Złodzieje rowerów / Ladri di biciclette (1948)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Złodzieje rowerów to włoski film neorealistyczny z 1948 roku w reżyserii Vittoria De Siki. Opowiada on historię Antonia Ricciego, bezrobotnego mężczyzny, który znajduje pracę jako rozklejający plakaty. Do tego zajęcia niezbędny jest jednak rower, którego Antonio nie posiada. Razem z żoną zastawiają więc w lombardzie pamiątki rodzinne, aby wykupić swój pojazd.

Film rozpoczyna się od scen przedstawiających powojenne Włochy. W kraju panuje bieda i bezrobocie. Antonio Ricci jest jednym z wielu, którzy stracili pracę w wyniku wojny. Mężczyzna ma na utrzymaniu żonę Marię i synka Bruno. Aby zapewnić im byt, musi znaleźć pracę.

Po długich poszukiwaniach Antonio w końcu otrzymuje ofertę pracy jako rozklejający plakaty. To szansa na poprawę sytuacji materialnej rodziny. Jednak pracodawca stawia jeden warunek – Antonio musi mieć własny rower.

Antonio nie ma roweru, ponieważ musiał go zastawić w lombardzie, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny. Razem z Marią postanawiają zastawić jeszcze rodzinną pościel, aby wykupić pojazd.

Antonio rozpoczyna pracę. Jednak następnego dnia jego rower zostaje skradziony. Mężczyzna jest zrozpaczony. Bez roweru nie może wykonywać swojej pracy i straci źródło utrzymania.

Antonio wraz z synem Bruno wyrusza na poszukiwania roweru. Ich wędrówka po Rzymie jest pełna trudów i niebezpieczeństw. Mężczyzna jest coraz bardziej zdesperowany.

W końcu Antonio znajduje podejrzanego mężczyznę, który może mieć jego rower. Mężczyzna próbuje go odzyskać, ale zostaje pobity i zgnieciony przez tłum.

Antonio i Bruno nie poddają się. Kontynuują poszukiwania roweru. W końcu odnajdują go na placu Piazza Vittorio, gdzie sprzedaje się skradzione pojazdy.

Antonio odkupuje rower, ale jest to dla niego bardzo trudne. Mężczyzna musi zrezygnować z cennych pamiątek rodzinnych, które zastawił, aby wykupić pojazd.

Złodzieje rowerów to film poruszający i pełny emocji. Opowiada on o trudnej sytuacji materialnej i społecznej Włoch w powojennym okresie. Film jest również metaforą walki człowieka o przetrwanie i zachowanie godności.

Analiza filmu

Fabuła

Fabuła filmu jest prosta i przejrzysta. Opowiada ona o walce człowieka o przetrwanie. Antonio Ricci jest typowym przedstawicielem powojennej Włoch. Jest bezrobotny, biedny i samotny. Jego jedynym celem jest zapewnienie bytu rodzinie.

Bohaterowie

Bohaterowie filmu są wyraziści i przekonujący. Antonio Ricci to postać tragiczna. Mężczyzna jest ofiarą sytuacji, w której się znalazł. Jest słaby i bezradny, ale nie poddaje się i walczy o to, co kocha.

Bruno Ricci to postać pozytywna. Chłopiec jest oddany ojcu i pomaga mu w poszukiwaniach roweru. Bruno jest symbolem nadziei i wiary w lepsze jutro.

Motywy

W filmie pojawiają się następujące motywy:

  • walka o przetrwanie – motyw ten jest przewodni w filmie. Antonio Ricci walczy o to, aby zapewnić byt rodzinie.
  • prywatność – motyw ten jest związany z kradzieżą roweru. Antonio Ricci traci nie tylko środek transportu, ale także poczucie bezpieczeństwa i prywatności.
  • godność – motyw ten jest obecny w całym filmie. Antonio Ricci jest człowiekiem godnym i szlachetnym.

Technika

Film został zrealizowany w technice neorealistycznej. Charakteryzuje się ona realistycznymi scenami, skromną scenografią i naturalnym aktorstwem.

Ocena

Złodzieje rowerów to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Film jest poruszający, pełny emocji i skłania do refleksji.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Vittorio De Sica
scenariusz Oreste Biancoli, Suso Cecchi d'Amico
gatunek Dramat
produkcja Włochy
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 21 listopada 1948 (Światowa) 22 listopada 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $332 930 w USA
na podstawie Luigi Bartolini (powieść)
studio Produzioni De Sica
tytuł oryg. Ladri di biciclette
inne tytuły Bicycle Thieves Miedzynarodowe The Bicycle Thieves (alternatywna pisownia) Wielka Brytania The Bicycle Thief (alternatywna pisownia) USA Bicycle Thieves Wielka Brytania Bicycle Thieves USA

Złodzieje rowerów to włoski film neorealistyczny z 1948 roku w reżyserii Vittoria De Siki. Film opowiada historię Antonia Ricciego, bezrobotnego mężczyzny, który podejmuje pracę jako rozklejający plakaty. Do tego zajęcia niezbędny jest jednak rower, którego Antonio nie posiada. Razem z żoną zastawiają więc w lombardzie pamiątki rodzinne, aby zdobyć pieniądze na wykup roweru.

Pierwszego dnia pracy Antonia rower zostaje skradziony. Mężczyzna i jego syn Bruno (Enzo Staiola) wyruszają na poszukiwania pojazdu. Ich poszukiwania są pełne przeszkód i niebezpieczeństw. Antonio musi zmierzyć się z własną bezradnością i biedą, a także z nieufnością i agresją otoczenia.

Film De Siki jest poruszającym obrazem powojennej rzeczywistości Włoch. Przedstawia on bezradność i ubóstwo ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Film jest również opowieścią o ludzkiej determinacji i walce o przetrwanie.

Oto szczegółowy opis filmu:

Akcja filmu rozgrywa się w Rzymie tuż po zakończeniu II wojny światowej. Włochy są zniszczone przez wojnę, a ludzie żyją w ubóstwie. Bezrobocie jest wysokie, a ceny żywności rosną.

Antonio Ricci jest bezrobotnym mężczyzną, który ma na utrzymaniu żonę i dwoje dzieci. Przez dwa lata szuka pracy, ale bezskutecznie. Pewnego dnia znajduje ogłoszenie o ofercie pracy jako rozklejający plakaty. Praca jest dobrze płatna, ale wymaga posiadania własnego roweru.

Antonio nie posiada roweru, ale ma nadzieję, że uda mu się go zdobyć. Razem z żoną Marią (Lianella Carell) zastawiają w lombardzie pamiątki rodzinne, aby zdobyć pieniądze na wykup roweru.

Antonio otrzymuje pracę i pierwszego dnia udaje mu się wywiązać ze swoich obowiązków. Jednak następnego dnia rower zostaje mu skradziony.

Antonio i Bruno są zrozpaczeni. Antonio nie może pracować bez roweru, a jego rodzina nie będzie miała pieniędzy na utrzymanie.

Mężczyzna i jego syn wyruszają na poszukiwania roweru. Ich poszukiwania są pełne przeszkód i niebezpieczeństw. Antonio musi zmierzyć się z własną bezradnością i biedą, a także z nieufnością i agresją otoczenia.

Podczas poszukiwań Antonio i Bruno spotykają różnych ludzi. Niektórzy z nich są pomocni, ale inni są obojętni lub wręcz wrogo nastawieni.

Ostatecznie Antonio znajduje rower, ale jest on w bardzo złym stanie. Mężczyzna musi go naprawić, aby mógł znów pracować.

Film kończy się sceną, w której Antonio i Bruno jadą na rowerze do domu. Mężczyzna jest szczęśliwy, że odzyskał rower, ale wie, że jego życie nadal będzie trudne.


Ocena filmu:

Złodzieje rowerów to jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Film jest poruszającym obrazem powojennej rzeczywistości Włoch, ale również uniwersalną opowieścią o ludzkiej determinacji i walce o przetrwanie.

Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym. Obraz jest realistyczny i sugestywny. De Sica doskonale oddaje atmosferę powojennego Rzymu.

Aktorstwo w filmie jest również bardzo dobre. Lamberto Maggiorani w roli Antonia Ricciego stworzył przejmującą kreację człowieka, który walczy o przetrwanie swojej rodziny.

**Podsumowując, Złodzieje rowerów to wybitny film, który warto obejrzeć. Jest to film poruszający, realistyczny i dobrze zrealizowany.

Aktor Postać
Antonio Ricci
Bruno Ricci
Maria Ricci
Baiocco
Złodziej
Żebrak
Kobieta z organizacji charytatywnej
Żebrak
Sekretarka w organizacji charytatywnej
Aktor amator
Student seminarium
Policjant
Strażnik na Piazza Vittorio
Bogaty dzieciak w restauracji
Meniconi, zamiatacz ulic
Człowiek chroniący prawdziwego złodzieja
Roztropna kobieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *