Twój Vincent / Loving Vincent (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

„Twój Vincent” to fascynująca podróż w głąb życia i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów. Reżyserzy, Dorota Kobiela i Hugh Welchman, postanowili przedstawić tę historię w innowacyjny sposób, korzystając z unikalnej techniki animacji malarskiej, co sprawia, że film jest niezwykle oryginalnym dziełem sztuki filmowej.

Akcja rozpoczyna się 27 lipca 1890 roku, gdy szczupła postać Vincenta van Gogha przemierza ulice francuskiego miasteczka Auvers. Z chwiejnym krokiem i dłońmi przyciskanymi do świeżej rany postrzałowej, artysta zmierza ku nieuchronnemu tragicznemu finałowi. Choć śmierć van Gogha była od dawna znana, „Twój Vincent” stawia pytania, które wciąż pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi – czy to był rzeczywiście akt samobójstwa, czy może skomplikowany zbieg okoliczności? W 6 tygodniach między ostatnim listem artysty a jego śmiercią wiele się wydarzyło, a film wnikliwie przygląda się temu okresowi, odsłaniając tajemnice, które otaczały życie van Gogha.

Film ukazuje życie artysty nie tylko poprzez jego własne oczy, ale także oczami bohaterów jego obrazów oraz symboli, które pojawiły się na płótnach. To niezwykłe spojrzenie na życie i twórczość van Gogha, które stawia go w centrum wydarzeń, jednocześnie ukazując fascynujący portret jednostki targanej sprzecznymi emocjami.

„Twój Vincent” przynosi nowe spojrzenie na formułę narracyjną, która przypomina o klasyku jakim jest „Obywatel Kane”. Reżyserowie Kobiela i Welchman, podobnie jak Orson Welles, korzystają z narracji opartej na wspomnieniach ludzi z najbliższego otoczenia tytułowego bohatera, tworząc kompleksowy portret artysty. Niezwykła forma filmu, oparta na animacji malarskiej, czyni go pierwszym pełnometrażowym dziełem zrealizowanym w ten sposób. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana przez 125 profesjonalnych malarzy z różnych zakątków świata, co sprawia, że obrazy van Gogha ożywają na ekranie w niesamowity sposób.

Proces produkcji „Twój Vincent” przypominał wyjątkowy wysiłek twórczy. Po ukończeniu zdjęć z udziałem aktorów, poszczególne kadry wyświetlano na płótnie, a następnie malarze rekonstruowali je klatka po klatce. Cel? Ożywienie obrazów van Gogha w najbardziej przekonujący sposób na kinowym ekranie. Ten ambitny projekt przyniósł nie tylko wyjątkowe wrażenia wizualne, ale także stał się hołdem dla geniuszu artystycznego van Gogha, który do dziś fascynuje i inspiruje pokolenia.

„Twój Vincent” to nie tylko film biograficzny, ale również dzieło sztuki, które łączy animację, malarstwo i historię w jedną fascynującą całość. Znane obrazy van Gogha stają się dynamicznym środkiem do opowiedzenia historii artysty, jego życia, i zagadkowej śmierci. To film, który wciąga widza w świat nie tylko sztuki, ale także ludzkiej psychiki, pozostawiając trwały ślad w pamięci.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria DK Welchman, Hugh Welchman
scenariusz Hugh Welchman, DK Welchman
gatunek Animacja, Dramat, Kryminał
produkcja Polska, Wielka Brytania
premiera 12 czerwca 2017 (Światowa) 6 października 2017 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $42 187 665 na świecie$6 735 118 w USA$35 452 547 poza USA
budżet $5 500 000
na podstawie Vincent van Gogh (list)
dystrybucja Next Film
studio BreakThru Productions / Centrum Technologii Audiowizualnych (koprodukcja) / Odra Film /
tytuł oryg. Loving Vincent
27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie.  Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
Historia życia i śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów, opowiedziana przez bohaterów jego obrazów oraz symbole pojawiające się na płótnach artysty. Pierwszy film animowany klatka po klatce namalowany techniką malarstwa olejnego.
"Twój Vincent" z powodzeniem odświeża formułę, która przed laty zadecydowała o sukcesie "Obywatela Kane'a". Dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, tak jak słynny debiut Orsona Wellesa, opowiada historię życia tytułowego bohatera za pomocą wspomnień ludzi należących do jego najbliższego otoczenia. Całość składa się na portret fascynującej, targanej wieloma sprzecznymi emocjami jednostki. Jak przystało na opowieść o nietuzinkowym artyście, polsko-brytyjska koprodukcja imponuje nowatorską formą. "Twój Vincent" reklamowany jest jako pierwszy pełnometrażowy film zrealizowany techniką animacji malarskiej. Po ukończeniu zdjęć z udziałem aktorów wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które następnie sztab malarzy odmalowywał klatka po klatce, aby stworzyć ujęcie. Celem tych skomplikowanych zabiegów było jak najbardziej przekonujące ożywienie obrazów Van Gogha na kinowym ekranie
Aktor Postać
Armand Roulin
Doktor Paul Gachet
Vincent Van Gogh
Louise Chevalier
Listonosz Joseph Roulin
Marguerite Gachet
Ojciec Tanguy
Adeline Ravoux
Wioślarz
Starzec
Doktor Mazery
Żandarm Rigaumon
Porucznik Milliet
Theo VanGogh
Żuaw
La Mousme
Chłopiec z chabrem
Paul Gaugin
Jo van Gogh-Bonger
Vincent Willem van Gogh
Młody Vincent
Theodorus van Gogh
Anna Cornelia Carbentus
Emile Bernard
Henri Toulouse-Lautrec
Camille Pissaro
Stary Ravoux
Germaine Ravoux
Ravoux Regular
Mme Ravoux
Właściciel nocnej kawiarni
Pijak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *