Upadek / Der Untergang (2004)

Film

Czas trwania: 2 godz. 40 min.

Opis

Upadek to niemiecki dramat wojenny z 2004 roku w reżyserii Olivera Hirschbiegela. Film przedstawia ostatnie 12 dni życia Adolfa Hitlera, które spędził w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy w Berlinie.

Akcja filmu rozpoczyna się 20 kwietnia 1945 roku, w dniu urodzin Hitlera. W tym czasie wojska radzieckie są już w pobliżu Berlina, a Niemcy ponoszą kolejne klęski na froncie. Hitler, który odmówił wyjazdu z miasta, coraz bardziej pogrąża się w paranoi i obsesji na punkcie zwycięstwa.

Obok Hitlera w bunkrze przebywają jego najbliżsi współpracownicy, w tym Joseph Goebbels, Martin Bormann i Heinrich Himmler. Wszyscy oni są przekonani o tym, że III Rzesza zostanie ocalona, a Hitler nadal jest ich przywódcą.

Wśród osób przebywających w bunkrze jest również Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. Ona to, wraz z innymi świadkami, opowiada o tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach życia Hitlera.

Film Upadek jest wiernym odzwierciedleniem ostatnich dni życia Hitlera. Reżyserowi udało się uchwycić szaleństwo i obsesję, w których pogrążył się Fuhrer. Film jest także poruszającą opowieścią o ludziach, którzy wbrew logice wciąż wierzyli w zwycięstwo III Rzeszy.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Upadek III Rzeszy – film przedstawia ostatnie dni istnienia III Rzeszy. Widzimy, jak wojska radzieckie zbliżają się do Berlina, a Niemcy ponoszą kolejne klęski na froncie. Hitler, który odmówił wyjazdu z miasta, coraz bardziej pogrąża się w paranoi i obsesji na punkcie zwycięstwa.
  • Hitler na skraju szaleństwa – film pokazuje Hitlera na skraju szaleństwa. Widzimy, jak Fuhrer snuje plany samobójcze, a po chwili z przekonaniem mówi o wielkim odrodzeniu armii niemieckiej i pokonaniu nadciągających Rosjan.
  • Podział Niemiec – film ukazuje podział Niemców na tych do końca bezgranicznie oddanych i ufających Hitlerowi, a także na tych trzeźwo myślących, próbujących uwolnić się z tragicznej sytuacji swojej i swojego przywódcy.
  • Jak Hitler doszedł do władzy – film pomaga zrozumieć, jak taki psychopata jak Hitler zdołał dojść do władzy i zjednać sobie tak liczną rzeszę wyznawców.

Upadek to film poruszający i wstrząsający. Jest to obraz, który pozwala zrozumieć, jak doszło do upadku III Rzeszy i jaką cenę przypłacił świat za panowanie Hitlera.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Oliver Hirschbiegel
scenariusz Bernd Eichinger
gatunek Biograficzny, Dramat, Wojenny
produkcja Niemcy, Austria, Włochy
premiera 8 września 2004 (Światowa) 5 listopada 2004 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $92 180 910 na świecie$5 509 040 w USA$86 671 870 poza USA
budżet $18 204 742
na podstawie Joachim Fest (książka) / Traudl Junge (książka) ...więcej
dystrybucja Monolith
studio Constantin Film Produktion / Degeto Film (koprodukcja) / EOS Entertainment (koprodukcja) /
tytuł oryg. Der Untergang
inne tytuły The Downfall: Hitler and the End of the Third Reich (pełny tytuł) Miedzynarodowe Downfall Miedzynarodowe Downfall Wielka Brytania Downfall USA Downfall Australia

Upadek to niemiecki dramat wojenny z 2004 roku w reżyserii Olivera Hirschbiegla, oparty na wspomnieniach Traudl Junge, ostatniej sekretarki Adolfa Hitlera. Film ukazuje ostatnie 12 dni życia Hitlera i jego najbliższych współpracowników, którzy ukrywają się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy.

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1945 roku, w ostatnich dniach II wojny światowej. Berlin jest otoczony przez wojska radzieckie, a niemieckie siły zbrojne są na skraju upadku. Adolf Hitler, wciąż wierny swoim ideałom, odmawia opuszczenia stolicy i przygotowuje się do walki do ostatniej kropli krwi.

W bunkrze, oprócz Hitlera, znajdują się jego najbliżsi współpracownicy, w tym Martin Bormann, Joseph Goebbels i Heinrich Himmler. Wśród nich jest również Traudl Junge, młoda sekretarka Hitlera, która od trzech lat towarzyszy mu w jego pracy i życiu prywatnym.

W miarę jak sytuacja w mieście się pogarsza, Hitler coraz bardziej pogrąża się w obłędzie. Coraz częściej ma halucynacje i wizje, w których widzi siebie jako zwycięzcę. Jego rozkazy są coraz bardziej irracjonalne i absurdalne, a jego współpracownicy coraz bardziej tracą do niego zaufanie.

W tym samym czasie Traudl Junge coraz bardziej wątpi w sens wojny i w ideologię nazistowską. Obserwując coraz bardziej szalonego Hitlera, zaczyna rozumieć, że cały ten system jest skazany na klęskę.

W końcu, 30 kwietnia 1945 roku, Hitler popełnia samobójstwo. Jego śmierć oznacza koniec III Rzeszy.

Film Upadek to wstrząsający obraz ostatnich dni życia Adolfa Hitlera i jego reżimu. To również przejmująco opowiedziana historia Traudl Junge, młodej kobiety, która została uwięziona w bunkrze z szaleńcem.

Film został zrealizowany z wielką dbałością o szczegóły historyczne. Reżyserowi udało się stworzyć realistyczny i sugestywny obraz ostatnich dni wojny w Berlinie.

Oprócz doskonałej gry aktorskiej, film wyróżnia się także mroczną i klaustrofobicznej atmosferą.

Upadek to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jak dochodziło do upadku III Rzeszy i jak mogło dojść do tak straszliwej tragedii, jaką była II wojna światowa.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film otrzymał wiele nagród, w tym Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego i nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
  • Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
  • Rolę Adolfa Hitlera w filmie zagrał Bruno Ganz, który otrzymał za nią wiele pochwał od krytyków.

**Jeśli interesuje Cię historia II wojny światowej, to Upadek to film, który na pewno Cię zaciekawi.

Upadek to niemiecki dramat historyczny z 2004 roku w reżyserii Olivera Hirschbiegla. Film przedstawia ostatnie 12 dni życia Adolfa Hitlera, który wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy.

Film rozpoczyna się w kwietniu 1945 roku, kiedy wojska radzieckie zbliżają się do Berlina. Hitler, który wciąż wierzy w zwycięstwo, odmawia opuszczenia miasta. Wraz z nim w bunkrze przebywają jego najbliżsi współpracownicy, w tym Martin Bormann, Joseph Goebbels i Heinrich Himmler.

W bunkrze panuje atmosfera chaosu i paniki. Hitler jest coraz bardziej zdezorientowany i nerwowy. Wciąż wydaje rozkazy i przemówienia, ale coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością.

Wśród osób ukrywających się w bunkrze jest Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. Junge jest młodą kobietą, która wierzy w Hitlera i jego idee. Jednak z biegiem czasu zaczyna dostrzegać, że Führer jest popadłym w obłęd tyranem.

W ostatnich dniach życia Hitlera w bunkrze dochodzi do wielu dramatycznych wydarzeń. Goebbels popełnia samobójstwo wraz ze swoją żoną i sześciorgiem dzieci. Himmler ucieka, zdradzając Hitlera.

Ostatecznie, 30 kwietnia 1945 roku, Hitler i jego żona Ewa Braun popełniają samobójstwo.

Upadek to film oparty na wspomnieniach Traudl Junge. Film jest wiernym odzwierciedleniem ostatnich dni życia Hitlera. Reżyser Oliver Hirschbiegel stworzył przejmujący obraz człowieka, który z genialnego przywódcy przeistoczył się w szaleńca.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Omówienie

Realizm

Upadek jest filmem realistycznym. Reżyser Oliver Hirschbiegel starał się wiernie odzwierciedlić ostatnie dni życia Hitlera. W tym celu wykorzystał wspomnienia Traudl Junge, która była świadkiem tych wydarzeń.

Film został zrealizowany z dużą dbałością o szczegóły. W scenach batalistycznych wykorzystano autentyczne materiały filmowe.

Dramat

Upadek to film dramatyczny. Film przedstawia tragiczną historię człowieka, który z genialnego przywódcy przeistoczył się w szaleńca.

Film jest pełen emocji. Widz może współczuć Hitlerowi, ale jednocześnie potępiać go za jego zbrodnie.

Ocena

Upadek to film warty obejrzenia. To przejmujący obraz ostatnich dni życia Adolfa Hitlera. Film jest realistyczny i dramatyczny.

Ocena filmu

4,5/5

Plusy

  • Realizm
  • Dramat
  • Gra aktorska
  • Realizacja

Minusy

  • Może być zbyt brutalny dla niektórych widzów

Podsumowanie

Upadek to film, który porusza i skłania do refleksji. To ważne dzieło, które pozwala zrozumieć, jak doszło do tragedii II wojny światowej.

Upadek (2004) to niemiecki dramat wojenny w reżyserii Olivera Hirschbiegela. Film opowiada o ostatnich 12 dniach życia Adolfa Hitlera w bunkrze w Berlinie.

Akcja filmu rozpoczyna się 20 kwietnia 1945 roku, w dniu 56. urodzin Hitlera. Armia Czerwona wkracza do Berlina, a Niemcy przegrywają wojnę. Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach berlińskiej Kancelarii Rzeszy.

Film przedstawia stopniowy upadek Hitlera zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Hitler jest coraz bardziej zdezorientowany i zgorzkniały. Nie chce przyjąć do wiadomości, że wojna jest przegrana. Nadal wydaje rozkazy i planuje kontrataki, które są skazane na porażkę.

W bunkrze przebywają również inne osoby, w tym:

  • Joseph Goebbels, minister propagandy
  • Martin Bormann, sekretarz stanu
  • Eva Braun, żona Hitlera
  • Traudl Junge, sekretarka Hitlera
  • Heinz Linge, osobisty kamerdyner Hitlera

Te osoby obserwują z coraz większym przerażeniem, jak Hitler popada w obłęd. Goebbels i Bormann nadal wierzą w Hitlera, ale ich lojalność jest coraz bardziej wystawiana na próbę. Eva Braun jest zdezorientowana i przerażona. Junge i Linge są wstrząśnięci zachowaniem Hitlera.

W ostatnich dniach życia Hitlera w bunkrze dochodzi do wielu dramatycznych wydarzeń. Goebbels i jego żona zabijają swoje dzieci, a następnie popełniają samobójstwo. Bormann znika bez śladu. Eva Braun popełnia samobójstwo w dniu 30 kwietnia 1945 roku. Hitler również popełnia samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

Upadek to film, który porusza wiele ważnych tematów. Przedstawia psychikę człowieka w obliczu klęski. Pokazuje, jak łatwo człowiek może popaść w obłęd, gdy jest poddany presji. Film jest również ostrzeżeniem przed zagrożeniami totalitaryzmu.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Został nagrodzony licznymi nagrodami, w tym Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Ocena

Upadek to film, który jest zarówno poruszający, jak i przerażający. Bruno Ganz daje znakomitą kreację Hitlera. Film jest wiernie oddaje atmosferę panującą w bunkrze w ostatnich dniach wojny.

Film jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto interesuje się historią II wojny światowej. Jest to również film, który porusza ważne tematy, takie jak psychika człowieka w obliczu klęski i zagrożenia totalitaryzmu.

Ocena techniczna

Upadek to film, który jest bardzo dobrze zrealizowany technicznie. Zdjęcia są dopracowane i oddają ponurą atmosferę panującą w bunkrze. Muzyka jest odpowiednio dramatyczna i podkreśla tragizm wydarzeń.

Ocena obsady

Bruno Ganz w roli Hitlera daje znakomitą kreację. Ganz doskonale odtwarza fizyczność Hitlera, ale również jego psychikę. Jest to bardzo przekonująca rola, która zapada w pamięć.

Ocena scenariusza

Scenariusz filmu został napisany na podstawie książki "Until the Final Hour: Inside Hitler's Bunker" autorstwa Joachima Festa. Scenarzysta, Bernd Eichinger, wiernie oddaje atmosferę panującą w bunkrze w ostatnich dniach wojny.

Ocena reżyserii

Oliver Hirschbiegel znakomicie wyreżyserował "Upadek". Hirschbiegel umiejętnie buduje napięcie i atmosferę grozy. Film jest bardzo realistyczny i poruszający.

Ocena całościowa

Upadek to film, który jest zarówno poruszający, jak i przerażający. Bruno Ganz daje znakomitą kreację Hitlera. Film jest wiernie oddaje atmosferę panującą w bunkrze w ostatnich dniach wojny. Jest to film, który porusza ważne tematy, takie jak psychika człowieka w obliczu klęski i zagrożenia totalitaryzmu.

Aktor Postać
Adolf Hitler
Eva Braun
Joseph Goebbels
Magda Goebbels
Heinrich Himmler
Albert Speer
Hermann Fegelein
Dorothee Kranz
Gerda Christian
Otto Günsche
SS-Obersturmbannführer Stehr
Peter Kranz
Generał broni Alfred Jodl
Heide Goebbels
Hedda Goebbels
Helga Goebbels
Feldmarszałek Wilhelm Keitel
Schädle
Lekarz przyboczny dr Ludwig Stumpfegger
Wilhelm Kranz
Siostra Erna
Hanna Reitsch
Holde Goebbels
Hilde Goebbels
SS-Sturmbannführer Erich Kempka
Walter Hewel
Helmut Goebbels
Constanze Manziarly
Feldmarszałek Robert Ritter von Greim
Prof. dr Werner Haase
Dowódca czołgu
Generał piechoty Hans Krebs
Państwowy lekarz dr Ernst-Robert Grawitz
Rochus Misch
Martin Bormann
Heinz Linge, kamerdyner
Traudl Junge - osobista sekretarka Hitlera
Żołnierz w ruinach
Syn Grawitza
Adiutant SS
Kat
Hedwig Brandt
Pani Grawitz
Oficer SS Brauerei
Adiutant generała Mohnke
Rosyjska pielęgniarka
Matwej Blanter
Prof. dr Ernst-Günter Schenck
Generał Helmuth Weidling
Generał Wilhelm Burgdorf
SS-Brigadeführer Wilhelm Mohnke
Maszynista Hentschel
Generał Wasilij Czujkow
Żołnierz SS
Żołnierz
Hans Fritzsche
Feldwebel Fritz Tornow
Młody marynarz
Młody oficer
Generał Karl Koller
Hans Baur
SS-Obergruppenführer Tellermann
Dowódca oddziału Hitlerjugend
Starszy cywil
Pułkownik Clausen
Ranny żołnierz
Rudowłosa kobieta
Oficer
Adiutant generała Weidlinga
Oficer SS Högel
Adiutant generała Mohnke
Margarete Lorenz
Starszy żołnierz
Tłumacz
Adiutant Müller
Hermann Göring
Żołnierz z SA / Człowiek w zawalonej piwnicy
Urzędnik stanu cywilnego Wagner
Ursula Puttkamer
Rosyjski adiutant
Rosyjski żołnierz
Adiutant generała Krebsa
Rosyjska lekarka
Hanna Potrowski
Porucznik
Żołnierz
Mężczyzna
Starszy cywil
Inge Dombrowski
Stara kobieta
Żołnierz w Wilczym Szańcu
Żołnierz w Wilczym Szańcu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *