczynią pogaństwa, podczas gdy Karin jest chrześcijanką. Gwałt na Ingeri jest metaforą gwałtu na pogaństwie ze strony chrześcijaństwa.

Film można również interpretować jako metaforę konfliktu między dobrem i złem. Töre reprezentuje dobro, a sprawcy gwałtu zło. W walce między nimi dobro zwycięża, ale nie przynosi to spokoju.

Ocena

Źródło to film wybitny, który należy do kanonu kina światowego. Jest to dzieło pełne siły i emocji, które porusza ważne tematy. Film jest znakomicie zrealizowany, a aktorstwo jest na najwyższym poziomie.

Zalety

  • Siła i emocje
  • Poruszanie ważnych tematów
  • Znakomite wykonanie

Wady

  • Brutalność scen gwałtu

Podsumowanie

Źródło to film, który warto zobaczyć. Jest to dzieło, które zapada w pamięć i długo pozostaje w sercu.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ingmar Bergman
scenariusz Ulla Isaksson
gatunek Dramat
produkcja Szwecja
premiera 8 lutego 1960 (świat)
dystrybucja Gutek Film
studio Svensk Filmindustri (SF)
data produkcji 1960
tytuł oryg. Jungfrukällan
inne tytuły Źródło Polska The Virgin Spring Miedzynarodowe USA

Źródło / Jungfrukällan (1960) to szwedzki film w reżyserii Ingmara Bergmana, który zdobył Oscara i Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny. Obraz opowiada historię Karin, pogodnej choć nieco rozpuszczonej córki Törego, zamożnego właściciela ziemskiego we wczesnochrześcijańskiej Szwecji. Pewnego dnia Karin wybiera się do kościoła niebezpieczną drogą prowadzącą przez las. Towarzyszy jej służka, prosta pogańska dziewczyna imieniem Ingeri.

Film rozpoczyna się sceną, w której Karin i Ingeri przygotowują się do wyjścia do kościoła. Karin jest pełna radości i podekscytowania, podczas gdy Ingeri jest niepewna i przerażona. Karin każe Ingeri zostać w domu, ale ta się nie zgadza.

Dziewczyny wyruszają w drogę, ale wkrótce wpadają w pułapkę zastawioną przez grupę bandytów. Bandyci są trzema ludźmi: głuchym pasterzem, chudym pasterzem i żydowskim żebrakiem.

Bandyci gwałcą i zabijają Karin. Ingeri przeżywa atak, ale jest w szoku i nie może sobie przypomnieć, co się stało.

Töre dowiaduje się o śmierci Karin i postanawia zemścić się na bandytach. Zabiera Ingeri ze sobą do lasu i zmusza ją, aby wskazała mu miejsce, w którym doszło do morderstwa.

Töre znajduje bandytów i zabija ich. Ingeri jest świadkiem zemsty Törego.

Film kończy się sceną, w której Ingeri jest prowadzona na stos kacerek. Jest oskarżona o współudział w zabójstwie Karin.

Motywy

Źródło to film o mocy zemsty i przebaczenia. Bergman przedstawia świat, w którym dobro i zło są wyraźnie rozdzielone. Bohaterowie filmu są podzieleni na dwie grupy: tych, którzy są dobrzy i tych, którzy są źli.

Motyw zemsty jest centralnym motywem filmu. Töre jest zdeterminowany, aby pomścić śmierć swojej córki. Jego zemsta jest brutalna i bezwzględna.

Motyw przebaczenia jest również obecny w filmie. Ingeri jest świadkiem zemsty Törego. Jest przerażona tym, co zobaczyła. W końcu Ingeri prosi Törego o wybaczenie.

Motyw religii jest również istotnym elementem filmu. Bergman przedstawia świat, w którym religia jest silna i dominująca. Töre jest chrześcijaninem, a jego zemsta jest motywowana chęcią ukarania winnych.

Analiza

Źródło to film, który porusza ważne kwestie moralne. Bergman stawia pytanie o to, czy zemsta jest uzasadniona. Czy można wybaczyć tym, którzy wyrządzili krzywdę?

Film jest również opowieścią o ciemnej stronie ludzkiej natury. Bergman pokazuje, że nawet ludzie, którzy wydają się być dobrzy, są w stanie dokonać okrutnych czynów.

Źródło to film, który nadal jest aktualny i poruszający. Jest to dzieło, które pozostawia widza z pytaniami i refleksją.

Ocena

Źródło to jeden z najwybitniejszych filmów Ingmara Bergmana. Jest to film dobrze zrealizowany, z doskonałą grą aktorską. Bergman tworzy w filmie przejmujący i poruszający obraz ludzkiej natury.

Film otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków. Został doceniony za jego mroczny i poruszający klimat, a także za doskonałą grę aktorską.

Źródło to film, który powinien zobaczyć każdy fan kina Bergmana. Jest to dzieło, które pozostanie w pamięci widza na długo po seansie.

Aktor Postać
Töre
Ingeri
Żebrak
Chudy pasterz
Märeta
Niemy pasterz
Karin
Simon
Chłopiec
Strażnik mostu
Frida
Parobek
Parobek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *