Skrzydlate świnie (2010)

Film

Czas trwania: 1 godz. 39 min.

Opis

Skrzydlate świnie (2010) to polski film obyczajowy w reżyserii Anny Kazejak. Film opowiada o dwóch braciach, Oskarze i Mariuszu Nowackich, którzy są zagorzałymi kibicami drużyny piłkarskiej Śląsk Wrocław. Oskar jest liderem grupy ultrasów, którzy są znani z agresywnych zachowań na stadionie. Mariusz jest natomiast bardziej łagodnym człowiekiem, który stara się trzymać z dala od przemocy.

Akcja filmu rozpoczyna się w dniu, w którym Śląsk Wrocław gra z Legią Warszawa. Mecz jest niezwykle ważny dla obu drużyn, ponieważ stawką jest awans do pierwszej ligi. Oskar jest bardzo podekscytowany tym spotkaniem i nie może się doczekać, aby dopingować swoją drużynę. Mariusz natomiast jest bardziej sceptyczny i obawia się, że mecz może zakończyć się awanturą.

Obawiania Mariusza się spełniają. Po przegranym meczu na stadionie wybucha bójka, w której uczestniczą kibice obu drużyn. Oskar jest tak zaangażowany w walkę, że nawet nie odbiera telefonu od swojej dziewczyny, Aliny, która właśnie rodzi mu dziecko.

Po tym wydarzeniu Oskar zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem. Zdaje sobie sprawę, że jego pasja do piłki nożnej doprowadziła do tego, że stracił wiele ważnych rzeczy, w tym miłość Aliny. Postanawia więc zmienić swoje życie i zacząć od nowa.

W tym samym czasie Mariusz zostaje zwolniony z pracy. Zaczyna więc zastanawiać się, co zrobić ze swoim życiem. Postanawia, że chce zostać trenerem piłkarskim. Zaczyna więc uczyć się zawodu i szuka drużyny, którą mógłby trenować.

Losy braci splatają się, gdy Mariusz dostaje propozycję pracy jako trener juniorów Śląska Wrocław. Oskar, który jest teraz bardziej łagodnym człowiekiem, postanawia mu pomóc. Razem zaczynają pracować z młodymi piłkarzami, aby przygotować ich do gry w pierwszej drużynie.

W międzyczasie Oskar próbuje odzyskać Alinkę. Postanawia, że będzie dla niej lepszym człowiekiem. Zaczyna więc pomagać jej w opiece nad dzieckiem i stara się być bardziej obecny w jej życiu.

Ostatecznie, dzięki pracy i poświęceniu, bracia Nowaccy osiągają swoje cele. Oskar odzyskuje miłość Aliny, a Mariusz zostaje trenerem pierwszej drużyny Śląska Wrocław.

Skrzydlate świnie to film o sile miłości i rodziny. To także film o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Paweł Małaszyński i Piotr Rogucki stworzyli świetne kreacje braci Nowackich.

Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Został doceniony za humor, ale także za poruszającą historię. Film zdobył także kilka nagród, w tym nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ocena filmu: 8/10

Główne wątki filmu:

  • Miłość i rodzina
  • Zmiana życia
  • Pasja
  • Przemoc

Główne motywy filmu:

  • Druga szansa
  • Wiara w siebie
  • Pomoc innym

Główne postacie:

  • Oskar Nowacki (Paweł Małaszyński) – lider grupy ultrasów, który jest zakochany w Alinie.
  • Mariusz Nowacki (Piotr Rogucki) – brat Oskara, który jest bardziej łagodnym człowiekiem.
  • Alina (Karolina Gorczyca) – dziewczyna Oskara, która rodzi mu dziecko.
  • „Moher” (Eryk Lubos) – przywódca grupy ultrasów Śląska Wrocław.
  • Krzysztof Dzikowski (Cezary Pazura) – właściciel firmy SkyTech, która jest sponsorem Śląska Wrocław.

Krytyka filmu:

„Skrzydlate świnie” to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to historia o miłości, rodzinie, zmianie życia i pasji. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Paweł Małaszyński i Piotr Rogucki stworzyli świetne kreacje braci Nowackich. Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków i zdobył kilka nagród.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Anna Kazejak
scenariusz Anna Kazejak, Doman Nowakowski
gatunek Dramat, Komedia, Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 5 listopada 2010 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja ITI Cinema Sp. z o.o.
studio Akson Studio (produkcja wykonawcza) / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) (koprodukcja)
tytuł oryg. Skrzydlate świnie

Skrzydlate świnie (2010) to polski film obyczajowy w reżyserii Anny Kazejak, wyprodukowany przez Studio Filmowe Kadr. Film opowiada o dwóch braciach, Oskarze i Mariuszu, którzy są zagorzałymi kibicami piłkarskiego klubu "Gryfy". Oskar jest liderem grupy ultrasów, natomiast Mariusz jest bardziej umiarkowanym kibicem.

Akcja filmu rozpoczyna się w dniu meczu pomiędzy "Gryfami" a ich znienawidzonym rywalem, "Sokołem". Oskar jest tak zaangażowany w doping, że nie odbiera telefonu od swojej dziewczyny, Aliny, która właśnie rodzi mu dziecko. Po przegranym meczu wywiązuje się na stadionie regularna bitwa, która przenosi się na miasto. Oskar zostaje aresztowany i skazany na karę więzienia.

W tym czasie Alina wychowuje ich syna, Kubę, razem z Mariuszem. Oskar próbuje odzyskać syna, ale Alina nie chce mu go oddać. Oskar zostaje zwolniony z więzienia, ale jego życie nie ulega zmianie. Nadal jest bezrobotny i mieszka z rodzicami.

Pewnego dnia Oskar dowiaduje się, że "Gryfom" grozi bankructwo. Klub jest wykupiony przez korporację "SkyTech", której właścicielem jest Krzysztof Dzikowski. Dzikowski chce zmienić klub na komercyjne przedsięwzięcie i pozbyć się kibiców. Oskar postanawia walczyć o klub, który kocha.

Oskar dołącza do grupy kibiców, którzy protestują przeciwko działaniom Dzikowskiego. Wkrótce zostaje liderem tej grupy. Protesty przynoszą efekty, ale Dzikowski nie zamierza się poddać. Oskar i jego koledzy muszą znaleźć sposób, aby uratować klub.

W filmie "Skrzydlate świnie" Anna Kazejak porusza wiele ważnych tematów, takich jak kibicowskie chuligaństwo, komercjalizacja sportu, a także odpowiedzialność za własne czyny. Film jest jednocześnie komedią i dramatem.

Komedia w filmie jest obecna w scenach kibicowskich, które są pełne humoru i absurdu. Oskar i jego koledzy to sympatyczni, choć nieco zakręceni ludzie. Ich przygody są pełne zabawnych sytuacji.

Dramat w filmie pojawia się w scenach dotyczących relacji między Oskarem a Aliną, a także w scenach dotyczących walki o klub "Gryf". Oskar musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów, a także z tym, że jego miłość do klubu może kosztować go najcenniejsze, co ma.

Film "Skrzydlate świnie" to dobrze zrealizowana produkcja, która porusza ważne tematy w sposób lekki i zabawny, ale jednocześnie przemyślany i poruszający.

Obsada filmu jest bardzo dobra. Paweł Małaszyński w roli Oskara jest przekonujący jako zapalony kibic, który musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Karolina Gorczyca w roli Aliny to silna i niezależna kobieta, która nie boi się walczyć o swoje szczęście. Piotr Rogucki jako Mariusz to rozsądny kibic, który próbuje pomóc swojemu bratu.

Film "Skrzydlate świnie" to dobra propozycja dla widzów, którzy lubią komedie, ale również filmy, które poruszają ważne tematy.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Grodzisku Wielkopolskim i Legionowie.
  • W filmie wykorzystano piosenkę "Skrzydlate świnie" zespołu Lao Che.
  • Film został nominowany do nagrody Orzeł w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Paweł Małaszyński), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Karolina Gorczyca) i najlepszy aktor drugoplanowy (Piotr Rogucki).

Film "Skrzydlate świnie" to wartościowa produkcja, która warto zobaczyć.

Skrzydlate świnie (2010) to komedia obyczajowa w reżyserii Anny Kazejak. Film opowiada o dwóch braciach, Oskarze i Mariuszu Nowackich, którzy są zapalonymi kibicami drużyny piłkarskiej "SkyTech". Oskar jest liderem grupy ultrasów, Mariusz natomiast pracuje jako sprzedawca w sklepie z odzieżą sportową.

Gdy "SkyTech" przegrywa mecz z rywalem, na trybunach wywiązuje się bójka, w której bierze udział Oskar. W wyniku zamieszek zostaje aresztowany i skazany na karę ograniczenia wolności. Oskar musi odprawiać prace społeczne w klubie sportowym, w którym pracuje jego brat.

W klubie Oskar poznaje Basię, dziewczynę Mariusza. Basia jest sympatyczną i ciepłą osobą, która szybko zdobywa serce Oskara. W międzyczasie Oskar wraca do żony, Aliny, która właśnie urodziła mu dziecko.

Z czasem Oskar zaczyna dostrzegać, że jego życie nie jest tak proste, jak mu się wydawało. Musi pogodzić się z tym, że jest ojcem, musi poradzić sobie z konsekwencjami swoich czynów i musi wybrać, co jest dla niego najważniejsze.

Fabuła

Film rozpoczyna się od meczu piłkarskiego pomiędzy "SkyTechiem" a rywalem. "SkyTech" przegrywa mecz, a na trybunach wywiązuje się bójka. Oskar, lider grupy ultrasów, jest jednym z uczestników bójki. W wyniku zamieszek zostaje aresztowany i skazany na karę ograniczenia wolności.

Oskar musi odprawiać prace społeczne w klubie sportowym, w którym pracuje jego brat, Mariusz. W klubie Oskar poznaje Basię, dziewczynę Mariusza. Basia jest sympatyczną i ciepłą osobą, która szybko zdobywa serce Oskara.

Oskar wraca do żony, Aliny, która właśnie urodziła mu dziecko. Alina jest zrozpaczona zachowaniem męża. Oskar stara się naprawić relacje z żoną i dzieckiem, ale nie jest to łatwe.

W międzyczasie Oskar zaczyna dostrzegać, że jego życie nie jest tak proste, jak mu się wydawało. Musi pogodzić się z tym, że jest ojcem, musi poradzić sobie z konsekwencjami swoich czynów i musi wybrać, co jest dla niego najważniejsze.

Postacie

Oskar Nowacki to główny bohater filmu. Jest zapalonym kibicem "SkyTechu" i liderem grupy ultrasów. Oskar jest impulsywnym i porywczym mężczyzną, który często działa bez zastanowienia. Po aresztowaniu i skazaniu na karę ograniczenia wolności musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów.

Mariusz Nowacki to brat Oskara. Jest spokojnym i rozsądnym mężczyzną. Mariusz pracuje jako sprzedawca w sklepie z odzieżą sportową. Jest w związku z Basią.

Alina to żona Oskara. Jest zrozpaczona zachowaniem męża. Alina stara się stworzyć rodzinę i wychować syna, ale nie jest to łatwe.

Basia to dziewczyna Mariusza. Jest sympatyczną i ciepłą osobą. Basia szybko zdobywa serce Oskara.

"Moher" to jeden z członków grupy ultrasów. Jest to postać tajemnicza i niejednoznaczna.

Krzysztof Dzikowski to właściciel "SkyTechu". Jest to postać arogancka i bezwzględna.

Motywy

Film porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • odpowiedzialność za własne czyny
  • znaczenie rodziny
  • wybór między pasją a odpowiedzialnością
  • problem przemocy

Film pokazuje, że każdy człowiek popełnia błędy. Ważne jest, aby umieć się z nich wyciągnąć i naprawić wyrządzone zło. Film pokazuje również, że rodzina jest najważniejszą wartością w życiu.

Podsumowanie

"Skrzydlate świnie" to udany film obyczajowy, który porusza ważne tematy w sposób zabawny i refleksyjny. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko obsadzony.

Aktor Postać
Oskar Nowacki
Basia, dziewczyna Mariusza
Mariusz Nowacki, brat Oskara
Alina, partnerka Oskara
"Moher"
Krzysztof Dzikowski, właściciel "SkyTechu"
Karina Klaus, szefowa PR w firmie Dzikowskiego
Jan Nowacki, ojciec Oskara i Mariusza
"Pała"
"Żarówa"
Pan Edzio
Janicka, matka Aliny
Brat "Mohera"
Ksiądz
Ewa Nowacka, matka Oskara i Mariusza
Prezes "Unii Konin"
Ochroniarz
Ochroniarz
Policjant
Pielęgniarka
Sekretarka Dzikowskiego
Recepcjonistka
Recepcjonistka
Ochroniarz "SkyTechu"
Spiker
Spiker
VIP na meczu "SkyTechu"
Starszy kibic
Starszy kibic
Kibic
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Kibic "Czarnych Grodzisk"
Starszy kibic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *