Wilkołak (2018)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

Wilkołak (2018) to polski dramat psychologiczny i horror w reżyserii Adriana Panka. Film opowiada o ośmiorgu dzieciach wyzwolonych z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, które znajdują schronienie w opuszczonym pałacu w środku lasu. Ich opiekunką zostaje dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka.

Akcja filmu rozgrywa się w lecie 1945 roku. Wojna dobiegła końca, ale jej ślady są wciąż widoczne w całej Europie. W Polsce tysiące ludzi, w tym dzieci, zostało wyzwolonych z niemieckich obozów koncentracyjnych. Wielu z nich jest chorych, wyczerpanych i zmaltretowanych fizycznie i psychicznie.

Dzieci z Gross-Rosen trafiają do prowizorycznego sierocińca, który mieści się w opuszczonym pałacu. Miejsce to jest odludne i usytuowane głęboko w lesie. Dla dzieci jest to szansa na rozpoczęcie nowego życia, ale jednocześnie wyzwanie. Muszą nauczyć się radzić sobie z traumą, jaką przeżyły w obozie.

Opiekunką dzieci zostaje Hanka, która sama jest była więźniarką. Jest młodą kobietą, ale ma już za sobą wiele cierpienia. Jest silna i zdecydowana, ale też pełna lęku i niepewności.

Dzieci z sierocińca powoli zaczynają odzyskiwać resztki straconego dzieciństwa. Bawią się, śmieją się i poznają się nawzajem. Jednak ich szczęście nie trwa długo.

W okolicach pałacu pojawiają się wilczury. Są to psy, które wykorzystywano w obozie do pilnowania więźniów. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem, są wygłodzone i zdziczałe.

Wilczury szybko zaczynają zagrażać dzieciom. Hanka i dzieci muszą zrobić wszystko, aby przetrwać.

Film „Wilkołak” to poruszająca opowieść o ludzkiej sile i determinacji. To również obraz koszmaru, jakim była wojna i jej wpływ na psychikę dzieci.

Film został zrealizowany w stylistyce baśniowej. Las, w którym znajduje się pałac, jest mroczny i tajemniczy. Wilki, które otaczają dzieci, są symbolem zła i grozy.

Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Otrzymał nagrody na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Oto kilka szczegółów, które warto odnotować w opisie filmu:

  • Imię i wiek dzieci: Władek (12 lat), Hanys (10 lat), Siwy (11 lat), Ruda (9 lat), Czarny (8 lat), Zosia (7 lat), Jasiek (6 lat).
  • Osoby, które pojawiają się w filmie: Hanka, Jadwiga (dowódczyni oddziału partyzanckiego), esesman.
  • Motywy, które pojawiają się w filmie: trauma wojny, przetrwanie, siła ludzkiego ducha.

Oto kilka przykładów zastosowanych synonimów i zmian szyku zdania:

  • „Ośmioro dzieci po wyzwoleniu z obozu zagłady mieszka w prowizorycznym domu dziecka w środku lasu.” – „Dzieci, które zostały wyzwolone z obozu zagłady, zamieszkały w prowizorycznym domu dziecka w środku lasu.”
  • „Wkrótce ich pałac zostaje otoczony przez wygłodniałe wilczury.” – „Niedługo pałac, w którym mieszkały dzieci, został otoczony przez wygłodniałe wilczury.”
  • „Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku.” – „Akcja filmu toczy się latem 1945 roku.”

Mam nadzieję, że ten opis filmu jest satysfakcjonujący.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Adrian Panek
scenariusz Adrian Panek
gatunek Dramat, Horror
produkcja Polska, Niemcy, Holandia
premiera 19 września 2018 (Światowa) 29 marca 2019 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Velvet Spoon
studio Balapolis / House of Netherhorror (koprodukcja) / Netherlands Film Fund /
tytuł oryg. Wilkołak
inne tytuły Werewolf Miedzynarodowe

Wilkołak (2018) to polski film wojenny w reżyserii Adriana Panka. Opowiada on historię ośmiorga dzieci, które po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen trafiają do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu w środku lasu. Ich opiekunką zostaje dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka.

Lato 1945 roku. Wojna dobiegła końca, ale dla dzieci z Gross-Rosen to dopiero początek walki o życie. Wycieńczone i zmaltretowane fizycznie i psychicznie, trafiają do sierocińca w opuszczonym pałacu. Miejsce to wydaje się idealne do odzyskania utraconego dzieciństwa. Otoczone lasem, z dala od ludzi, dzieci mogą wreszcie poczuć się bezpiecznie.

Hanka, ich opiekunka, robi wszystko, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Stara się dać im poczucie stabilizacji i normalności. Dzieci stopniowo zaczynają odzyskiwać nadzieję. Zaczyna się między nimi rodzić przyjaźń.

Niestety, spokój nie trwa długo. W okolicznych lasach grasują wilczury, które zostały wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem obozu. Wygłodzone i zdziczałe, stanowią śmiertelne zagrożenie dla dzieci.

W obliczu zagrożenia dzieci zmuszone są walczyć o przetrwanie. Muszą wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, aby uniknąć pożarcia przez wilki.

Film Wilkołak to nie tylko historia o walce o przetrwanie. To także opowieść o traumie i jej skutkach. Dzieci z Gross-Rosen to ofiary okrucieństwa wojny. Przeżyły rzeczy, które nie powinny przydarzyć się nikomu. Ich psychika została dotkliwie zraniona.

Film Panka przedstawia, jak wojna może zniszczyć dzieciństwo. Dzieci z Gross-Rosen to już nie są dziećmi. To ludzie, którzy doświadczyli zbyt wiele zła.

Film Wilkołak to dzieło o wyjątkowej sile oddziaływania. Jest to obraz, który nie pozostawia widza obojętnym. To film, który skłania do refleksji nad tragicznymi skutkami wojny.

Oto kilka uwag na temat filmu, które warto wziąć pod uwagę:

  • Film ma bardzo dobrą obsadę. Sonia Mietielica w roli Hanki to postać pełna empatii i zrozumienia. Dzieci również grają bardzo dobrze.
  • Reżyser Adrian Panek stworzył bardzo mroczny i atmosferyczny film. Obrazy lasu, w którym grasują wilki, są przerażające.
  • Film porusza trudne tematy, takie jak wojna, trauma i okrucieństwo.

Jeśli szukasz filmu, który wciągnie cię w swoją historię i skłoni do refleksji, to Wilkołak jest pozycją obowiązkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *