To właśnie Anglia / This Is England (2006)
Film
Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Opis
To właśnie Anglia to brytyjski dramat filmowy z 2006 roku w reżyserii Shane’a Meadowsa. Film opowiada o losach młodego chłopca, Shauna, który w latach 80. XX wieku dołącza do gangu skinheadów.
Rok 1983. Shaun, 12-letni chłopiec mieszkający w angielskim miasteczku, traci ojca w wojnie o Falklandy. Chłopiec jest przygnębiony i samotny. Wracając ze szkoły, spotyka grupę skinheadów, którzy okazują się być przyjaźnie nastawieni. Shaun szybko zaprzyjaźnia się z nimi i zaczyna spędzać z nimi coraz więcej czasu.
Gang prowadzi beztroskie życie. Chłopcy chodzą na przyjęcia, słuchają muzyki i zajmują się chuligaństwem. Shaun, który w końcu znalazł grupę rówieśników, którzy go akceptują, zaczyna się zmieniać. Staje się odważniejszy i bardziej pewny siebie.
Niestety, sielanka nie trwa długo. Do gangu dołącza Combo, starszy skinhead, który wychodzi z więzienia. Combo jest agresywnym nacjonalistą, który szybko przejmuję władzę nad grupą.
Combo zaczyna narzucać swoim kolegom swoją ideologię. Chłopcy zaczynają brać udział w manifestacjach Narodowego Frontu, a nawet napadać na imigrantów.
Shaun jest zdezorientowany. Z jednej strony, nadal jest lojalny wobec swoich przyjaciół, z drugiej strony, nie zgadza się z ich poglądami.
W końcu, Shaun decyduje się opuścić gang. Chłopiec wraca do domu i zaczyna budować swoje własne życie.
Film To właśnie Anglia to poruszająca opowieść o dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi w życiu. Film jest również ważnym dokumentem epoki, w której rasizm i nacjonalizm były powszechne.
Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:
- Reżyser Shane Meadows sam był członkiem gangu skinheadów w latach 80. XX wieku. Doświadczenie to wpłynęło na jego twórczość, w tym na film To właśnie Anglia.
- Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę BAFTA dla najlepszego brytyjskiego filmu niezależnego.
- Film został doceniony przez krytyków za realistyczne przedstawienie życia w latach 80. XX wieku, a także za poruszającą historię o dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi w życiu.
Oto kilka przykładów, jak można zastosować synonimy i zmienić szyk zdania w opisie filmu:
- „Dwunastoletni Shaun dołącza do gangu skinheadów.” – „Dwunastoletni chłopak, Shaun, dołącza do grupy skinheadów.”
- „Problemy pojawiają się wraz z powrotem dawnego członka grupy.” – „Problemy zaczynają się, gdy do grupy wraca dawny członek.”
- „Shaun poznaje świat przyjęć, kobiet i modnych ubrań.” – „Shaun poznaje świat imprez, dziewczyn i modnych stylizacji.”
- „Sielska atmosfera ulega jednak zmianie z chwilą, gdy z więzienia wychodzi najstarszy członek grupy i zdeklarowany rasista.” – „Sielski nastrój zostaje jednak zakłócony, gdy z więzienia wychodzi najstarszy członek grupy, zdeklarowany zwolennik rasizmu.”
Oczywiście, ostateczny kształt opisu filmu zależy od indywidualnych preferencji autora. Można go dostosować do własnych potrzeb, korzystając z wyżej wymienionych wskazówek.