Zatrute pióro / Quills (2000)

Film

Czas trwania: 2 godz. 4 min.

Opis

„Zatrute pióro” przenosi nas w świat skandalizujących dzieł legendarnego markiza de Sade i jego burzliwych losów w ostatnich latach życia. Film w reżyserii Philipa Kaufmana ukazuje fascynującą opowieść o szaleństwie, pasji oraz nieustępliwej wolności twórczej, która nie cofa się przed żadnymi ograniczeniami.

Akcja filmu rozgrywa się w osiemnastowiecznej Francji, w porewolucyjnym okresie. Markiz de Sade, autor kontrowersyjnych dzieł przesiąkniętych erotyzmem i okrucieństwem, zostaje umieszczony w zakładzie dla obłąkanych w Charenton. Pomimo izolacji od społeczeństwa, markiz nie rezygnuje z tworzenia swoich prowokacyjnych dzieł. Przytułek prowadzony jest przez młodego księdza, który, choć zaskoczony treściami rękopisów de Sade’a, toleruje jego działalność.

Film skupia się na związku markiza z młodą praczką, Madeleine Leclerc, która nie tylko przemyca jego rękopisy na zewnątrz, ale również staje się obiektem uczuć miłosnych. Narracja ukazuje, jak markiz, mimo izolacji, nieustannie pracuje nad nowymi dziełami, które wstrząsają moralnością tamtego czasu. Jego ostatnia powieść, „Justyna”, wywołuje gniew samego Napoleona, co skutkuje wysłaniem do Cherenton doktora Royera-Collarda, mającego położyć kres twórczości markiza.

Film ukazuje złożoność postaci markiza de Sade, przedstawiając go jako człowieka przepełnionego pasją do pisania, choć jednocześnie niosącego ze sobą cień szaleństwa. Jego twórczość to wyzwanie dla moralności i obyczajów tamtego okresu, a jednocześnie manifestacja nieposkromionej wolności wyrazu.

Wątek miłosny między markizem a Madeleine dodaje filmowi głębi emocjonalnej, ukazując z jednej strony ludzką potrzebę bliskości i uczuć, a z drugiej skomplikowane relacje pomiędzy dwiema postaciami o różnych pozycjach społecznych.

„Zatrute pióro” to film, który nie unika trudnych tematów, wnikliwie analizując granice wolności artystycznej i konflikty między twórczością a społeczeństwem. Aktorskie kreacje, zwłaszcza Geoffrey’a Rusha w roli markiza de Sade, nadają filmowi autentyczność i intensywność. Reżyseria Philipa Kaufmana pozwala widzom zanurzyć się w fascynującym, lecz jednocześnie kontrowersyjnym światku jednego z najbardziej skandalizujących pisarzy w historii.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Philip Kaufman
scenariusz Doug Wright
gatunek Dramat, Kostiumowy
produkcja USA, Niemcy, Wielka Brytania
premiera 2 września 2000 (Światowa) 16 lutego 2001 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $17 989 227 na świecie$7 065 332 w USA$10 923 895 poza USA
budżet $13 500 000
studio Fox Searchlight Pictures (przedstawia) / Charenton Productions (niewymienione w czołówce) / Hollywood Partners (współudział) /
tytuł oryg. Quills

Zatrute pióro to film Philipa Kaufmana z 2000 roku, opowiadający o ostatnich latach życia markiza de Sade, autora słynnych powieści pornograficznych i sadystycznych. Akcja filmu rozgrywa się w osiemnastowiecznej Francji, w okresie po rewolucji.

Markiz de Sade (Geoffrey Rush) zostaje umieszczony w przytułku dla obłąkanych w Charentonie. Mimo diagnozy lekarzy, że cierpi na paranoję, jest w pełni świadomy swoich czynów i nie zamierza zrezygnować z pisania. Jego nowe powieści, pełne erotyki i przemocy, budzą coraz większe oburzenie społeczeństwa.

Dyrektor przytułku, ksiądz Coulmier (Joaquin Phoenix), jest człowiekiem łagodnym i życzliwym. Stara się zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki życia. Jednak nawet on nie jest w stanie powstrzymać de Sade'a przed pisaniem.

Pewnego dnia do Charentonu przybywa nowy lekarz, dr Royer-Collard (Michael Caine). Jest to człowiek bezwzględny i okrutny, który uważa, że jedynym sposobem na uleczenie de Sade'a jest stosowanie tortur.

Konflikt między de Sade'em a dr. Royer-Collardem doprowadza do tragedii. W wyniku sporu ginie młoda praczka Madeleine (Kate Winslet), która pomagała de Sade'owi w publikowaniu jego dzieł.

Film Kaufmana to poruszająca historia o wolności słowa, szaleństwie i miłości. Jest to także obraz burzliwej epoki, w której toczyły się walki o prawa człowieka i demokrację.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Walka o wolność słowa. Markiz de Sade jest symbolem wolności słowa i wolności twórczości. Jego powieści są pełne kontrowersyjnych treści, ale jednocześnie są dziełami sztuki, które zasługują na respekt.
  • Konflikt między rozumem a szaleństwem. Dr Royer-Collard jest przedstawicielem racjonalistycznego podejścia do szaleństwa. Uważa, że de Sade jest chory psychicznie i że należy go leczyć. Markiz de Sade natomiast jest przekonany, że jego poglądy są racjonalne i że nie należy ich nazywać szaleństwem.
  • Miłość i śmierć. Film kończy się tragiczną śmiercią Madeleine. Jej śmierć jest symbolem upadku ideałów, które reprezentowała.

Ocena filmu

Zatrute pióro to film dobrze zrealizowany i poruszający. Geoffrey Rush w roli markiza de Sade jest znakomity. Kate Winslet również tworzy przekonującą kreację Madeleine. Film Kaufmana to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kina historycznego i psychologicznego.

Oto kilka cytatów z filmu:

  • Markiz de Sade: "Wolność słowa jest niczym innym jak wolnością myśli."
  • Dr Royer-Collard: "Szaleńcze myśli to choroba, która wymaga leczenia."
  • Madeleine Leclerc: "Wszyscy mamy w sobie trochę szaleństwa."
Aktor Postać
Markiz de Sade
Madeleine Le Clerc
Coulmier
Doktor Royer-Collard
Madame LeClerc
Delbene
Simone
Renee Pelagie
Prouix
Valcour
Mademoiselle Clairwill
Sprzedawca
Sprzedawca
Pitou
Delfin
Cleante
Napoleon Bonaparte
Lunatyk podczas przedstawienia
Lunatykujący członek zespołu
Prostytutka
Siostra Flavie
Siostra Rose Fatima
Właściciel lombardu
Fop
Bouchon
Charlotte
Franval
Orvolle
Pani Bougival
Michette
Louison
Guerin
Opat Maupas
Gaillon
Panna Renard
Siostra Noirceuil
Jeździec
Lokaj
Wariatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *