Selma (2014)
Film
Czas trwania: 2 godz. 7 min.
Opis
Selma to amerykański dramat historyczny z 2014 roku w reżyserii Avy DuVernay. Film przedstawia kulisy i przebieg trzech marszy aktywistów na rzecz wprowadzenia faktycznego równouprawnienia Afroamerykanów, zorganizowanych z Selmy do Montgomery w stanie Alabama w 1965 roku.
Głównym bohaterem filmu jest Martin Luther King Jr. (David Oyelowo), przywódca ruchu na rzecz praw obywatelskich. W 1965 roku King, doceniając dotychczasowe osiągnięcia, wraca z Norwegii, gdzie odebrał Pokojową Nagrodę Nobla. Jednak w Stanach Zjednoczonych czekają na niego nowe wyzwania.
W Alabamie, gdzie panuje segregacja rasowa, Afroamerykanie wciąż nie mają zagwarantowanego prawa do głosowania. W Selmie, niewielkim miasteczku położonym nad rzeką Alabama, aktywiści ruchu na rzecz praw obywatelskich organizują marsz protestacyjny w kierunku stolicy stanu, Montgomery.
Marsz ma być pokojowym protestem przeciwko dyskryminacji rasowej. Jednak gubernator Alabama, George Wallace (Tim Roth), znany z rasistowskich poglądów, wydał rozkaz siłom porządkowym, by rozpędziły demonstrację.
25 marca 1965 roku, w pierwszy dzień marszu, siły porządkowe brutalnie zaatakowały demonstrantów. Doszło do zamieszek, w których rannych zostało ponad 60 osób.
Szokujące relacje z wydarzeń w Selmie obiegły cały świat. Do miasta przybyły tysiące ludzi z całego kraju, by solidaryzować się z demonstrantami. W drugiej połowie marca zorganizowano dwa kolejne marsze, które doprowadziły do Montgomery.
W końcu, 25 marca 1965 roku, prezydent USA, Lyndon B. Johnson (Tom Wilkinson), podpisał ustawę o prawach wyborczych, która gwarantowała wszystkim obywatelom, bez względu na rasę, płeć czy pochodzenie, prawo do głosowania.
Selma to film o niezwykłej sile determinacji i odwagi. To opowieść o ludziach, którzy walczyli o swoje prawa, mimo brutalnych represji ze strony władz. Film jest również poruszającym obrazem walki o równość i sprawiedliwość.
Charakterystyka bohaterów
- Martin Luther King Jr. to charyzmatyczny przywódca ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jest człowiekiem głęboko wierzącym w pokój i dialog. Wie, że walka o równość wymaga poświęceń, ale jest gotowy do nich.
- Coretta Scott King to oddana i wspierająca żona Martina Luthera Kinga. Jest jego wierną towarzyszką w walce o prawa obywatelskie.
- George Wallace to skrajnie rasistowski gubernator Alabamy. Jest człowiekiem bezwzględnym i bezwzględnym, który nie cofnie się przed niczym, by utrzymać segregację rasową.
- Lyndon B. Johnson to prezydent USA, który początkowo nie jest przekonany do postulatów ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jednak po wydarzeniach w Selmie zmienia swoją postawę i decyduje się podpisać ustawę o prawach wyborczych.
Wybrane sceny
- Scena ataku sił porządkowych na demonstrantów w Selmie to jedna z najbardziej poruszających scen w filmie. Widzimy, jak brutalnie zostają potraktowani pokojowi protestujący. Scena ta wywołuje silne emocje i skłania do refleksji nad bezsensem przemocy.
- Scena przemówienia Martina Luthera Kinga w Montgomery to moment kulminacyjny filmu. King wypowiada słowa, które przeszły do historii: „Mam marzenie, że pewnego dnia, na równinach Georgii, syn niewolnika i syn właściciela niewolnika będą mogli usiąść razem przy stole braterstwa”. Słowa te są wyrazem nadziei na lepsze jutro, w którym wszyscy ludzie będą traktowani równo.
Ocena
Selma to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca i inspirująca opowieść o walce o prawa obywatelskie. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. David Oyelowo w roli Martina Luthera Kinga daje znakomite zwieńczenie swojej kariery.