Sponsoring / Elles (2011)
Film
Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Opis
„Sponsoring” (2011) to film reżyserowany przez Małgorzatę Szumowską, który przenosi widzów w świat kontrowersyjnego zjawiska sponsoringu wśród studentek paryskiego uniwersytetu. Wiodącą rolę w produkcji gra Juliette Binoche, która wciela się w postać Anne, dziennikarki magazynu Elle, zlecającej sobie zadanie zbadania prostytucji wśród młodych studentek.
Życie Anny to opowieść o pozornie zwykłej, dobrze sytuowanej dziennikarce, która zdaje się być uwięziona w monotonii domowego obowiązku. Jej mąż często nieobecny, a codziennie toczy się walka o utrzymanie równowagi w rodzinie. Tożsamość Anny zaczyna się jednak zmieniać, gdy otrzymuje zlecenie napisania artykułu na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie tej misji poznaje dwie młode dziewczyny, Charlotte (Anais Demoustier) i Alicję (Joanna Kulig), które w zderzeniu z aspiracjami do lepszego życia zaczynają sprzedawać swoje ciała.
Świat, który przedstawia Małgorzata Szumowska, to kraina kontrowersji, fascynacji, i brutalnej prawdy. Film ukazuje nie tylko szokujący aspekt sponsoringu, ale także skomplikowane relacje i wybory, z jakimi stykają się bohaterki. Przesycone emocjami i wzruszającymi momentami sceny z życia tych kobiet rzucają widza w wir sprzeczności między odrazą a fascynacją tym środowiskiem.
Juliette Binoche doskonale wciela się w postać Anny, której życie stopniowo ulega transformacji. Jej opowieść staje się podróżą przez granice moralności, gdzie świat płatnej miłości jawi się jako miejsce zarówno obrzydliwe, jak i fascynujące. Narracja prowadzona przez Szumowską skupia się na psychologii bohaterek, ich pragnieniach, marzeniach i frustracjach, czyniąc „Sponsoring” filmem, który długo pozostaje w pamięci widza.
Film zdobył uznanie za odwagę w podjęciu trudnego tematu oraz za prowokacyjne spojrzenie na zjawisko sponsoringu. To obraz, który nie tylko szokuje, lecz także skłania do refleksji nad relacjami społecznymi i rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie. W „Sponsoring” Szumowska zdobywa uznanie za artystyczne podejście do trudnych tematów, ukazując nie tylko zewnętrzne aspekty życia bohaterek, ale również ich wewnętrzne przemiany i konflikty.