Vanity Fair. Targowisko próżności / Vanity Fair (2004)
Film
Czas trwania: 2 godz. 21 min.
Opis
Vanity Fair. Targowisko próżności (2004) to filmowa adaptacja klasycznej powieści Williama Makepeace’a Thackeraya, opowiadająca o losach dwóch młodych kobiet, które pragną znaleźć swoje miejsce w świecie pełnym próżności i zawiści.
Rebeka Sharp, urodzona w ubogiej rodzinie, jest inteligentna, ambitna i bezwzględna. Pragnie za wszelką cenę dostać się na londyńskie salony i zdobyć majątek i pozycję społeczną. W tym celu wykorzystuje swoją urodę, spryt i znajomości.
Amelia Sedley to jej najlepsza przyjaciółka, pochodząca z bogatej rodziny. Jest naiwna, dobroduszna i łatwowierna. Amelia zakochuje się w George’u Osborne, który pochodzi z zamożnej rodziny, ale jest przy tym arogancki i okrutny.
Obie bohaterki stają przed trudnym wyborem: czy pozostać sobą i ryzykować porażkę, czy też udawać kogoś, kim nie są, aby osiągnąć swoje cele?
Rebeka Sharp zaczyna swoją karierę w posiadłości lorda Steyne’a, bogatego i wpływowego polityka. Jej uroda i inteligencja szybko przyciągają uwagę lorda, który postanawia zrobić z niej swoją kochankę. Dzięki temu Becky zdobywa dostęp do wyższych sfer.
Amelia natomiast wyjeżdża do Brighton, gdzie poznaje George’a Osborne’a. George jest przystojny i czarujący, a Amelia szybko się w nim zakochuje. George jednak oświadcza się jej tylko dlatego, że chce zdobyć majątek jej ojca.
Po ślubie George i Amelia zamieszkują w Londynie. Ich szczęście nie trwa jednak długo. George zostaje powołany do wojska i wyjeżdża na front. Amelia natomiast zostaje uwięziona w nudnym i sztywnym świecie arystokracji.
Rebeka Sharp nadal dąży do zdobycia majątku i pozycji społecznej. Wykorzystuje swoją urodę i spryt, aby doprowadzić do małżeństwa swojego przyjaciela, Rawdona Crawleya, z bogatą dziedziczką.
Wkrótce jednak Rawdon okazuje się hazardzistą i rozrzutnikiem. Becky jest zmuszona uciekać z nim do Francji, gdzie żyją w ubóstwie.
Amelia natomiast dowiaduje się o zdradzie męża. Załamana psychicznie i fizycznie wraca do domu rodziców.
Po zakończeniu wojny George wraca do Londynu. Amelia wybacza mu zdradę i starają się odbudować swoje małżeństwo.
Rebeka Sharp natomiast powraca do Londynu, gdzie ponownie wykorzystuje swoją urodę i spryt, aby zdobyć majątek i pozycję społeczną. Ostatecznie zostaje zamożną i wpływową kobietą, ale pozostaje samotną i nieszczęśliwą.
Film „Vanity Fair” to realistyczny i bezkompromisowy obraz XIX-wiecznego społeczeństwa angielskiego. Thackeray w swojej powieści krytykuje ludzką próżność, zakłamanie i hipokryzję. Film wiernie oddaje atmosferę powieści i pokazuje, że świat, w którym liczą się tylko pieniądze i pozycja społeczna, jest światem pozbawionym prawdziwej miłości i szczęścia.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
- W rolach głównych wystąpiły Reese Witherspoon jako Becky Sharp oraz Romola Garai jako Amelia Sedley.
- Film był nominowany do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
- Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, którzy docenili jego wierność powieści Thackeraya oraz świetną grę aktorską.
Ocena filmu:
„Vanity Fair” to świetnie zrealizowany film, który zachwyca kostiumami, scenografią i grą aktorską. Reese Witherspoon w roli Rebeki Sharp jest fenomenalna. Aktorka doskonale oddaje ambicję, spryt i bezwzględność swojej bohaterki. Romola Garai również świetnie wypada w roli Amelii. Jej postać jest naiwna i dobroduszna, ale jednocześnie pełna ciepła i empatii.
Film jest wierną adaptacją powieści Thackeraya. Thackeray w swojej powieści krytykuje ludzką próżność, zakłamanie i hipokryzję. Film również porusza te kwestie, ale robi to w sposób bardziej subtelny.
O