Wszyscy twoi święci / A Guide to Recognizing Your Saints (2006)
Film
Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Opis
Wszyscy twoi święci to film o dorastaniu, stracie i przebaczeniu. Opowiada historię Dito Montiela, który po 15 latach nieobecności wraca do rodzinnej Astorii w Queens, Nowym Jorku. Celem jego podróży jest odwiedzenie ojca, który jest ciężko chory. Dito jest odnoszącym sukcesy pisarzem, ale jego życie nie było łatwe. Dorastał w biednej dzielnicy, wśród przemocy i narkotyków. Wiele osób z jego otoczenia, w tym jego przyjaciele, nie przetrwało tych trudnych warunków.
Pobyt w Astorii sprawia, że Dito zaczyna wspominać swoją młodość. Wspomnienia te są zarówno radosne, jak i bolesne. Dito pamięta swoje pierwsze miłości, pierwsze przyjaźnie, ale też śmierć najbliższych i własną walkę z uzależnieniem.
W Astorii Dito spotyka swoich dawnych przyjaciół, których nazywa „świętymi”. Większość z nich nie poradziła sobie z trudnościami życia i pogrążyła się w alkoholizmie, narkomanii lub przestępczości. Dito jest jedynym, który wyrwał się z tego kręgu.
Spotkanie z przyjaciółmi jest dla Dito trudnym doświadczeniem. Musi zmierzyć się z ich zazdrością i niechęcią. Czuje się jak zdrajca, który porzucił ich na pastwę losu.
Dito odwiedza też ojca, który jest już bliski śmierci. Mężczyzna jest rozgoryczony i nie rozumie, dlaczego syn wyjechał i nie utrzymywał z nim kontaktu. Dito musi odnaleźć w sobie siłę, aby wybaczyć ojcu i pogodzić się z jego śmiercią.
Wszyscy twoi święci to film poruszający i realistyczny. Obrazuje trudne życie w biednych dzielnicach miast. Film jest również opowieścią o przebaczeniu i znalezieniu swojego miejsca w życiu.
Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdań w moim opisie filmu:
- „Odnoszący sukcesy pisarz powraca w rodzinne strony, by odwiedzić ciężko chorego ojca.” – „Sukcesywny pisarz powraca do rodzinnych stron, aby odwiedzić ojca, który jest poważnie chory.”
- „Celem tak dalekiej podróży jest spotkanie i próba odbudowania relacji z poważnie chorym ojcem.” – „Powodem tak długiej podróży jest spotkanie z ojcem, z którym chce odbudować relacje.”
- „To również okazja, aby odwiedzić starych znajomych z dzieciństwa, tzw. „świętych” – przyjaciół Dito, którym udało się przetrwać ten trudny dla nich okres, tj. nie przedawkować, nie zostać zabitym czy nie skończyć w więzieniu.” – „To również okazja, aby spotkać się ze starymi przyjaciółmi z dzieciństwa, których Dito nazywa „świętymi”. Są to osoby, które przetrwały trudne lata młodości, nie wpadając w uzależnienia, nie ginąc ani nie trafiając do więzienia.”
- „Pobyt tu sprawia, że u głównego bohatera budzą się wspomnienia z młodości – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.” – „Pobyt w rodzinnych stronach wywołuje u Dito wspomnienia z młodości. Są to wspomnienia zarówno radosne, jak i bolesne.”
- „Cofa się myślami do lat 80-tych, a dokładniej do pamiętnego, upalnego lata 1986 roku. Był to czas, który odcisnął swe piętno na całym jego późniejszym, pisarskim życiu…” – „Myśli Dito wędrują do lat 80-tych, a dokładniej do upalnego lata 1986 roku. To był czas, który wywarł duży wpływ na jego późniejsze życie, w tym na jego pisarstwo.”
Ogólnie rzecz biorąc, starałem się, aby mój opis filmu był zwięzły i rzeczowy, ale jednocześnie poruszający i zapadający w pamięć. Stosowałem synonimy i zmieniałem szyk zdań, aby nadać opisowi większą różnorodność i wyrazistość.