To nie jest kraj dla starych ludzi / No Country for Old Men (2007)
Film
Czas trwania: 2 godz. 2 min.
Opis
Film „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007), w reżyserii utalentowanego duetu braci Coen, Joela i Ethana, to mroczny thriller, który przenika głęboko w dramat egzystencjalny. Historia rozwija się w Teksasie, gdzie w surowym krajobrazie pustyni, nieopodal granicy z Meksykiem, rozgrywa się krwawa jatka w wyniku nieudanej transakcji narkotykowej. Przeplatające się wątki narracyjne ukazują brutalne skutki przypadkowego odkrycia przez myśliwego Llewelyna Mossa (Josh Brolin) dwóch milionów dolarów, paczki heroiny i kilku ciał.
Moss, weteran wojny w Wietnamie, przypadkowo trafia na miejsce wymiany narkotyków, które stało się areną krwawej rzezi. Znajduje walizkę z gotówką i, nie zastanawiając się zbyt długo, decyduje się ją zabrać. Co jednak wydaje się być fortunnym znaleziskiem, szybko przeradza się w koszmar, gdy na jego trop zostaje wytoczony psychopatyczny morderca, Anton Chigurh (Javier Bardem), nagrodzony zarówno Złotym Globem, jak i Oscarem za swoją niezapomnianą rolę.
Początkowo nieświadomy zagrożenia, Moss staje się obiektem polowania zarówno dla gangsterów związanych z nieudaną transakcją, jak i dla bezlitosnego Chigurha. Mężczyzna, który służył w wojsku, okazuje się być godnym przeciwnikiem dla płatnego zabójcy, doskonale potrafiąc zacierać ślady i pozostawiając za sobą liczne pułapki. Film ukazuje pełną dramaturgii walkę o przetrwanie Mossa i jego rodziny, którzy zmuszeni są do ukrywania się przed nieuchronnym zagrożeniem ze strony bezwzględnego mordercy.
W miarę jak napięcie narasta, obraz przenika także w obszar moralnych dylematów, związanych z decyzjami bohaterów i brutalnością przedstawionych wydarzeń. Coenowie, zgodnie z kanwą opowiadania Cormaca McCarthy’ego, ukazują nie tylko brutalny świat przestępczy, ale również skomplikowane relacje między bohaterami a ich własnym sumieniem. Tommy Lee Jones w roli szeryfa Eda Toma Bella, który ściga zarówno przestępców, jak i własne refleksje nad okrucieństwem zbrodni, wnosząc głęboki wymiar psychologiczny do filmu.
„To nie jest kraj dla starych ludzi” zdobył uznanie zarówno Amerykańskiej Akademii Filmowej, zbierając osiem nominacji do Oskara, jak i Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Cieszył się również zasłużonym uznaniem za najlepszy film i reżyserię. Dźwięk strzałów i nieludzka determinacja Chigurha w połączeniu z malowniczym, ale surowym krajobrazem Teksasu, tworzą atmosferę niepokoju i nieuchronnej konfrontacji, której rezonanse pozostają w pamięci widza po zakończeniu seansu.