Teoria wszystkiego / The Zero Theorem (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 47 min.

Opis

W filmie „Teoria wszystkiego” (The Zero Theorem, 2013) w reżyserii Terry’ego Gilliama, przenosimy się w niedaleką przyszłość, gdzie pozostałości prywatności ludzkiej zostały zatarte, a korporacje kontrolują niemal każdy aspekt życia. W tym surrealistycznym świecie geniusz komputerowy, Qohen Leth (Christoph Waltz), stawia sobie ambitne zadanie odkrycia sensu ludzkiej egzystencji.

Qohen, ekscentryczny i ukrywający się przed światem, dostaje tajemniczą misję od prezesa potężnej korporacji, zarządzającej życiem ludzi. Jego zadaniem jest rozszyfrowanie największej zagadki istnienia wszechświata. Jednak jego praca zostaje przerwana, gdy do jego życia wkraczają różni niezwykli ludzie.

Wiodąc ścisłe życie pod nadzorem systemu, Qohen musi zmierzyć się z własnymi paranojami i obsesyjnymi myślami. Jego misję komplikują postacie, które pojawiają się w jego życiu. Wizyta szalonej psychoanalityczki (Tilda Swinton), uroczej nastolatki Bainsley (Mélanie Thierry) oraz szefa zarządu (David Thewlis) sprawiają, że ścieżka do odkrycia sensu życia staje się jeszcze bardziej karkołomna.

Management, grany przez Matta Damona, odgrywa istotną rolę w zakłócaniu pracy Qohena, starając się go zdezorientować i odwrócić od głównego zadania. Niewątpliwie film rzuca wyzwanie widzowi, ukazując surrealistyczny świat, w którym granice między rzeczywistością a fantazją zacierają się, a pytanie o sens egzystencji staje się centralnym motywem.

Świat stworzony przez Terry’ego Gilliama przesiąknięty jest surrealistyczną estetyką, pełną nierealnych scen, dziwnych postaci i absurdalnych wydarzeń. Gilliam, znany ze swojego unikalnego stylu, w „Teorii wszystkiego” ponownie sięga po motywy, które badały wcześniej jego filmy, eksplorując granice ludzkiego umysłu i złożoność rzeczywistości.

Wraz z postępem fabuły, Qohen musi stawić czoła nie tylko matematycznym wyzwaniom, ale także własnym lękom, pragnieniom i marzeniom. Film bawi się absurdalnością życia w społeczeństwie zdominowanym przez technologię i korporacyjną kontrolę, rzucając jednocześnie pytania o istotę ludzkiej egzystencji.

„Teoria wszystkiego” to podróż w głąb umysłu bohatera, a jednocześnie podróż przez pełną fantastycznych elementów wizję przyszłości. Film Gilliama nie tylko bawi się kreatywnością i surrealistyczną estetyką, ale także stawia przed widzem trudne pytania dotyczące sensu życia, wirtualnej rzeczywistości i cen, jaką płacimy za utratę prywatności.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Terry Gilliam
scenariusz Pat Rushin
gatunek Dramat, Fantasy
produkcja Rumunia, USA, Wielka Brytania, Francja
premiera 2 września 2013 (Światowa) 23 maja 2014 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio MediaPro Pictures / Voltage Pictures / Zanuck Independent /
tytuł oryg. The Zero Theorem

Teoria wszystkiego to film science fiction z 2013 roku w reżyserii Terry'ego Gilliama. Opowiada o Qohen Leth, samotnym geniuszu matematycznym, który żyje w przyszłości, w której korporacje kontrolują wszystkie aspekty życia. Qohen otrzymuje od Zarządu, tajemniczego przywódcy korporacji, zadanie znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens istnienia.

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w świecie, w którym ludzie są pozbawieni resztek prywatności. Ich życie jest kontrolowane przez korporacje, które oferują wszechobecne wirtualne usługi, takie jak rozrywka, edukacja i opieka zdrowotna.

W tym świecie żyje Qohen Leth, samotny geniusz matematyczny. Pracuje on w tajnej bazie danych, gdzie zajmuje się rozwiązywaniem skomplikowanych łamigłówek. Qohen jest również mizantropem i ma obsesję na punkcie znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens istnienia.

Pewnego dnia Qohen otrzymuje od Zarządu, tajemniczego przywódcy korporacji, zadanie znalezienia odpowiedzi na to pytanie. Zarząd wierzy, że jeśli znajdzie się odpowiedź na to pytanie, będzie mógł kontrolować cały świat.

Qohen przystępuje do pracy nad zadaniem. Buduje on maszynę, która ma mu pomóc w rozwiązaniu łamigłówki. Jednak maszyna nie działa tak, jak powinna, a Qohen zaczyna tracić nadzieję.

W międzyczasie Qohen poznaje Bainsley, tajemniczą kobietę, która oferuje mu swoje towarzystwo. Bainsley jest w rzeczywistości agentką Zarządu, która ma za zadanie manipulować Qohenem.

Qohen zmaga się z coraz większą paranoją i obsesjami. Zaczyna się zastanawiać, czy Zarząd nie oszukuje go. Czy rzeczywiście chce znaleźć odpowiedź na pytanie o sens istnienia, czy może chce tylko wykorzystać go do własnych celów?

Teoria wszystkiego to film pełen symboliki i metafor. Gilliam wykorzystuje film do stworzenia wizji świata, w którym ludzie są pozbawieni wolności i kontroli nad swoim życiem. Film jest również refleksją na temat poszukiwania sensu istnienia.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Doceniano jego oryginalną wizję, humor i grę aktorską Christopha Waltza.

Opis poszczególnych postaci

Qohen Leth jest głównym bohaterem filmu. Jest to samotny geniusz matematyczny, który żyje w świecie, w którym korporacje kontrolują wszystkie aspekty życia. Qohen jest również mizantropem i ma obsesję na punkcie znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens istnienia.

Bainsley to tajemnicza kobieta, którą Qohen poznaje w filmie. Jest ona w rzeczywistości agentką Zarządu, która ma za zadanie manipulować Qohenem. Bainsley jest piękną i uwodzicielską kobietą, która szybko zdobywa serce Qohena.

Zarząd to tajemniczy przywódca korporacji. Jest to potężna postać, która kontroluje cały świat. Zarząd wierzy, że jeśli znajdzie się odpowiedź na pytanie o sens istnienia, będzie mógł kontrolować cały świat.

Inne postaci

  • Joby jest szefem Qohena. Jest to niemiły i wymagający człowiek, który zawsze chce mieć wszystko pod kontrolą.
  • Bob jest synem Zarządu. Jest to młody i ambitny człowiek, który chce przejąć władzę po swoim ojcu.
  • Dr Shrink-Rom jest psychoanalityczką, która próbuje pomóc Qohenowi poradzić sobie z jego problemami.

Wrażenia po obejrzeniu filmu

Teoria wszystkiego to film, który z pewnością zapadnie w pamięć. Jest to oryginalna i niepokojąca wizja świata, w którym ludzie są pozbawieni wolności i kontroli nad swoim życiem. Film jest również refleksją na temat poszukiwania sensu istnienia.

Film jest dobrze zrealizowany. Gilliam stworzył niesamowitą wizję przyszłości, która jest jednocześnie piękna i przerażająca. Gra aktorska jest również na wysokim poziomie. Christoph Waltz jest znakomity w roli Qohena Letha.

Ocena

Teoria wszystkiego to film, który warto obejrzeć. Jest to oryginalna i niepokojąca wizja przyszłości, która z pewnością wywoła w widzu wiele refleksji.

Aktor Postać
Qohen Leth
Joby
Bainsley
Bob
Zarządca
Dr Shrink-Rom
Lekarz
Lekarz
Lekarz
Szczupły Klon
Gruby Klon
Dostawczyni pizzy
Reklama uliczna
Reklama uliczna
Reklama uliczna
Reklama uliczna
Komputerowe usta Mancom
Policjant
Radosny mężczyzna
Przechodzień
Przechodzień
Przechodzień
Przechodzień
Przechodzień
Kobieta na zakupach
Dziewczyna na imprezie
Mężczyzna na imprezie
Mężczyzna na imprezie
Właściciel sex-shopu
Zakonnica
Policjant w parku
Bonnie
Lacy
Koleżanka z pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *