Siedem lat w Tybecie / Seven Years in Tibet (1997)

Film

Czas trwania: 2 godz. 19 min.

Opis

Siedem lat w Tybecie to film biograficzny z 1997 roku w reżyserii Jean-Jacquesa Annauda, oparty na wspomnieniach austriackiego alpinisty Heinricha Harrera. Film opowiada o latach 1942-1950, które Harrer spędził w Tybecie, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z młodym Dalajlamą.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku. Harrer, wraz z przyjacielem Peterem Aufschnaiterem, wyrusza na wyprawę w Himalaje w celu zdobycia szczytu Nanga Parbat. Wybuch II wojny światowej zmusza ich do powrotu do Indii, gdzie zostają internowani w brytyjskim obozie jenieckim.

Po dwóch latach Harrer i Aufschnaiter uciekają z obozu i przedzierają się przez Himalaje. Po wielu trudach docierają do Tybetu, gdzie zostają przyjęci przez Dalajlamę. Harrer zostaje nauczycielem młodego przywódcy, a także jego przyjacielem.

Pobyt w Tybecie ma na Harrera głęboki wpływ. Odkrywa on nowy świat, pełen spokoju i harmonii. Poznaje także Tybetańczyków, którzy wyznają buddyzm i żyją w zgodzie z naturą.

W miarę upływu czasu Harrer coraz bardziej oddala się od swojej dawnej osobowości. Staje się bardziej skromny i otwarty na innych.

W 1950 roku chińska armia inwazja Tybet. Harrer i Dalajlama muszą uciekać z kraju. Harrer wraca do Austrii, gdzie pisze o swoich przeżyciach.

Film Siedem lat w Tybecie jest piękną i wzruszającą opowieścią o przyjaźni, miłości i odnalezieniu siebie.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Argentynie, Peru i Maroku.
  • W roli Dalajlamy wystąpił Jamyang Jamtsho Wangchuck, który w rzeczywistości był 14. Dalajlamą.
  • Film otrzymał dwie nominacje do Oscara: za zdjęcia i scenografię.

Podsumowując, Siedem lat w Tybecie to film, który warto obejrzeć. To piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i odnalezieniu siebie.

Oto kilka sformułowań, które zastosowałem, aby urozmaicić opis filmu:

  • „Przemiana bohatera w wyniku zderzenia z dramatycznymi wydarzeniami, innym światem czy potęgą przyrody to motyw chętnie podejmowany przez filmowców.” – to zdanie zostało napisane w formie bardziej ogólnej, aby podkreślić, że przemiana bohatera jest częstym motywem w filmach.
  • „Będąc jednym z nielicznych Europejczyków, którym udaje się dotrzeć do tego zakazanego miasta, Harrer uzyskuje przywilej nauczania młodego Dalajlamy.” – to zdanie zostało napisane w bardziej emocjonalny sposób, aby podkreślić wyjątkowość sytuacji, w której znalazł się Harrer.
  • „Obcowanie z tak niezwykłym uczniem oraz prostymi, pełnymi radości i pokoju Tybetańczykami zmienia całkowicie zadufanego w sobie, aroganckiego głównego bohatera.” – to zdanie zostało napisane w bardziej dynamiczny sposób, aby podkreślić wpływ, jaki wywarli na Harrera Dalajlama i Tybetańczycy.

Mam nadzieję, że ten opis filmu spełnił Twoje oczekiwania.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jean-Jacques Annaud
scenariusz Becky Johnston
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja USA, Wielka Brytania
premiera 13 września 1997 (Światowa) 17 kwietnia 1998 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $131 457 682 na świecie$37 957 682 w USA$93 500 000 poza USA
budżet $70 000 000
na podstawie Heinrich Harrer (autobiografia)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Mandalay Entertainment (przedstawia) / Applecross / Reperage & Vanguard Films
tytuł oryg. Seven Years in Tibet

Siedem lat w Tybecie to film przygodowy z elementami dramatu, który opowiada prawdziwą historię Heinricha Harrera, austriackiego himalaisty, który po wybuchu II wojny światowej został internowany w brytyjskim obozie jenieckim w Indiach. Wraz z przyjacielem, Peterem Aufschnaiterem, ucieka z obozu i po długiej wędrówce przez Himalaje dociera do Tybetu. Tam poznaje młodego Dalajlamę, XIV tybetańskiego przywódcę duchowego.

Film rozpoczyna się w 1939 roku, gdy Harrer wyrusza z ekspedycją w celu zdobycia szczytu Nanga Parbat. Wyprawa kończy się fiaskiem, a himalaiści zostają aresztowani przez Brytyjczyków. Harrer jest zaskoczony i zły, że musi spędzić wojnę w obozie jenieckim. Wkrótce jednak zaczyna się dostosowywać do nowych warunków. Uczy się angielskiego i staje się liderem grupy jeńców.

W 1942 roku Harrer i Aufschnaiter postanawiają uciec z obozu. Ich plan się udaje i po kilku miesiącach wędrówki przez Himalaje docierają do Tybetu.

W Lhasie Harrer poznaje Dalajlamę, który jest wówczas 14-letnim chłopcem. Harrer zostaje jego nauczycielem i mentorem. Wpływa na niego swoją wiedzą i doświadczeniem, a Dalajlama uczy go o tybetańskiej kulturze i religii.

W ciągu siedmiu lat, które Harrer spędza w Tybecie, zmienia się całkowicie. Staje się bardziej cierpliwym i wyrozumiałym człowiekiem. Odnajduje też sens życia, który wcześniej był dla niego nieuchwytny.

W 1951 roku Harrer zmuszony jest opuścić Tybet. Dalajlama ucieka przed chińskimi wojskami, które najechały kraj. Harrer wraca do Austrii, gdzie pisze książkę o swoich przeżyciach.

Film "Siedem lat w Tybecie" to poruszająca opowieść o przemianie człowieka. Harrer, który początkowo był egoistycznym i aroganckim mężczyzną, pod wpływem znajomości z Dalajlamą staje się bardziej otwartym i empatycznym człowiekiem.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem i dbałością o szczegóły. Sceny akcji, takie jak ucieczka z obozu jenieckiego czy wędrówka przez Himalaje, są dynamiczne i pełne napięcia.

Ogromne wrażenie robią również zdjęcia, które ukazują piękno tybetańskiej przyrody.

W rolach głównych wystąpili Brad Pitt jako Heinrich Harrer oraz Jamyang Jamtsho Wangchuck jako Dalajlama. Obaj aktorzy spisali się znakomicie i stworzyli przekonujące kreacje.

Podsumowując, "Siedem lat w Tybecie" to film, który warto obejrzeć. To poruszająca opowieść o przemianie człowieka, która wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest adaptacją książki Heinricha Harrera "Siedem lat w Tybecie", która została wydana w 1953 roku.
  • Film został nakręcony w Argentynie, Kanadzie i Włoszech.
  • Film był nominowany do dwóch Oscarów: za najlepsze zdjęcia i najlepsze kostiumy.

Ocena filmu: 9/10

Siedem lat w Tybecie to film fabularny z 1997 roku w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda, oparty na autobiografii Heinricha Harrera pod tym samym tytułem. Film opowiada historię austriackiego himalaisty, który ucieka z brytyjskiego obozu jenieckiego w Indiach i trafia do Tybetu, gdzie poznaje młodego Dalajlamę.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku. Heinrich Harrer (Brad Pitt) wyrusza w ekspedycję w celu zdobycia szczytu Nanga Parbat. Wybuch II wojny światowej uniemożliwia mu powrót do domu i zmusza do pozostania w Azji. Harrer wraz z innymi uczestnikami ekspedycji zostaje internowany w brytyjskim obozie jenieckim w Indiach.

W 1942 roku Harrer i jego przyjaciel Peter Aufschnaiter (David Thewlis) uciekają z obozu. Po długiej wędrówce przez Himalaje docierają do Tybetu. Harrer uzyskuje przywilej nauczania młodego Dalajlamy (Jamyang Jamtsho Wangchuck).

Czas spędzony w Tybecie odmienia Harrera. Kontakt z Dalajlamą, a także z prostymi, pełnymi radości i pokoju Tybetańczykami, sprawia, że Harrer staje się bardziej empatycznym i otwartym człowiekiem.

Film Siedem lat w Tybecie to opowieść o przemianie człowieka, który w wyniku zderzenia z inną kulturą i sposobem życia zmienia swoje wartości i priorytety. Film jest również poruszającą historią przyjaźni i poświęcenia.

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu:

  • Piękne zdjęcia: Film został zrealizowany w imponujących plenerach Himalajów i Tybetu.
  • Dobrze odwzorowana historia: Film wiernie oddaje wydarzenia przedstawione w autobiografii Heinricha Harrera.
  • Wspaniała gra aktorska: Brad Pitt w roli Harrera stworzył pełnokształtną i przekonującą kreację.

**Podsumowując, Siedem lat w Tybecie to film, który warto zobaczyć. To poruszająca opowieść o przemianie człowieka, która odsłania przed nami piękno i mądrość tybetańskiej kultury.

Siedem lat w Tybecie (1997) to amerykańsko-brytyjski dramat biograficzny w reżyserii Jean-Jacques'a Annauda, oparty na książce o tym samym tytule z 1952 roku autorstwa austriackiego alpinisty Heinricha Harrera, który opisał swój pobyt w Tybecie. Film opowiada historię Harrera, który w 1939 roku, podczas wyprawy na Nanga Parbat, zostaje uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim w Indiach. Po kilku nieudanych próbach ucieczki, wreszcie udaje mu się wydostać i wraz z przyjacielem, Peterem Aufschnaiterem, trafia do Tybetu. Tam poznaje nastoletniego wówczas Dalajlamę, duchowego przywódcę Tybetańczyków. Harrer zostaje jego nauczycielem i przyjacielem, a ich relacja odmienia życie obu mężczyzn. [Image of Heinrich Harrer i Dalajlama w filmie Siedem lat w Tybecie (1997)]

Film rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy to Harrer i jego przyjaciel, Peter Aufschnaiter, wyruszają na wyprawę na Nanga Parbat, jeden z najtrudniejszych szczytów na świecie. Wyprawa kończy się jednak tragicznie, a Harrer i Aufschnaiter zostają uwięzieni w brytyjskim obozie jenieckim w Indiach.

Harrer jest człowiekiem ambitnym i żądnym przygód. Nie poddaje się i wciąż szuka sposobu na ucieczkę. Po kilku nieudanych próbach, wreszcie udaje mu się wydostać z obozu.

Wraz z Aufschnaiterem Harrer trafia do Tybetu. Tam poznaje nastoletniego wówczas Dalajlamę, duchowego przywódcę Tybetańczyków. Harrer jest zafascynowany kulturą Tybetu i szybko się w niej zakochuje.

Dalajlama jest również zafascynowany Harrerem. Młody władca jest spragniony wiedzy o świecie zewnętrznym i Harrer staje się jego nauczycielem. Harrer uczy Dalajlamę o historii, kulturze i technologii Zachodu.

Współpraca Harrera i Dalajlamy trwa przez siedem lat. W tym czasie Harrer staje się bliskim przyjacielem młodego władcy. Ich relacja zmienia życie obu mężczyzn.

Harrer uczy się szacunku dla tybetańskiej kultury i religii. Dalajlama natomiast poznaje świat zewnętrzny i zaczyna rozumieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą ekspansja Chin.

W 1950 roku Chiny dokonują inwazji na Tybet. Harrer i Aufschnaiter są zmuszeni do opuszczenia kraju. Dalajlama natomiast udaje się na wygnanie do Indii.

Siedem lat w Tybecie to film o głębokiej wewnętrznej przemianie. Harrer, który wyrusza w podróż jako człowiek ambitny i żądny przygód, wraca z niej jako ktoś odmieniony. Doświadczenia, które przeżywa w Tybecie, zmieniają jego spojrzenie na świat i uczą go szacunku dla innych kultur.

Film jest również poruszającą opowieścią o przyjaźni i miłości. Relacja Harrera i Dalajlamy to historia o tym, jak dwie różne kultury mogą się spotkać i wzajemnie się wzbogacić.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Został nominowany do czterech nagród Złotego Globu, w tym za najlepszy film zagraniczny.

Film chwalono za piękne zdjęcia, wspaniałą scenografię i poruszającą historię. Krytycy docenili również grę aktorską Brada Pitta, który w roli Harrera stworzył przekonującą i charyzmatyczną kreację.

Siedem lat w Tybecie to film, który warto obejrzeć. To piękna i poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i wewnętrznej przemianie.

Aktor Postać
Heinrich Harrer
Peter Aufschnaiter
Ngawang Jigme
Kungo Tsarong
Regent
Chiński amban
Ingrid Harrer
Dalajlama w wieku 14 lat
Pema Lhaki
Wielka Matka
Tashi
Dalajlama w wieku 8 lat
Dalajlama w wieku 4 lat
General Chang Jing Wu
Lord Szambelan
Brytyjski oficer
Rolf Harrer (starszy)
Rolf Harrer (młodszy)
Garpon
Tybetański generał
Trijang Rinpoche
Sprzedawca płaszczy
Urzędnik klasztorny
Sprzedawca łyżew
Mnich w świątyni Jokhang
Instruktor wojskowy
Szef ochrony klasztoru
Pomocnik szefa ochrony
Nazistowski urzędnik
Markiz
Opiekun Dalajlamy
Agent garpona
Tęgi przewodnik
Tęgi przewodnik
Młody Szerpa
Posłaniec do Wielkiej Matki
Sprzedawca zegarków
Tybetańczyk
Tybetańczyk
Tybetańczyk
Tybetańczyk
Horst Immerhof
Lutz Chicken
Hans Lobenhoffer
Ling Rinpoche
Ksiądz na stacji kolejowej w Grazu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *