Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 57 min.

Opis

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) to polski film biograficzny w reżyserii Marii Sadowskiej, opowiadający o życiu i twórczości Michaliny Wisłockiej, najsłynniejszej seksuolog czasów PRL-u.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku, w Polsce Ludowej. Michalina Wisłocka (Magdalena Boczarska), młoda ginekolog, prowadzi praktykę lekarską w Poradni Świadomego Macierzyństwa. Współpracuje tam z Marią Komornicką (Izabela Kuna), która pomaga kobietom zrozumieć ich własne potrzeby i pragnienia.

Wisłocka jest kobietą niezależną, która nie boi się mówić o rzeczach tabu. Jej poglądy na temat seksualności budzą kontrowersje, ale jednocześnie znajdują coraz więcej zwolenników.

Pewnego dnia Wisłocka postanawia napisać książkę o seksualności, która byłaby przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. W tym celu przeprowadza liczne wywiady z kobietami, mężczyznami, a także lekarzami i naukowcami.

Powstający poradnik o seksualności staje się coraz większym wyzwaniem dla władzy ludowej. Cenzura nie chce dopuścić do jego wydania, obawiając się, że książka może podważyć obowiązujące w Polsce obyczaje.

Wisłocka nie poddaje się jednak i konsekwentnie walczy o wydanie swojej książki. W końcu, dzięki pomocy przyjaciół i znajomych, udaje jej się przekonać władze do wydania „Sztuki kochania”.

Książka staje się natychmiastowym bestsellerem i zrewolucjonizuje życie seksualne Polaków. Dzięki niej Polacy zyskują nową wiedzę o seksualności, a także odwagę do wyrażania swoich potrzeb i pragnień.

Bohaterowie

  • Michalina Wisłocka (Magdalena Boczarska) – główna bohaterka filmu, ginekolog i seksuolog, autorka książki „Sztuka kochania”.
  • Maria Komornicka (Izabela Kuna) – przyjaciółka Michaliny, współzałożycielka Poradni Świadomego Macierzyństwa.
  • Marian Wisłocki (Eryk Lubos) – mąż Michaliny, lekarz i naukowiec.
  • Henryk Kania (Jacek Braciak) – cenzor, który nie chce dopuścić do wydania „Sztuki kochania”.
  • Karol Lutosławski (Piotr Adamczyk) – znany kompozytor, który pomaga Michalini w wydaniu książki.

Motywy

  • Walka o wolność słowa i wyrażania siebie – Wisłocka walczy o prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów, nawet jeśli są one sprzeczne z obowiązującą w Polsce cenzurą.
  • Seksualność jako sfera życia osobistego – Wisłocka ukazuje seksualność jako naturalną i pozytywną sferę życia osobistego, która powinna być wolna od tabu.
  • Równouprawnienie kobiet – Wisłocka opowiada się za równouprawnieniem kobiet w sferze seksualnej, podkreślając, że kobiety mają prawo do świadomego decydowania o swoim życiu seksualnym.

Ocena

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to film biograficzny, który w przystępny sposób opowiada o życiu i twórczości najsłynniejszej seksuolog czasów PRL-u. Film jest dobrze zrealizowany, z dobrymi kreacjami aktorskimi. Magdalena Boczarska w roli Michaliny Wisłockiej jest przekonująca i wzbudza sympatię widza.

Film porusza ważne tematy, takie jak wolność słowa, seksualność jako sfera życia osobistego i równouprawnienie kobiet. Jest to film, który może być inspiracją dla wszystkich, którzy chcą walczyć o swoje prawa i wolności.

Podsumowanie

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” to film, który warto zobaczyć. Jest to historia niezwykłej kobiety, która zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Maria Sadowska
scenariusz Krzysztof Rak
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Polska
premiera 21 stycznia 2017 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Violetta Ozminkowski (książka)
dystrybucja Next Film
studio Agora Films S.A. (koprodukcja) / Orange S.A. (koprodukcja) / Plast Service Pack (koprodukcja) /
tytuł oryg. Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
inne tytuły The Art of Loving. Story of Michalina Wislocka Miedzynarodowe

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej to film biograficzny w reżyserii Marii Sadowskiej, opowiadający o życiu i dokonaniach Michaliny Wisłockiej, najsłynniejszej polskiej seksuolożki czasów PRL-u. Film ukazuje jej zmagania z cenzurą i konserwatywnymi obyczajami, w których żyła, w celu wydania książki, która rewolucjonizowała seksualność Polaków.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku, w Polsce Ludowej. W tym czasie państwo komunistyczne dba o moralność i obyczajowość narodu, a kwestie związane z seksualnością są tematem tabu. W tym kontekście pojawia się doktor Michalina Wisłocka, ginekolog, która prowadzi poradnię dla kobiet. W czasie rozmów z pacjentkami dowiaduje się o ich potrzebach i problemach związanych z seksem. Te doświadczenia skłaniają ją do napisania książki, która miałaby pomóc Polakom w zrozumieniu własnej seksualności. [Image of Michalina Wisłocka, polska seksuolożka]

Książka, zatytułowana "Sztuka kochania", jest prawdziwym przełomem. W czasach, gdy o seksie mówi się niewiele, a często w sposób pejoratywny, Wisłocka opisuje go w sposób otwarty i szczery. Książka zawiera porady dotyczące różnych aspektów seksualności, od techniki po psychologię.

Wydanie "Sztuki kochania" nie było jednak łatwe. Książka została odrzucona przez wydawców, a cenzura zakazała jej publikacji. Wisłocka musiała więc podjąć walkę o prawo do wyrażania swoich poglądów.

W końcu, po wielu staraniach, Wisłockiej udało się wydać "Sztukę kochania". Książka stała się prawdziwym bestsellerem i zrewolucjonizowała seksualność Polaków. Dzięki niej Polacy zaczęli mówić o seksie otwarcie i szczerze.

Film "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to poruszająca i inspirująca historia o kobiecie, która walczyła o swoje przekonania i zmieniła życie wielu ludzi. To również opowieść o rewolucji seksualnej, która miała miejsce w Polsce Ludowej.

Film otrzymał wiele nagród, w tym Orła za najlepszą główną rolę kobiecą dla Magdaleny Boczarskiej. Został również dobrze przyjęty przez krytykę, która chwaliła jego szczerość, odwagę i uniwersalny przekaz.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Warszawie i Wrocławiu.
  • W rolach głównych wystąpili Magdalena Boczarska (Michalina Wisłocka), Eryk Lubos (Jan Wisłocki), Krzysztof Globisz (Janusz Roliński) i Piotr Adamczyk (Leszek Bukowski).
  • Scenariusz filmu napisała Ilona Łepkowska.
  • Muzykę do filmu skomponował Mikołaj Trzaska.

Film "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się historią Polski, tematami społecznymi i dobrym kinem.

Aktor Postać
Michalina Wisłocka
Jurek
Wanda
Stanisław Wisłocki
Redaktorka Tereska
Krystian
Karolina Siwicka
Urzędnik Wydziału Kultury KC PZPR
Generałowa
Bożena
Eugeniusz
Aspirant
Baba ze wsi
Biskup Józef
Blada panienka
Jan Braun
Brodacz
Czarna Mańka
Cenzor Bolesław
Działacz
Filozof
Fryzjer
Generał
Graficzka Bożena
Handlarz na Bazarze Różyckiego
Handlarz na Bazarze Różyckiego
Instruktor
Kobieta w recepcji
Kobieta w poczekalni
Oficer niemiecki
Krysia Wisłocka w wieku 9 lat
Krzyś Wisłocki w wieku 9 lat
Krysia Wisłocka w wieku 14 lat
Krzyś Wisłocki w wieku 14 lat
Krysia Wisłocka w wieku 20 lat
Ksiądz chrzący Krysię i Krzysia
Lekarz w poradni
Lekarz na dyżurze
Matka Stacha
Matka Michaliny
Milicjantka
Dziewczyna w Lubniewicach
Dziewczyna w remizie
Pacjentka po aborcji
ZMP-owiec
Muzyk na Bazarze Różyckiego
Redaktor naczelna pisma kobiecego
Antek
Ojciec Michaliny
Pacjent Wisłockiej
Natalia
Pielęgniarka
Profesor
Przechodzień
Recepcjonistka w przychodni
Redaktor
Redaktor
Sekretarka w KC PZPR
Jadwiga
Seksuolog
Kuracjusz w Lubniewicach
Stefan Zając
Stolarz
Striptizerka Kamilla Ptak
Tajniak w wydawnictwie
Doktor na spotkaniu w remizie
Ksiądz na spotkaniu w remizie
Wiesiek
Znany dziennikarz / Zbigniew Religa
Sportowiec
Elżbieta
Żona sprzedawcy na Bazarze Różyckiego
Żona kuracjusza w Lubniewicach
Położna
Milicjant

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *