Wygnanie / Izgnanie (2007)

Film

Czas trwania: 2 godz. 30 min.

Opis

Film „Wygnanie” (2007), w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, to hipnotyzująca i piękna historia, jak określa go brytyjski „The Times”. Przenosząc się z pełnego ruchu miasta na wieś, rodzina głównego bohatera, Aleksa (wspaniale zagrany przez Konstantina Ławronienko), stawia czoła samotności, brakowi zrozumienia i skomplikowanym relacjom międzyludzkim. Akcja filmu rozgrywa się na prowincji, gdzie surowa przyroda staje się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń, a bohaterowie, zamknięci w swojej samotności, odkrywają przed widzem tajemnice własnych dusz.

Mąż, żona oraz dwójka dzieci decydują się opuścić miasto przemysłowe, aby zamieszkać w starym domu ojca Aleksa na wiejskich terenach. W porównaniu z ich poprzednim życiem w mieście, które ułatwia relacje między postaciami, wygładza nierówności i tworzy iluzję szczęścia i miłości, nowy dom symbolizuje powrót do natury. Położony na malowniczych wzgórzach, otoczony żyzną ziemią dawnego morza, dom ten, choć dumny, leży w ruinach, emanując smutkiem. Oznacza to również konieczność ogromnego poświęcenia.

Film ukazuje życie rodziny, która znajduje się nagle w tragicznej sytuacji, przeplatając codzienność z elementami dramatycznymi. Mąż, żona oraz ich dwójka dzieci – chłopiec i dziewczynka – stają przed wyzwaniami, którym muszą stawić czoła w starej wiejskiej posiadłości. Opowieść ta ukazuje ludzi takich jak my, zwykłych, którzy muszą radzić sobie w trudnych okolicznościach.

W nowym otoczeniu, które staje się zarówno miejscem urodzenia męża, jak i areną dramatycznych wydarzeń, każdy bohater zaczyna odkrywać swoją własną naturę. Film podkreśla, że choć życie na wsi może być piękne, to równocześnie trudne i wymagające ogromnego poświęcenia. Wizja przeszłości, związanej z ojcem Aleksa, kształtuje teraźniejszość, a bohaterowie muszą zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów.

W tle króluje surowa przyroda, będąca niemym świadkiem tragicznych losów rodziny. Widzowie śledzą losy bohaterów, którzy, pomimo dążenia do spokojnego życia na wsi, zmagają się z brakiem nadziei i skomplikowanymi relacjami międzyludzkimi. Zawiłe losy rodzinne przeplatają się z odwiecznymi pytaniami o sens ludzkiego istnienia, sprawiedliwość i poświęcenie.

„Wygnanie” to film, który porusza głębokie, uniwersalne tematy, przedstawiając ludzkie doświadczenia w obliczu trudnych wyborów i konsekwencji. Jego piękno tkwi w hipnotyzującej narracji, ukazującej, że nawet w najtrudniejszych chwilach, dusze bohaterów odkrywają przed nami swoje tajemnice. Czy to ścieżka do zrozumienia czy odnalezienia sensu życia, film Andrieja Zwiagincewa pozostawia widza z refleksją nad własnymi przemyśleniami i emocjami.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andriej Zwiagincew
scenariusz Artyom Melkumian, Oleg Negin
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Rosja
premiera 18 maja 2007 (Światowa) 28 marca 2008 (Polska premiera kinowa)
na podstawie William Saroyan (książka)
dystrybucja 35 milimetrów
studio Hélicotronc (produkcja wykonawcza) / Ren-TV
tytuł oryg. Izgnanie
inne tytuły The Banishment Miedzynarodowe The Banishment Wielka Brytania The Banishment Szwajcaria
Film, który brytyjski „The Times:” określa słowami: „hipnotyzująca, piękna historia” to przejmująca opowieść o samotności, braku zrozumienia i trudnych relacjach międzyludzkich. Akcja „Wygnania” toczy się na prowincji, której surowa przyroda jest niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Film przedstawia historię Aleksa (Konstantin Ławronienko), który razem z rodziną (w roli żony fenomenalna Maria Bonnevie) powraca w strony swojego dzieciństwa. Zamknięte w swojej samotności postacie odkrywają przed nami tajemnice własnych dusz.
Mąż, żona i dwójka dzieci przenoszą się z miasta przemysłowego na wieś, do miejsca urodzenia męża, aby zamieszkać w starym domu jego ojca. W porównaniu z ich poprzednim miejscem zamieszkania (miasto, które ułatwia relacje między bohaterami, wygładza nierówności, a nawet tworzy pewien rodzaj iluzji szczęścia i miłości), nowy dom oznacza Naturę. Położony jest na zapierających dech piersiach wzgórzach... [opis dystrybutora]
Drugi film reżysera wielokrotnie nagradzanego „Powrotu”. Mąż, żona i dwójka dzieci (chłopiec i dziewczynka) przeprowadzają się z miasta na wieś, do miejsca urodzenia ojca. Życie rodziny w starym domu w pewnym momencie zaczyna się komplikować. Film przedstawia ludzi takich jak my, którzy znaleźli się nagle w sytuacji tragicznej.
Mąż, żona i dwójka dzieci (chłopiec i dziewczynka) przenoszą się z miasta przemysłowego na wieś, do miejsca urodzenia męża, aby zamieszkać w starym domu jego ojca. W porównaniu z ich poprzednim miejscem zamieszkania (miasto, które ułatwia relacje między bohaterami, wygładza nierówności, a nawet tworzy pewien rodzaj iluzji szczęścia i miłości), nowy dom oznacza Naturę. Położony jest na zapierających dech piersiach wzgórzach, na dnie prehistorycznego morza, żyznej ziemi, lecz wszystko to leży w ruinach. Jest smutne, mimo że dumne. I niczego nie udaje. Będzie wymagało ogromnego poświęcenia. Nikt nie powstrzyma ręki ojca skierowanej przeciwko swojemu synowi. Nikt nie usłyszy krzyku. Owieczka nie zajmie miejsca syna. Bo ten, kto podniesie nóż będzie mieć uszy, które nie będą słyszeć, oczy, które nie zobaczą, serce, które nic nie poczuje. Jednak jego wiara w "prawo" ludzkiej dumy jest żarliwa i niewyczerpana, tak żarliwa, jak jego wyrzuty sumienia. Ziarno zostało zasiane i muszą nadejść żniwa. Na pytanie: "O czym jest Wygnanie?" odpowiadamy: "Tak jak każdy inny film, w mniejszy lub większy sposób, ten film jest o nas wszystkich – dobrych, pięknych ludziach w tragicznych okolicznościach braku nadziei".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *