Twarz (2017)
Film
Czas trwania: 1 godz. 31 min.
Opis
Twarz (2017) to film Małgorzaty Szumowskiej, który opowiada historię Jacka, młodego mężczyzny, który traci twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji rekonstrukcji twarzy wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
Akcja filmu rozgrywa się na polskiej prowincji, w małej miejscowości położonej na południu kraju. Jacek jest typowym przedstawicielem tamtejszej społeczności. Jest skromnym, pracowitym człowiekiem, który żyje w zgodzie z naturą. Kocha muzykę, zwłaszcza Metallikę, i chętnie spędza czas w towarzystwie zwierząt. Jest zakochany w Dagmarze, z którą planuje ślub.
Jednego dnia Jacek ulega wypadkowi na budowie wielkiego pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie. W wyniku upadku z dużej wysokości traci twarz. Jego wygląd staje się tak nienaturalny, że nie może zostać zidentyfikowany.
Jacek zostaje przetransportowany do szpitala w Gliwicach, gdzie lekarze podejmują decyzję o przeprowadzeniu transplantacji twarzy. Operacja jest skomplikowana i niebezpieczna, ale kończy się powodzeniem. Jacek wraca do domu z nowym obliczem.
Początkowo Jacek cieszy się z nowego życia. Jest wdzięczny lekarzom za to, że uratowali mu życie. Jednak szybko zdaje sobie sprawę, że jego wygląd sprawia, że ludzie postrzegają go inaczej. Są wobec niego nieufni, a nawet nienawistni.
Najgorzej jest w rodzinnej miejscowości Jacka. Jego bliscy nie wiedzą, jak się do niego odnieść. Jego matka boi się go, jego brat uważa, że jest zniewolony przez medycynę, a jego siostra jest zażenowana jego wyglądem.
Dagmara również nie jest w stanie zaakceptować nowego Jacka. Uważa, że jest on kimś innym niż ten, którego kochała. Ostatecznie decyduje się odejść od niego.
Jacek zostaje sam. Musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której jest wyobcowany i odrzucony.
Film Twarz to poruszająca historia o tym, jak trudne jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości, gdy nasz wygląd ulega nagłej zmianie. To również film o tym, jak ludzie reagują na inność.
Film Szumowskiej jest pełen dramatu i czarnej komedii. Reżyserka nie stroni od drastycznych scen, ale jednocześnie potrafi przekazać widzom swój humor i dystans do rzeczywistości.
Film został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Otrzymał m.in. Złoty Lew na festiwalu w Wenecji, nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto oraz nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego na festiwalu w Gdyni.
Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:
- Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. W 2011 roku w Gliwicach przeprowadzono pierwszą w Polsce transplantację twarzy.
- Film ukazuje kontrast między prowincją a miastem. Jacek, który jest człowiekiem prowincjonalnym, musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości miejskiej.
- Film podejmuje tematykę nietolerancji i dyskryminacji. Jacek jest ofiarą stereotypów i uprzedzeń.
Opis filmu można zakończyć następującym aforyzmem:
„Twarz to tylko maska. To, co jest w środku, jest prawdziwe.”