Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna / Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna to film koreański z 2003 roku, opowiadający historię życia buddyjskiego mnicha – poczynając od dzieciństwa po starość. Akcja toczy się w klasztorze, położonym na jeziornej wyspie, w dziewiczym lesie.

Wiosna

Film rozpoczyna się od sceny, w której młody chłopiec zostaje pozostawiony w klasztorze przez swoich rodziców. Nie wiadomo, dlaczego się go pozbyli, ale chłopiec szybko przystosowuje się do nowego życia. Pod opieką Starego Mnicha (Yeong-su Oh) uczy się podstaw buddyzmu i zasad życia w klasztorze.

Lato

Chłopiec wyrasta na młodego mężczyznę (Kim Ki-duk). Jest on piękny, inteligentny i dowcipny. Przyciąga uwagę wielu kobiet, w tym młodej dziewczyny, która mieszka w pobliskiej wiosce. Młodzieniec i dziewczyna zakochują się w sobie, ale ich miłość zostaje zakazana przez Starego Mnicha.
[Image of Młody i dziewczyna z filmu Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna]

Jesień

Młody mężczyzna zostaje wygnany z klasztoru. Wraca do wioski, gdzie mieszka jego ukochana. Jednak ich szczęście nie trwa długo. Dziewczyna umiera, a mężczyzna pogrąża się w żałobie.

Zima

Mężczyzna staje się okrutnym i zgorzkniałym człowiekiem. Zabija dziewczynę, która przypomina mu o jego zmarłej ukochanej.

Wiosna

Mężczyzna powraca do klasztoru. Pod opieką Starego Mnicha zaczyna odzyskiwać wiarę i nadzieję. W końcu odnajduje spokój i harmonię.

Film „Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna” to piękna i poruszająca opowieść o ludzkim życiu. Film jest podzielony na pięć części, które symbolizują kolejne etapy życia: wiosnę – narodziny, lato – młodość, jesień – dojrzałość, zimę – starość i śmierć. Film jest pełen symboli, które można interpretować na wiele sposobów.

Film jest również refleksją nad naturą ludzką. Młody mężczyzna jest symbolem wszystkich ludzi, którzy muszą zmierzyć się z trudami życia. Miłość, zazdrość, okrucieństwo i odkupienie win – to tylko niektóre z tematów, które porusza film.

„Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna” to film, który zostaje w pamięci na długo. To film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad sensem życia i nad tym, co jest dla nas naprawdę ważne.

Oto kilka dodatkowych refleksji na temat filmu:

  • Film można interpretować jako metaforę cyklu życia. Każdy człowiek rodzi się, dorasta, starzeje się i umiera. W tym cyklu pojawiają się zarówno chwile radości, jak i cierpienia.
  • Film można również interpretować jako metaforę drogi duchowej. Młody mężczyzna musi przejść przez wiele trudności, zanim znajdzie spokój i harmonię.
  • Film jest również refleksją nad naturą ludzkiej miłości. Miłość może być źródłem wielkiego szczęścia, ale może też prowadzić do cierpienia.

Niezależnie od interpretacji, „Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna” to film, który warto zobaczyć. To film, który porusza i skłania do refleksji.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ki-duk Kim
scenariusz Ki-duk Kim
gatunek Dramat
produkcja Niemcy, Korea Południowa
premiera 14 sierpnia 2003 (Światowa) 7 stycznia 2005 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $9 524 745 na świecie$2 380 788 w USA$7 143 957 poza USA
dystrybucja SPInka
studio Cineclick Asia / Cinesoul / Korea Pictures /
tytuł oryg. Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom
inne tytuły Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring Miedzynarodowe Spring, Summer, Autumn, Winter... and Spring Wielka Brytania Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring USA Spring, Summer, Autumn, Winter... and Spring Australia

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna to film koreańskiego reżysera Ki-duka Kima, który opowiada historię życia młodego mnicha w buddyjskiej świątyni położonej na odludziu. Akcja filmu podzielona jest na pięć części, odpowiadających pięciu porom roku.

Wiosna

Film rozpoczyna się wiosną, kiedy to młody mnich (Kim Ki-duk) zostaje przywieziony do świątyni przez swojego mistrza, starego mnicha (Yeong-su Oh). Młody mnich jest nieśmiały i zagubiony, ale pod opieką mistrza szybko uczy się zasad życia w świątyni. Poznaje również podstawy buddyzmu, takie jak medytacja i kontemplacja.

Lato

W lecie młody mnich dorasta i zaczyna odczuwać pierwsze młodzieńcze namiętności. Poznaje dziewczynę (Hae-ja Kim) i zakochuje się w niej. Ich miłość jest zakazana, ale mimo to młodzi ludzie postanawiają uciec ze świątyni.

Jesień

W jesieni młodzi kochankowie żyją w ukryciu, ale ich szczęście nie trwa długo. Dziewczyna zostaje zamordowana przez męża, który dowiaduje się o ich romansie. Młody mnich załamany po stracie ukochanej, wraca do świątyni.

Zima

W zimie młody mnich staje się mnichem pełnoletnim. Przechodzi rytuał inicjacji, podczas którego zostaje poddany bolesnym próbom. Po rytuale młody mnich zostaje uznany za dorosłego i może samodzielnie podejmować decyzje.

Wiosna (powrót)

Wiosną młody mnich wraca do świątyni, w której spędził dzieciństwo. Spotyka tam swojego mistrza, który jest już stary i schorowany. Młody mnich opiekuje się mistrzem i pomaga mu w codziennych czynnościach.

Film "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" to piękna i poruszająca opowieść o ludzkim życiu. Film opowiada o miłości, cierpieniu, odkupieniu i poszukiwaniu sensu życia. Film jest również metaforą przemijania i cyklu życia.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w całości w jednym miejscu, a mianowicie na wyspie Jusan w Korei Południowej.
  • Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
  • Film został doceniony za swoją piękną oprawę wizualną i poruszającą historię.

Film "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników kina artystycznego. Film jest pięknym i poruszającym przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci widza.

Aktor Postać
Dorosły mnich
Stary mnich
Młodszy mnich
Chłopiec mnich
Dziewczyna
Matka dziewczyny
Dziecko mnich
Deketyw Ji
Detektyw Choi
Matka
Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *