Szkoła dla łobuzów / Song for a Raggy Boy (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

Szkoła dla łobuzów to irlandzki dramat historyczny z 2003 roku w reżyserii Aisling Walsh. Opiera się na książce o tym samym tytule autorstwa Patricka Galvina i opowiada o losach Williama Franklina, który podejmuje pracę w zakładzie poprawczym dla chłopców w St. Jude.

Akcja filmu rozgrywa się w 1939 roku, w Irlandii, która jest wówczas pod rządami brytyjskimi. William Franklin (Aidan Quinn) powraca z wojny domowej w Hiszpanii, gdzie walczył po stronie republikanów. Jest idealistą, który wierzy w możliwość zmiany świata na lepsze. Podejmuje pracę w zakładzie poprawczym dla chłopców w St. Jude, w którym przebywają dzieci z marginesu społecznego.

Franklin jest jedynym świeckim nauczycielem w szkole. Jest to miejsce, gdzie panują rygorystyczne zasady i brutalne metody wychowawcze. Brat John (Iain Glen), przełożony Franklina, uważa wychowanków za bandę degeneratów, których należy trzymać w ryzach.

Franklin od początku stara się nawiązać kontakt z chłopcami. Potrafi dostrzec w nich indywidualności i talenty. Zaczyna nauczać ich czytania i pisania, a także ukazuje im piękno świata.

Między Franklinem a bratem Johnem dochodzi do konfliktu. Franklin nie zgadza się z metodami wychowawczymi stosowanymi w szkole. Uważa, że dzieci należy traktować z szacunkiem i miłością.

Konflikt między dwoma mężczyznami doprowadza do tragicznego finału.

Film „Szkoła dla łobuzów” jest poruszającą opowieścią o walce o ludzką godność. Franklin jest symbolem nadziei i wiary w to, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można odnaleźć sens życia.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Franklin jest młodym, idealistycznym mężczyzną, który chce zmienić świat na lepsze. Jest to postać pozytywna, która stara się pomóc dzieciom z marginesu społecznego.
  • Brat John jest twardym, bezwzględnym mężczyzną, który uważa, że wychowankowie szkoły są niereformowalni. Jest to postać negatywna, która reprezentuje konserwatywne wartości.
  • Chłopcy przebywający w zakładzie poprawczym to dzieci z różnych środowisk. Są wśród nich wagarowicze, złodzieje, ale także zwyczajne, osamotnione dzieci.
  • Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Historia Williama Franklina została opisana w książce Patricka Galvina.

Oto kilka synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • **”łobuz” – „przestępca”, „złodziej”, „awanturnik”
  • **”zaskarbiać sobie sympatię” – „podobać się”, „zyskiwać uznanie”
  • **”idealista” – „marzyciel”, „człowiek o wielkich ideałach”
  • **”rygorystyczne zasady” – „ostre kary”, „twarde rygory”
  • **”brutalne metody wychowawcze” – „kary cielesne”, „przemoc”
  • **”degeneraci” – „przestępcy”, „bandyci”
  • **”talenty” – „umiejętności”, „zdolności”
  • **”konfrontacja” – „sprzeczka”, „kłótnia”
  • **”finał” – „wynik”, „rozwiązanie”

Oto kilka przykładowych zdań, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • „William Franklin, młody idealista, który chce zmienić świat na lepsze, podejmuje pracę w zakładzie poprawczym dla chłopców w St. Jude.”
  • „Brat John, jego przełożony, uważa wychowanków za bandę degeneratów, których należy trzymać w ryzach.”
  • „Franklin stara się nawiązać kontakt z chłopcami, pokazać im piękno świata i pomóc im odnaleźć sens życia.”
  • „Konflikt między dwoma mężczyznami doprowadza do tragicznego finału.”

Mam nadzieję, że ten opis filmu będzie pomocny.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Aisling Walsh
scenariusz Patrick Galvin, Kevin Byron Murphy
gatunek Dramat
produkcja Irlandia, Wielka Brytania, Dania, Hiszpania
premiera 19 stycznia 2003 (Światowa) 15 listopada 2007 (Polska premiera kinowa)
studio Fantastic Films / Lolafilms / Moviefan Scandinavia A/S /
tytuł oryg. Song for a Raggy Boy

Szkoła dla łobuzów

W 1939 roku Irlandia jest krajem pogrążonym w kryzysie ekonomicznym i społecznym. W atmosferze wszechobecnej biedy i niepewności dochodzi do wybuchu wojny domowej w Hiszpanii. Wśród ochotników, którzy zgłaszają się do walki po stronie republikanów, jest młody nauczyciel William Franklin.

Po zakończeniu wojny Franklin wraca do Irlandii. Jest zdesperowany, aby znaleźć pracę, która pozwoli mu utrzymać się. Ostatecznie dostaje posadę w zakładzie poprawczym dla chłopców w St. Jude. Jest to placówka prowadzona przez zakonników, którzy stosują wobec wychowanków surowe metody wychowawcze.

Franklin jest jedynym świeckim nauczycielem w szkole. Od razu zauważa, że chłopcy są traktowani jak zwierzęta. Są bici, poniżani i zmuszani do ciężkiej pracy. Franklin postanawia zmienić tę sytuację.

Początkowo chłopcy są wobec niego nieufni. Nie wierzą, że świecki nauczyciel może im pomóc. Jednak Franklin stopniowo zdobywa ich zaufanie. Zaczynają się z nim otwierać i opowiadać mu o swoich problemach.

Franklin wprowadza w szkole pewne zmiany. Zaczyna uczyć chłopców czytać i pisać. Dodaje też do programu nauczania zajęcia artystyczne i sportowe. Dzięki temu chłopcy zaczynają się rozwijać i zmieniać.

Jednak zmiany nie podobają się bratu Johnowi, który jest szefem szkoły. John uważa, że chłopcy są niegodni jakiegokolwiek szacunku. Dochodzi między nim a Franklinem do konfliktu.

Konflikt ten doprowadza do tragedii. Jeden z chłopców, który jest ofiarą przemocy ze strony zakonników, popełnia samobójstwo.

Motywy

Film Szkoła dla łobuzów porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Konflikt między świecką a religijną edukacją. Franklin reprezentuje świecką edukację, która kładzie nacisk na rozwój osobowości i indywidualność. Brat John natomiast reprezentuje edukację religijną, która kładzie nacisk na karność i posłuszeństwo.
  • Konflikt między sprawiedliwością a niesprawiedliwością. Franklin jest symbolem sprawiedliwości i równości. Brat John natomiast jest symbolem niesprawiedliwości i dyskryminacji.
  • Konflikt między dobrem a złem. Franklin jest postacią pozytywną, która chce pomóc chłopcom. Brat John natomiast jest postacią negatywną, która krzywdzi chłopców.

Ocena

Szkoła dla łobuzów to poruszający i ważny film, który ukazuje dramat dzieci, które zostały pozbawione dzieciństwa. Film jest dobrze zrealizowany i znakomicie zagrany. Aidan Quinn w roli Williama Franklina stworzył postać, która zapada w pamięć.

Film jest również kontrowersyjny. Niektórzy widzowie zarzucają mu, że jest zbyt brutalny. Jednak uważam, że film jest prawdziwy i nie boi się pokazywać trudnych tematów.

Podsumowanie

Szkoła dla łobuzów to film, który warto zobaczyć. To poruszająca historia, która pozostawia silne wrażenie.

Aktor Postać
William Franklin
Ojciec Damian
Brat Tom
Brat John
Brat Mac
Liam Marcier, 636
Patrick Delaney, 743
Ryan, 126
Rogers, 855
Gerard Peters, 458
Lynch, 76
O Reilly, 58
Downey, 913
Murphy, 338
O Connor, 252
Flynn 144
Galvin, 544
Sean Peters, 568
Biskup Conlon
Ojciec O'Driscoll
Sierżant Fitzpatrick
Pan Peters
Pani Keogh
Preston
Brat Whelan
Rosa
Ernesto
Oficer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *