Yuma (2012)

Film

Czas trwania: 1 godz. 53 min.

Opis

Film „Yuma” (2012) w reżyserii Piotra Mularuka rzuca widza w wir postkomunistycznej rzeczywistości, gdzie Zyga, główny bohater, pod wpływem zaniku perspektyw życiowych, decyduje się na ryzykowną karierę jumaka – kradzieży ekskluzywnych dóbr za granicą.

Akcja filmu rozgrywa się trzy lata po upadku Polski Ludowej. Zyga (Gierszał) znużony monotonią życia pod komuną, postanawia zainicjować rewolucję, ale nie w sensie politycznym. Razem z ekipą przyjaciół i sprytnej ciotki (Figura) wkracza do świata „jumy”, gdzie drobne przestępstwa stają się drogą do szybkiego awansu społecznego. Miejsce Zygi przeszło gwałtowną transformację, zdobywając uznanie i respekt wśród mieszkańców, zwłaszcza płci przeciwnej (w filmie Chapko i Sujecka rywalizują o jego względy). Jednakże, gdy młodzi partnerzy (Skonieczny i Kamieński) zaczynają odczuwać niedosyt związany z ciuchami i elektroniką, a rosyjscy gangsterzy pod wodzą nieprzewidywalnego Opata (Kot w diabelskiej roli) stają na ich drodze, a Niemcy wprowadzają surowsze środki ochronne, zabawa w kryminalną grę zamienia się w niebezpieczny hazard.

Opowieść filmu „Yuma” przenosi nas w realia życia Zygmunta, znanego jako Zyga, młodego Polaka mieszkającego na granicy Polski i Niemiec. Po upadku komunizmu chłopak postanawia przełamać stagnację, ale w chaosie przemian społecznych i moralnej anarchii staje się niechcący prostym gangsterem, przyczyniając się do eskalacji przestępczości.

Historia przedstawiona w „Yumie” to nie tylko podróż przez świat przestępczy, ale także refleksja na temat adaptacji do nowej rzeczywistości społecznej. Mateusz Gierszał, w roli Zygmunta, brawurowo przedstawia zawiłości psychiki młodego człowieka, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w zamieszaniu po transformacji ustrojowej.

Piotr Mularuk, reżyser filmu, umiejętnie mieszający elementy kryminalnej intrygi z analizą społeczną, skupia się na motywacjach postaci i kontekstach społecznych, w których się obracają. Świat ukazany w filmie jest autentyczny, z malarskim oddaniem realiów pogranicza polsko-niemieckiego, a kameralna sceneria wtapia widza w intymną atmosferę życia bohaterów.

Barwy i światło użyte w „Yumie” nie tylko podkreślają nastroje i emocje, ale nadają produkcji głębokość i subtelność. Solidna obsada aktorska, z Gierszałem na czele, dodaje postaciom wiarygodności i autentyczności. Katarzyna Figura w roli ciotki Zygmunta wprowadza lekkość i humor, jednocześnie pełniąc rolę wsparcia dla głównego bohatera. Tomasz Kot jako nieobliczalny Opat prezentuje się jako charyzmatyczny antagonist, wprowadzając nieprzewidywalny element niebezpieczeństwa.

Film „Yuma” to nie tylko kryminał z elementami sensacji, ale także społeczna refleksja na temat iluzji wolności po transformacji ustrojowej. To barwna opowieść o młodości, która staje się zakulisową podróżą przez burzliwe lata przemian w Polsce po upadku komunizmu.

Ostatecznie, „Yuma” to film, który porusza, zaskakuje i zmusza do refleksji nad kondycją społeczeństwa w czasach przełomu. Zręczna reżyseria, autentyczne kreacje aktorskie i sugestywna atmosfera tworzą pełną emocji historię, która wciąga od pierwszej sceny i trzyma widza w napięciu aż do finału. Film Piotra Mularuka to nie tylko opowieść o przestępczości, ale także głęboka analiza ludzkich wyborów w trudnych czasach.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Piotr Mularuk
scenariusz Piotr Mularuk, Wojciech Gajewicz
gatunek Dramat, Sensacyjny
produkcja Polska, Czechy
premiera 30 czerwca 2012 (Światowa) 10 sierpnia 2012 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Evolution Films / Polski Instytut Sztuki Filmowej (finansowanie) / Yeti Films
tytuł oryg. Yuma

Yuma (2012) to polski film sensacyjny w reżyserii Piotra Mularuka, opowiadający o losach Zygi, młodego mężczyzny z pogranicza polsko-niemieckiego, który w okresie transformacji ustrojowej staje się gangsterem.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1991 roku, trzy lata po upadku PRL. Zyga (Jakub Gierszał) jest młodym mężczyzną, który żyje w małej, skromnej miejscowości na Śląsku. Jest inteligentny, ambitny, ale też pozbawiony perspektyw. Czuje się uwięziony w szarości i beznadziei, która panuje w jego otoczeniu.

Pewnego dnia Zyga poznaje Halinę (Katarzyna Figura), swoją obrotną ciotkę, która zajmuje się przemytem. Halina widzi w Zydze potencjał i proponuje mu, aby zajął się "jumą", czyli drobnymi kradzieżami w niemieckich sklepach. Zyga początkowo nie jest przekonany, ale w końcu zgadza się na propozycję ciotki.

Już pierwsze akcje "jumy" przynoszą Zydze sukces. Szybko staje się on jednym z najlepszych jumaków w okolicy. Zyga zyskuje pieniądze, sławę i uznanie wśród miejscowych. Wkrótce na jego drodze pojawiają się dwaj jego przyjaciele, Młot (Jakub Kamieński) i Kula (Krzysztof Skonieczny). Razem tworzą zgrany zespół, który dokonuje coraz bardziej brawurowych kradzieży.

Zyga, Młot i Kula są świadomi ryzyka, jakie podejmują, ale nie zdają sobie sprawy z tego, jak daleko ich to zaprowadzi. Wkrótce w ich drodze stają rosyjscy gangsterzy pod wodzą Opata (Tomasz Kot). Opat jest bezwzględnym i niebezpiecznym człowiekiem, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Zyga i jego przyjaciele muszą zmierzyć się z nową, niebezpieczną rzeczywistością. Muszą podjąć trudne decyzje, które mogą zaważyć na ich losach.

Film "Yuma" to historia o tym, jak łatwo można wpaść w wir przestępczości. To również opowieść o tym, jak trudne jest wyrwanie się z kręgu zła.

Główny bohater filmu, Zyga, jest postacią złożoną i niejednoznaczną. Jest to człowiek inteligentny i ambitny, ale też impulsywny i nieodpowiedzialny. Zyga to typ człowieka, który zawsze idzie za głosem serca, nawet jeśli prowadzi to do kłopotów.

Reżyser Piotr Mularuk w swoim filmie ukazuje transformację ustrojową w Polsce w sposób realistyczny i bez upiększeń. Film "Yuma" to nie tylko historia o gangsterach, ale również o tym, jak trudnym okresem były dla Polski lata 90. XX wieku.

Film "Yuma" został pozytywnie przyjęty przez krytyków i widzów. Został doceniony za realistyczne ukazanie rzeczywistości transformacji ustrojowej w Polsce, a także za kreacje aktorskie Jakuba Gierszała i Tomasza Kota.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu "Yuma":

  • Akcja filmu rozgrywa się w małym, skromnym miasteczku na Śląsku.
  • Zyga, Młot i Kula mieszkają na blokowisku.
  • Halina jest typową "babcią z chlebem", która zajmuje się przemytem.
  • Opat to bezwzględny i niebezpieczny rosyjski gangster.
  • Film zawiera wiele scen akcji i przemocy.
  • Film został nakręcony w realistycznym stylu.

Mam nadzieję, że ten opis filmu "Yuma" jest satysfakcjonujący.

Aktor Postać
"Zyga"
"Młot"
"Kula"
Halinka, ciotka "Zygi"
"Bajadera"
Majka
"Opat"
Ernest
Rysio
"Nike"
Matka "Zygi"
Ojciec "Zygi"
Bronek, burmistrz miasta
"Chrzęstny", chrzestny "Zygi"
"Doris"
"Daisy"
Barmanka
Ksiądz
"Lewar"
"Buźka"
Sprzedawca we Frankfurcie
Kierownik kina
Policjant
Strażnik niemiecki
Strażnik niemiecki
Tancerka na rurze
Mariola
Tamara
Akordeonista
Tirówka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *