Wojna polsko-ruska (2009)

Film

Czas trwania: 1 godz. 48 min.

Opis

Film „Wojna polsko-ruska (2009)”, wyreżyserowany przez Xawerego Żuławskiego, to niezwykła podróż przez zamieszane losy zbuntowanego chłopaka, który w swej wędrówce napotyka niezwykłe postacie kobiet, a jego miłość do Magdy staje się polem bitwy przesyconym namiętnością.

Andrzej, postać zafascynowana życiem na krawędzi, przemierza świat, a jego droga krzyżuje się z niezwykłymi kobietami, które wnoszą do jego życia odrobinę szaleństwa i tajemnicy.

Borys Szyc wciela się w postać Silnego, który przeżywa burzliwy związek z Magdą, graną przez Romę Gąsiorowską. Ich miłość to nieustanna walka, a płonąca namiętność sprawia, że ich relacja przypomina wyścig bolidu, pędzącego z zawrotną prędkością przez kilka dni szalonego życia.

W trakcie tej intensywnej podróży, Silny spotyka Andżelę, w wykonaniu Marii Strzeleckiej – delikatną dziewicę, której dusza pełna jest dojechanych marzeń. Następnie natyka się na Natę, graną przez Sonię Bohosiewicz – starą przyjaciółkę, będącą miłośniczką nietypowych przyjemności, takich jak wąchanie zupek w proszku.

Ola, z pozoru nieśmiała i enigmatyczna uwodzicielka, w wykonaniu Anny Prus, staje się kolejną niezwykłą kobietą na drodze Silnego. Jej bezwzględność kontrastuje z prostodusznością Silnego, co wydaje się go fascynować. Jednak to nie koniec, bo na horyzoncie pojawia się Dorota, w postaci Doroty Masłowskiej – nastolatki, której umysł staje się sceną, na której rozgrywa się cała intryga filmu.

„Wojna polsko-ruska (2009)” to adaptacja książki Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Ta produkcja, będąca pierwszą polską powieścią dresiarską, snuje opowieść o przygodach Silnego, dresiarza, który staje w obliczu pięciu kolejnych kobiet, z każdą z nich tocząc osobistą wojnę.

Jednak film ten nie ogranicza się jedynie do opowiedzenia historii zawiłych związków Silnego. To także nadrealistyczna alegoria polskiej tożsamości narodowej, umiejscowiona w rzeczywistości małego miasta w województwie pomorskim. Poprzez pryzmat losów bohaterów, reżyser Xawery Żuławski rzuca światło na różne aspekty polskiego społeczeństwa, jego wartości i sprzeczności.

„Wojna polsko-ruska (2009)” nie tylko angażuje widza w emocjonujące relacje międzyludzkie, ale również stawia pytania o tożsamość narodową, kształtując obraz Polski poprzez pryzmat lokalnych społeczności. Ta filmowa podróż to nie tylko historia miłosna, lecz także fascynująca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości w gąszczu osobistych i narodowych konfliktów.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Xawery Żuławski
scenariusz Xawery Żuławski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 22 maja 2009 (świat)
na podstawie Dorota Masłowska "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" (powieść)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Film Media S.A. / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Twilight Films
data produkcji 2009
tytuł oryg. Wojna polsko-ruska

Wojna polsko-ruska (2009) to filmowy portret polskiej rzeczywistości, widzianej oczami młodego dresiarza, Andrzeja, znanego również jako Silny. Film jest ekranizacją debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej, która w 2004 roku zdobyła Nagrodę Nike.

Silny to buntownik, który nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie. Jego związek z Magdaleną, młodą, wykształconą kobietą, jest pełny konfliktów. Silny jest zagubiony i niepewny siebie, a Magdalena nie potrafi zrozumieć jego potrzeb.

W poszukiwaniu akceptacji i miłości, Silny spotyka na swojej drodze kilka niezwykłych kobiet. Andżela to młoda dziewczyna, która marzy o wielkiej miłości. Natka to przyjaciółka Silnego z dzieciństwa, która jest uzależniona od wąchania zupek w proszku. Ola to uwodzicielka, która manipuluje ludźmi dla własnej korzyści.

Każda z tych kobiet uczy Silnego czegoś nowego o sobie i o świecie. Silny zaczyna rozumieć, że miłość nie zawsze jest prosta, a życie nie zawsze jest takie, jak się wydaje.

Film Żuławskiego jest groteskalną alegorią polskiej rzeczywistości. Bohaterowie filmu są wyrazem różnych typów osobowości, które można spotkać w polskim społeczeństwie. Silny jest symbolem buntu i poszukiwania tożsamości, Andżela jest symbolem naiwności i marzeń, Natka jest symbolem uzależnienia i samotności, a Ola jest symbolem manipulacji i zepsucia.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu, ale zawiera również elementy surrealistyczne, takie jak sceny jazdy samochodem z zawrotną prędkością czy rozmowy z nieżyjącymi osobami.

Wojna polsko-ruska to film, który wywołał wiele kontrowersji. Niektórzy krytycy zarzucali mu, że jest zbyt brutalny i cyniczny. Inni natomiast docenili jego oryginalność i odwagę w ukazaniu polskiej rzeczywistości.

Film jest zdecydowanie wart obejrzenia, nawet jeśli nie zgadzamy się z jego przesłaniem. Jest to film, który skłania do refleksji i pozwala spojrzeć na Polskę z zupełnie innej perspektywy.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu:

  • Zamiast "Zbuntowany chłopak, Andrzej, spotyka na swojej drodze niezwykłe kobiety" można napisać "Andrzej, buntowniczo nastawiony chłopak, spotyka na swojej drodze niezwykłe kobiety".
  • Zamiast "Silnemu (Borys Szyc) nie układa się z Magdą (Roma Gąsiorowska). Ich miłość to ciągła walka" można napisać "Miłość Silnego (Borys Szyc) i Magdy (Roma Gąsiorowska) jest pełna konfliktów".
  • Zamiast "Pełen złości Silny, niczym bolid przejedzie z zawrotną prędkością przez kilka dni swojego szalonego życia" można napisać "Silny, pełen złości, jak bolid przemierza przez kilka dni swojego szalonego życia".
  • Zamiast "Spotyka niezwykłe kobiety: Andżelę (Maria Strzelecka) – pełną dojechanych marzeń wrażliwą dziewicę, Natę (Sonia Bohosiewicz) – starą przyjaciółkę, miłośniczkę wąchania zupek w proszku, Olę (Anna Prus) z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego" można napisać "Andżela (Maria Strzelecka), pełna dojechanych marzeń wrażliwa dziewica, jest jedną z niezwykłych kobiet, które spotyka Silny. Inną jest Nata (Sonia Bohosiewicz), stara przyjaciółka Silnego, miłośniczka wąchania zupek w proszku. Silny spotyka również Olę (Anna Prus), z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego".
  • Zamiast "Dorota (Dorota Masłowska) – nastolatkę, w której głowie dzieje się cały ten film" można napisać "Dorota (Dorota Masłowska), nastolatka, w której głowie rozgrywa się cała akcja filmu".

Mam nadzieję, że ten opis filmu spełnił Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *