Wielkie żarcie / La grande bouffe (1973)

Film

Czas trwania: 2 godz. 10 min.

Opis

Wielkie żarcie / La grande bouffe (1973) to francusko-włoski film komediodramatalny w reżyserii Marco Ferreriego. Główne role w filmie grają Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Michel Piccoli i Philippe Noiret.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu w latach 70. XX wieku. Czterej przyjaciele: Marcello, Ugo, Michel i Philippe, są rozczarowani życiem. Marcello jest pilotem linii lotniczych, który czuje się przytłoczony monotonią swojej pracy. Ugo jest restauratorem, który jest znudzony monotonią swojego życia rodzinnego. Michel jest reżyserem telewizyjnym, który jest zmęczony komercjalizacją swojej pracy. Philippe jest sędzią, który jest znudzony rutyną swojej pracy.

Pewnego dnia przyjaciele postanawiają spotkać się w domu Philippe’a, aby wspólnie spędzić weekend. Przywożą ze sobą ogromne ilości jedzenia i alkoholu. Początkowo ich spotkanie jest pełne radości i zabawy. Jednak z czasem przyjaciele zaczynają pogrążać się w depresji. Jedzą coraz więcej i więcej, aż w końcu doprowadzają do swojego samobójstwa.

Interpretacje

Film „Wielkie żarcie” można interpretować na wiele sposobów. Może być on odczytany jako satyra konsumpcjonizmu i dekadencji burżuazji. Przyjaciele reprezentują różne warstwy społeczne, ale wszystkich ich łączy wspólna cecha – są znudzeni i rozczarowani życiem. Ich desperacki akt samobójstwa można odczytać jako protest przeciwko materializmowi i braku sensu w ich życiu.

Inna interpretacja filmu zakłada, że jest on metaforą ludzkiego istnienia. Przyjaciele reprezentują cztery podstawowe żywioły: ziemię (Marcello), powietrze (Ugo), ogień (Michel) i wodę (Philippe). Ich samobójstwo można odczytać jako symboliczny koniec cyklu życia.

Film „Wielkie żarcie” był w momencie premiery bardzo kontrowersyjny. Został oskarżony o pornografię i obrazę moralności. Jednak z czasem zyskał status filmu kultowego. Jest on uważany za jedno z najważniejszych dzieł kina europejskiego XX wieku.

Motywe

W filmie „Wielkie żarcie” pojawiają się następujące motywy:

  • Konsumpcjonizm – Przyjaciele są obsesyjnie zafiksowani na jedzeniu i alkoholu. Ich kompulsywne objadanie się można odczytać jako wyraz ich niezadowolenia z życia.
  • Dekadencja burżuazji – Przyjaciele reprezentują klasę burżuazyjną. Ich desperacki akt samobójstwa można odczytać jako krytykę konsumpcjonizmu i materializmu.
  • Humanizm – Film jest pełen szacunku dla ludzkiego ciała. Ferreri pokazuje, że ciało jest piękne i święte, nawet w momencie śmierci.

Technika filmowa

Film „Wielkie żarcie” jest utrzymany w realistycznym stylu. Ferreri chętnie korzysta z długich ujęć i płynnych ruchów kamery. Dzięki temu filmowi udało się uchwycić atmosferę dekadencji i rozpaczy panującą wśród przyjaciół.

Podsumowanie

„Wielkie żarcie” to film niepokojący i prowokujący. Ferreri nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak konsumpcjonizm, dekadencja i śmierć. Film jest dziełem oryginalnym i niepowtarzalnym, które pozostawia widza z mnóstwem pytań.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Marco Ferreri
scenariusz Rafael Azcona, Marco Ferreri
gatunek Dramat
produkcja Francja, Włochy
premiera 17 maja 1973 (Światowa)
na podstawie Francis Blanche (dialogi)
studio Capitolina Produzioni Cinematografiche (koprodukcja) / Films 66 / Mara Films
tytuł oryg. La grande bouffe
inne tytuły The Big Feast Miedzynarodowe The Great Feed Miedzynarodowe Blow Out Wielka Brytania La Grande Bouffe Wielka Brytania

Wielkie żarcie (La grande bouffe, 1973) to francusko-włoski film komediodramatalny w reżyserii Marco Ferreriego. Film opowiada o grupie czterech mężczyzn, którzy decydują się na wspólny samobójstwo poprzez spożywanie nadmiernych ilości jedzenia.

Głównymi bohaterami filmu są:

  • Marcello (Marcello Mastroianni), pilot linii lotniczych, który jest znudzony swoim życiem i pragnie czegoś więcej.
  • Ugo (Ugo Tognazzi), właściciel restauracji, który jest rozczarowany swoją żoną i kochanką.
  • Michel (Michel Piccoli), reżyser telewizyjny, który jest zmęczony komercjalizacją mediów.
  • Philippe (Philippe Noiret), sędzia, który jest rozczarowany systemem prawnym.

Mężczyźni spotykają się w domu Philippe'a, położonym w luksusowej willi na przedmieściach Paryża. Zamierzają spędzić tam weekend, jedząc i pijąc do syta, aż umrą.

Od początku filmu jest jasne, że mężczyźni są zgorzkniali i rozczarowani życiem. Marcello jest znudzony swoim monotonnym życiem i pragnie przeżyć coś niezwykłego. Ugo jest rozczarowany swoją żoną, która jest jedynie zainteresowana jego pieniędzmi. Michel jest zmęczony komercjalizacją mediów i pragnie tworzyć sztukę, która nie jest podporządkowana rynkowi. Philippe jest rozczarowany systemem prawnym i pragnie sprawiedliwości.

Mężczyźni zaczynają swoją ucztę od wystawnego śniadania, które składa się z kawioru, szynki, jaj i croissantów. Następnie przechodzą do obiadu, który składa się z homarów, krewetek, łososi i szparagów. Na kolację jedzą pieczeń wołową, kaczkę, kurczaka i owoce morza. W międzyczasie piją wino, szampana i wódkę.

W miarę upływu czasu mężczyźni stają się coraz bardziej pijani i rozluźnieni. Rozmawiają o swoich frustracjach i marzeniach. Marcello opowiada o swojej miłości do latania i o tym, jak chciałby polecieć w kosmos. Ugo opowiada o swojej miłości do jedzenia i o tym, jak chciałby zjeść cały świat. Michel opowiada o swojej miłości do sztuki i o tym, jak chciałby tworzyć sztukę, która zmieni świat. Philippe opowiada o swojej miłości do sprawiedliwości i o tym, jak chciałby stworzyć świat, w którym wszyscy są równi.

W końcu mężczyźni uświadamiają sobie, że ich plan samobójstwa jest niemożliwy do zrealizowania. Są zbyt leniwi i zbyt pijani, aby móc zjeść tyle jedzenia, aby umrzeć. Zamiast tego decydują się na samobójstwo poprzez uduszenie się gazem.

Wielkie żarcie jest filmem prowokacyjnym i kontrowersyjnym. Krytycy chwalili film za jego oryginalność i odwagę, ale też krytykowali go za jego brutalność i nihilizm.

Film można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako satyrę na konsumpcjonizm i dekadencji mieszczaństwa. Można go też odczytywać jako metaforę upadku zachodniej cywilizacji.

Film jest bez wątpienia dziełem wybitnym, które pozostawia widza z niezapomnianymi obrazami i refleksjami.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film był kręcony w willi należącej do francuskiego aktora Jeana-Paula Belmondo.
  • W filmie wystąpili znani włoscy i francuscy aktorzy, m.in. Marcello Mastroianni, Ugo Tognazzi, Michel Piccoli i Philippe Noiret.
  • Film został zakazany w niektórych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Australii.

Wielkie żarcie to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to film prowokacyjny, kontrowersyjny i zapadający w pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *