Słodki koniec dnia (2019)

Film

Czas trwania: 1 godz. 32 min.

Opis

Słodki koniec dnia to film fabularny w reżyserii Jacka Borcucha z 2019 roku. Opowiada historię Marii Linde, polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, która mieszka w włoskim mieście Volterra. Jej życie toczy się w rytmie spokojnej prowincji, ale zostaje wywrócone do góry nogami, gdy Maria wygłasza szokującą mowę podczas uroczystości nadania jej tytułu honorowego obywatela miasta.

Film rozpoczyna się od radosnej sceny, w której Maria świętuje przyjęcie jej do grona honorowych obywateli Volterra. Jest to dla niej wielkie wyróżnienie, które traktuje jako dowód uznania dla jej pracy i twórczości. Jednak podczas ceremonii Maria otrzymuje wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Ta tragiczna informacja wywołuje w niej silne emocje, które ujawniają się w jej przemowie.

Maria wypowiada się otwarcie i bezkompromisowo na temat aktualnej sytuacji politycznej. Jej słowa są pełne emocji i nienawiści. Maria krytykuje rządy autorytarne, nienawiść i przemoc. Jej przemowa wywołuje oburzenie i szok wśród słuchaczy.

Po zakończeniu ceremonii Maria jest załamana. Zdaje sobie sprawę, że jej słowa wywołały lawinę negatywnych konsekwencji. Została oskarżona o szerzenie nienawiści i antysemityzmu. Jej mąż, Antonio, jest zmuszony odwołać wszystkie jej zaplanowane spotkania i wykłady. Maria zostaje również zastraszona przez nieznanych mężczyzn.

Maria zaczyna rozumieć, że jej przemowa była błędem. Próbuje naprawić sytuację, ale jest już za późno. Jej reputacja jest zrujnowana, a ona sama staje się persona non grata w Volterra.

Maria postanawia opuścić Włochy i wrócić do Polski. W kraju jest przyjęta z mieszanymi uczuciami. Niektórzy ludzie podziwiają jej odwagę, inni uważają ją za niebezpieczną radykalkę. Maria próbuje odbudować swoje życie, ale jest to dla niej trudne zadanie.

Słodki koniec dnia to film o sile słowa i odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą bycie osobą publiczną. Jest to również film o miłości, stracie i odkupieniu.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można dodać do opisu filmu:

  • Maria Linde to postać złożona i pełna sprzeczności. Jest to kobieta inteligentna, wykształcona i obdarzona talentem poetyckim. Jednocześnie jest to osoba impulsywna, nieprzewidywalna i skłonna do skrajnych emocji.
  • Volterra to piękne, malownicze miasto położone w Toskanii. Jest to miejsce, które sprzyja twórczości i refleksji. Maria czuje się w nim jak w domu, ale jednocześnie czuje się tu uwięziona.
  • Odbiór filmu przez krytyków był pozytywny. Film został doceniony za oryginalny scenariusz, świetną grę aktorską i piękną scenografię.

Oto kilka scen, które można opisać w większych szczegółach:

  • Scena otwarcia filmu: Maria i jej rodzina świętują przyjęcie jej do grona honorowych obywateli Volterra. Jest to radosna i pełna ciepła scena, która wprowadza widza w świat filmu.
  • Scena przemówienia Marii: Maria wypowiada się otwarcie i bezkompromisowo na temat aktualnej sytuacji politycznej. Jej słowa są pełne emocji i nienawiści. Ta scena jest kluczowa dla rozwoju akcji filmu.
  • Scena rozmowy Marii z Antonio: Maria jest załamana po swoim przemówieniu. Antonio próbuje ją uspokoić i zrozumieć jej motywacje. Ta scena pokazuje, jak wielka jest miłość i zrozumienie między Marią a Antonio.
  • Scena wyjazdu Marii z Włoch: Maria opuszcza Włochy, opuszczając wszystko, co kochała. Ta scena jest smutna i wzruszająca.

Oto kilka motywów, które można poruszyć w opisie filmu:

  • Motyw słowa: Maria Linde jest autorką, a więc jej słowa są dla niej niezwykle ważne. Jej przemówienie jest wyrazem jej wewnętrznych emocji i przekonań.
  • Motyw miłości: Maria kocha swojego męża, dzieci i wnuki. Jednak jej miłość nie jest w stanie ochronić jej przed konsekwencjami jej przemówienia.
  • Motyw stracie: Maria
Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Borcuch
scenariusz Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 28 stycznia 2019 (Światowa) 10 maja 2019 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Next Film
studio Aeroplan Studios (koprodukcja) / Motion Group (koprodukcja) / No Sugar Films /
tytuł oryg. Słodki koniec dnia
inne tytuły Dolce Fine Giornata Miedzynarodowe
Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii (Krystyna Janda) – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.
Toskania, sielskie krajobrazy i atmosfera kreatywnej wolności, nocami leje się wino i inne trunki, a lokalna artystyczna bohema śmieje się, tańczy, wzrusza i rozmawia do białego rana o życiu, sukcesie oraz kierunku, w którym zmierza współczesna Europa. Na jej czele stoi Maria Linde, nagrodzona Noblem polska poetka, która na włoskiej prowincji odnalazła idealne podłoże dla zbudowania prywatnego mikro-świata. Czegoś jej jednak wciąż brakuje. Z jednej strony wpisuje się w narzucane jej biologicznie i społecznie role matki, żony oraz babki dwójki żywiołowych wnuków, ale jej niespokojna dusza nie pozwala jej stać się potulną i przewidywalną artystką dla każdego. Wewnętrzna bomba Marii wciąż tyka, a do emocjonalnego wybuchu dochodzi w najmniej odpowiednim czasie i miejscu. Odbierając tytuł honorowej obywatelki miasta Volterra, w którym poczuła się lepiej niż w domu, Maria wygłasza przemowę, która budzi grozę wśród lokalnej społeczności, i odmienia jej życie na zawsze.
Aktor Postać
Maria Linde
Anna
Komisarz Lodovici
Antonio
Dziennikarz "Le Monde"
Nazeer
Elena
Mina
Salvatore
Artysta
Carabiniere
Burmistrz
Carabiniere
Fabio
Policjant
Policjant
Doradca finansowy
Rybak
Mężczyzna
Listonosz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *