Zakazane piosenki (1946)
Film
Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Opis
Zakazane piosenki (1946) to polski film muzyczny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, opowiadający o losach muzyka Romana Tokarskiego podczas okupacji niemieckiej Warszawy. Film jest pierwszą polską produkcją fabularną po II wojnie światowej.
Fabuła
Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do stycznia 1945 roku. Narratorem jest Roman Tokarski, który opowiada o swoich przeżyciach swojemu przyjacielowi, repatriantowi z Anglii.
Roman mieszka w Warszawie wraz z siostrą Haliną i matką. Po wybuchu wojny zakłada uliczną orkiestrę, która staje się popularnym symbolem oporu wobec okupanta. Roman i Halina należą również do podziemnej organizacji, dla której przewożą broń i nielegalne wydawnictwa. W czasie jednej z akcji ginie ukochany Haliny, Ryszard.
W czasie powstania warszawskiego Roman i Halina walczą w szeregach Armii Krajowej. Po upadku powstania dołączają do partyzantki. W końcu, w styczniu 1945 roku, Warszawa zostaje wyzwolona przez Armię Czerwoną.
Motywy
Opór wobec okupanta
Głównym motywem filmu jest opór wobec okupanta. Roman i Halina są przykładem Polaków, którzy nie poddali się terrorowi niemieckiemu. Ich działalność w podziemiu jest wyrazem patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
Muzyka jako forma oporu
Muzyka odgrywa w filmie ważną rolę. Uliczne orkiestry Romana i Haliny są symbolem nadziei i oporu. Ich piosenki, choć zakazane przez Niemców, podnoszą na duchu mieszkańców Warszawy i dają im siłę do walki.
Życie codzienne w okupowanej Warszawie
Film przedstawia również życie codzienne w okupowanej Warszawie. Widzowie mogą zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców stolicy pod niemieckim butem. Film pokazuje zarówno cierpienia i lęk, jak i nadzieję i determinację Polaków.
Ocena
Zakazane piosenki to film o sile ludzkiego ducha i niezłomności ducha narodowego. Jest to również ważne świadectwo historii Polski w czasie II wojny światowej.
Film został dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1947 roku.
Obsada
- Jerzy Duszyński jako Roman Tokarski
- Danuta Szaflarska jako Halina Tokarska
- Eugeniusz Bodo jako pan Cieślak
- Władysław Hańcza jako komendant AK
- Janina Romanówna jako matka Romana i Haliny
Ważne piosenki z filmu
- „Warszawskie dzieci”
- „Kto ty jesteś?”
- „Warszawa ma dwa serca”
- „Pamiętajcie o mnie”
- „Jedziem, jedziem w bój”
Wnioski
Zakazane piosenki to film, który powinien być obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się historią Polski i II wojną światową. Jest to film poruszający, ale też pełen nadziei.