To ja, złodziej (2000)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

To ja, złodziej (2000) to film fabularny w reżyserii Jacka Bromskiego, opowiadający o młodym chłopcu, który marzy o dołączeniu do gangu złodziei samochodów.

Bohaterem filmu jest Piotrek, zwany Jajem. Ma 16 lat i wychowuje się w patologicznej rodzinie. Jego matka i ojczym są alkoholikami, a Jajo jest jedyną osobą, która pracuje i utrzymuje dom. Chłopak interesuje się elektroniką i pracuje w warsztacie samochodowym. Marzy jednak o tym, by dołączyć do gangu Maksa, specjalizującego się w kradzieży luksusowych samochodów.

Jednym z warunków wstąpienia do gangu jest kradzież bardzo trudnego do zdobycia auta. Jajo dowiaduje się, że Maks chce ukraść zielonego Jaguara, należącego do znanego kompozytora, Seweryna. Chłopak postanawia sam ukraść samochód, by zaimponować Maksowi.

Kradzież przebiega pomyślnie, ale Jajo nie zdaje sobie sprawy, że wpadł w poważne kłopoty. Samochód jest bowiem pełen cennych przedmiotów, w tym nut kompozytora. Seweryn oskarża Maksa o kradzież i obiecuje, że znajdzie sprawców.

Jajo musi ukrywać się przed policją i gangiem. W tym czasie poznaje dziewczynę, Anię. Dziewczyna pomaga mu zrozumieć, że kradzież to nie jedyny sposób na życie.

Ostatecznie Jajo decyduje się oddać Jaguara Sewerynowi. Chłopak rozumie, że popełnił błąd i chce odmienić swoje życie.

Film „To ja, złodziej” to poruszająca opowieść o młodym chłopcu, który szuka swojego miejsca w życiu. Jajo to postać pełna sprzeczności. Z jednej strony jest inteligentny i utalentowany, z drugiej zaś jest uwikłany w świat przestępczy.

Film został zrealizowany w realistycznej konwencji. Reżyser Jacek Bromski nie idealizuje swoich bohaterów. Pokazuje ich takimi, jakimi są: z ich zaletami i wadami.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków. Został nagrodzony dwoma Orłami, polskimi nagrodami filmowymi, w kategoriach „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” (za rolę Anny Polony) i „najlepsza drugoplanowa rola męska” (za rolę Janusza Gajosa).

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu:

  • Środowisko. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie, w latach 90. XX wieku. Widzimy miasto w pełnej krasie, ale też jego ciemne strony, takie jak bieda, przestępczość i alkoholizm.
  • Bohaterowie. Jajo to postać tragiczna. Jest inteligentny i utalentowany, ale z powodu trudnego dzieciństwa i braku perspektyw życiowych uwikłał się w świat przestępczy.
  • Tematyka. Film porusza ważne tematy, takie jak: ubóstwo, przestępczość, alkoholizm, poszukiwanie własnego miejsca w życiu.

Film „To ja, złodziej” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego kina. To poruszająca i realistyczna opowieść o młodym chłopcu, który szuka swojego miejsca w życiu.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Bromski
scenariusz Jacek Bromski
gatunek Dramat, Sensacyjny
produkcja Polska, RPA
premiera 16 czerwca 2000 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Piotr Wereśniak (pomysł) / Jacek Bromski (dialogi)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Canal+ Polska / Komitet Kinematografii (udział) / Studio Filmowe Oko /
tytuł oryg. To ja, złodziej
inne tytuły It's Me, the Thief Miedzynarodowe

To ja, złodziej (2000) to polski film fabularny w reżyserii Jacka Bromskiego. Film opowiada historię Piotrka, zwanego Jajem, młodego chłopaka z patologicznej rodziny, który marzy o dołączeniu do gangu złodziei samochodów.

Jajo to szesnastoletni chłopak, który wychowuje się w trudnych warunkach. Jego matka jest alkoholiczką, a ojczym nie interesuje się nim. Jajo mieszka w małym mieszkaniu na warszawskich peryferiach. Jego jedynym przyjacielem jest Mały Pyza, który również pochodzi z patologicznej rodziny.

Jajo jest utalentowanym mechanikiem i elektronikiem. Interesuje się samochodami i marzy o tym, aby zostać zawodowym złodziejem. Pewnego dnia dowiaduje się, że Maks, szef gangu złodziei samochodów, poszukuje nowego członka. Jajo postanawia spróbować swoich sił i kradnie luksusowego jaguara, należącego do znanego kompozytora, Seweryna.

Kradzież jaguara okazuje się być dla Jajo początkiem serii przygód. Chłopak musi się zmierzyć z Maksem i jego ludźmi, którzy również chcą zdobyć samochód. Jajo musi również ukrywać się przed policją, która prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży.

W trakcie wydarzeń filmu Jajo dojrzewa i zaczyna rozumieć, że złodziejstwo nie jest właściwą drogą w życiu. Chłopak zaczyna dostrzegać, że ma talent i możliwości, które może wykorzystać w dobrym celu.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków. Doceniono jego realistyczny obraz środowiska patologicznego i problematykę, jaką porusza. Film zdobył dwie nagrody Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł: dla najlepszej drugoplanowej roli kobiecej (Agata Buzek) i najlepszej drugoplanowej roli męskiej (Janusz Gajos).

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Konflikt między prawem a łamaniem prawa. Jajo jest młodym chłopakiem, który próbuje znaleźć swoje miejsce w życiu. Nie ma możliwości skorzystania z pomocy rodziny czy instytucji państwowych. Jedyną drogą, jaką widzi, jest łamanie prawa.
  • Problematyka patologicznej rodziny. Film pokazuje, jak trudne może być życie w rodzinie, w której panuje alkoholizm i przemoc. Jajo jest ofiarą tego środowiska.
  • Siła marzeń i determinacji. Pomimo trudności, Jajo nie poddaje się. Marzy o lepszej przyszłości i jest gotowy zrobić wszystko, aby ją osiągnąć.

Film to poruszająca i inspirująca opowieść o młodym chłopaku, który szuka swojego miejsca w życiu. Jest to również film, który porusza ważną społeczną problematykę.

Aktor Postać
Roman Wyskocz, właściciel warsztatu samochodowego
Kompozytor Seweryn
Maria, żona Seweryna
"Cygan", członek bandy Maksa
"Gomez", członek bandy Maksa
Piotrek "Jajo"
Franek "Pyza"
Maks, szef bandy złodziei samochodów
Babcia "Jaja"
Julia, córka kompozytora
Matka "Pyzy"
Janek, mechanik w warsztacie Wyskocza
Ojczym "Jaja"
Matka "Jaja"
Kasjerka w supermarkecie
Stawrogin
Ratajowa, sąsiadka babci "Jaja"
Basia, pracownica cukierni
Właściciel okradzionego auta
Jadzia
Ochroniarz
Zośka, żona Wyskocza
Komisarz
Sprzątaczka Nicińska
Gangster
Blondynka, właścicielka samochodu
Teresa Drozd, piosenkarka
Taksówkarz
Klient w supermarkecie
Ochroniarz w supermarkecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *