Selma (2014)

Film

Czas trwania: 2 godz. 7 min.

Opis

Selma to amerykański dramat historyczny z 2014 roku w reżyserii Avy DuVernay. Film przedstawia kulisy i przebieg trzech marszy aktywistów na rzecz wprowadzenia faktycznego równouprawnienia Afroamerykanów, zorganizowanych z Selmy do Montgomery w stanie Alabama w 1965 roku.

Głównym bohaterem filmu jest Martin Luther King Jr. (David Oyelowo), przywódca ruchu na rzecz praw obywatelskich. W 1965 roku King, doceniając dotychczasowe osiągnięcia, wraca z Norwegii, gdzie odebrał Pokojową Nagrodę Nobla. Jednak w Stanach Zjednoczonych czekają na niego nowe wyzwania.

W Alabamie, gdzie panuje segregacja rasowa, Afroamerykanie wciąż nie mają zagwarantowanego prawa do głosowania. W Selmie, niewielkim miasteczku położonym nad rzeką Alabama, aktywiści ruchu na rzecz praw obywatelskich organizują marsz protestacyjny w kierunku stolicy stanu, Montgomery.

Marsz ma być pokojowym protestem przeciwko dyskryminacji rasowej. Jednak gubernator Alabama, George Wallace (Tim Roth), znany z rasistowskich poglądów, wydał rozkaz siłom porządkowym, by rozpędziły demonstrację.

25 marca 1965 roku, w pierwszy dzień marszu, siły porządkowe brutalnie zaatakowały demonstrantów. Doszło do zamieszek, w których rannych zostało ponad 60 osób.

Szokujące relacje z wydarzeń w Selmie obiegły cały świat. Do miasta przybyły tysiące ludzi z całego kraju, by solidaryzować się z demonstrantami. W drugiej połowie marca zorganizowano dwa kolejne marsze, które doprowadziły do Montgomery.

W końcu, 25 marca 1965 roku, prezydent USA, Lyndon B. Johnson (Tom Wilkinson), podpisał ustawę o prawach wyborczych, która gwarantowała wszystkim obywatelom, bez względu na rasę, płeć czy pochodzenie, prawo do głosowania.

Selma to film o niezwykłej sile determinacji i odwagi. To opowieść o ludziach, którzy walczyli o swoje prawa, mimo brutalnych represji ze strony władz. Film jest również poruszającym obrazem walki o równość i sprawiedliwość.

Charakterystyka bohaterów

  • Martin Luther King Jr. to charyzmatyczny przywódca ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jest człowiekiem głęboko wierzącym w pokój i dialog. Wie, że walka o równość wymaga poświęceń, ale jest gotowy do nich.
  • Coretta Scott King to oddana i wspierająca żona Martina Luthera Kinga. Jest jego wierną towarzyszką w walce o prawa obywatelskie.
  • George Wallace to skrajnie rasistowski gubernator Alabamy. Jest człowiekiem bezwzględnym i bezwzględnym, który nie cofnie się przed niczym, by utrzymać segregację rasową.
  • Lyndon B. Johnson to prezydent USA, który początkowo nie jest przekonany do postulatów ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jednak po wydarzeniach w Selmie zmienia swoją postawę i decyduje się podpisać ustawę o prawach wyborczych.

Wybrane sceny

  • Scena ataku sił porządkowych na demonstrantów w Selmie to jedna z najbardziej poruszających scen w filmie. Widzimy, jak brutalnie zostają potraktowani pokojowi protestujący. Scena ta wywołuje silne emocje i skłania do refleksji nad bezsensem przemocy.
  • Scena przemówienia Martina Luthera Kinga w Montgomery to moment kulminacyjny filmu. King wypowiada słowa, które przeszły do historii: „Mam marzenie, że pewnego dnia, na równinach Georgii, syn niewolnika i syn właściciela niewolnika będą mogli usiąść razem przy stole braterstwa”. Słowa te są wyrazem nadziei na lepsze jutro, w którym wszyscy ludzie będą traktowani równo.

Ocena

Selma to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca i inspirująca opowieść o walce o prawa obywatelskie. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. David Oyelowo w roli Martina Luthera Kinga daje znakomite zwieńczenie swojej kariery.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ava DuVernay
scenariusz Paul Webb
gatunek Biograficzny, Dramat, Polityczny
produkcja Wielka Brytania, USA
premiera 11 listopada 2014 (Światowa) 10 kwietnia 2015 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $66 787 908 na świecie$52 076 908 w USA$14 711 000 poza USA
budżet $20 000 000
dystrybucja Kino Świat
studio Celador Films / Cloud Eight Films / Harpo Films /
tytuł oryg. Selma

Selma (2014) to amerykański dramat historyczny w reżyserii Avy DuVernay, opowiadający o wydarzeniach z 1965 roku, kiedy to Martin Luther King Jr. i jego współpracownicy zorganizowali trzy marsze z Selmy do Montgomery w Alabamie, w celu zwrócenia uwagi na dyskryminację Afroamerykanów w zakresie prawa do głosowania.

Film rozpoczyna się w 1964 roku, kiedy King otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla. Wkrótce potem wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. W Alabamie, jednym z najbardziej rasistowskich stanów w kraju, Afroamerykanie wciąż są pozbawieni podstawowych praw obywatelskich, w tym prawa do głosowania. W Selmie, niewielkim miasteczku nad rzeką Alabama, władze miejskie odmawiają rejestracji czarnoskórych wyborców.

King i jego współpracownicy, w tym Hosea Williams (Wendell Pierce) i John Lewis (Stephan James), postanawiają zorganizować marsz protestacyjny z Selmy do Montgomery, stolicy Alabamy. Marsz ma zwrócić uwagę na problem dyskryminacji rasowej i doprowadzić do wprowadzenia ustawy o prawach wyborczych.

17 marca 1965 roku pierwszy marsz z Selmy do Montgomery zostaje brutalnie spacyfikowany przez policję i milicję. Afroamerykańscy demonstranci zostają pobici i ranni, a wielu z nich zostaje aresztowanych.

Wydarzenia z Selmy wywołują oburzenie w całym kraju. Nagrania z brutalnego rozpędzenia demonstracji są transmitowane przez media i budzą ogromne emocje. Do Selmy przybywają tysiące ludzi z całego kraju, aby wesprzeć protestujących.

25 marca 1965 roku, wbrew sprzeciwom gubernatora Wallace'a, King i jego współpracownicy organizują drugi marsz z Selmy do Montgomery. Tym razem marsz zostaje zabezpieczony przez siły federalne. Po 5 dni marszu, 28 marca 1965 roku, demonstranci docierają do Montgomery.

W Montgomery King wypowiada swoje słynne przemówienie, w którym apeluje o pokój i równość dla wszystkich obywateli. Przemówienie to zostaje przyjęte z entuzjazmem przez tłum, a jego słowa zdają się zwiastować zwycięstwo w walce o prawa obywatelskie.

3 kwietnia 1965 roku prezydent Lyndon B. Johnson podpisuje ustawę o prawach wyborczych, która zapewnia Afroamerykanom powszechne prawo do głosowania. Ustawa ta jest wielkim zwycięstwem ruchu na rzecz praw obywatelskich i stanowi przełom w walce o równość rasową w Stanach Zjednoczonych.

Film Selma to poruszająca i inspirująca opowieść o walce o prawa obywatelskie. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko, a David Oyelowo w roli Martina Luthera Kinga daje mistrzowski występ.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film przedstawia walkę o prawa obywatelskie z różnych perspektyw. Oprócz Martina Luthera Kinga, widzowie poznają także historię innych działaczy na rzecz praw obywatelskich, takich jak Hosea Williams, John Lewis czy Coretta Scott King.
  • Film ukazuje również trudności, jakie napotykali działacze na rzecz praw obywatelskich. King i jego współpracownicy byli wielokrotnie zastraszani i atakowani przez rasistów.
  • Film kończy się zwycięstwem w walce o prawa obywatelskie, ale nie ukrywa, że równość rasowa w Stanach Zjednoczonych nie została jeszcze osiągnięta.

Film Selma to ważne dzieło filmowe, które powinno być obejrzane przez wszystkich, którzy interesują się historią Stanów Zjednoczonych i walką o prawa obywatelskie.

Aktor Postać
Martin Luther King Jr
Prezydent Lyndon B. Johnson
Coretta Scott King
Andrew Young
Lee White
Amelia Boynton
John Lewis
Wielebny Hosea Williams
James Bevel
George Wallace
Annie Lee Cooper
John Doar
Jimmie Lee Jackson
Fred Gray
J. Edgar Hoover
Ralph Abernathy
Bayard Rustin
Pułkownik Al Lingo
Diane Nash
James Orange
Cager Lee
James Reeb
James Forman
Wielebny C.T. Vivian
Richie Jean Jackson
Frederick Reese
Sekretarka prezydenta
Dyrektor Wilson Baker
Mahalia Jackson
Sullivan Jackson
Malcolm X
Arcybiskup Iakovos
Gunnar Jahn
Dziewczynka
Dziewczynka
Dziewczynka
Dziewczynka
Dziewczynka
Chłopiec
Urzędnik prowadzący rejestr wyborców
Napadnięty biały mężczyzna
Córka Jacksona
Roy Reed
Viola Lee Jackson
Szeryf Jim Clark
Doradca
Major Cloud
Głos z magnetofonu
Marie Reeb
Viola Liuzzo
Anthony Liuzzo
Gerry
Wściekły uczestnik marszu
Towarzysz Reeba
Członek Ku Klux Klanu
Członek Ku Klux Klanu
Prokurator
Uczestniczka marszu
Dziennikarz "ABC"
Biały uczestnik marszu
Czarnoskóry uczestnik marszu
Młody uczestnik marszu
Starszy uczestnik marszu
Uczennica kursu samoobrony
Uczennica kursu samoobrony
Lekarka wolontariuszka
Zastępca szeryfa hrabstwa Dallas
Rasistowski widz
Ochroniarz prezydenta Johnsona / Pomocnik w Białym Domu
Rasistowski widz / Biały uczestnik marszu / Dziennikarz
Uczestniczka marszu
Członek Gwardii Narodowej
Uczestnik marszu
Uczestniczka marszu
Uczestniczka marszu
Szeryf oddziału
Członek Gwardii Narodowej
Uczestniczka marszu
Frank Minis Johnson
Lekarz oceniający stan zdrowia rannych
Uczestniczka marszu / Pani w więzieniu / Nagrany głos na pogrzebie w kościele
Uczestnik marszu
Mąż Mahalii Jackson
Kobieta w kościele / Uczestniczka pogrzebu
Funkcjonariusz policji stanowej z Alabamy
Biała rasistka
Reporter / Uczestnik marszu
Senator w Kapitolu
Prokurator z Alabamy
Uczestnik konferencji prasowej Wallace'a
Mąż
Kobieta w sądzie
Uczestniczka pogrzebu
Dublerka
Członek SNCC
Członek Ku Klux Klanu
Pielęgniarka oceniająca stan zdrowia rannych
Demonstrator
Uczestnik marszu / Biały rasista / Agent FBI
Mężczyzna w kościele
Obserwatorka
Uczestnik marszu z sądu
Uczestniczka marszu
Biała obserwatorka
Pielęgniarka dyplomowana
Wściekła biała kobieta
Uczestnik marszu
Policjant z Selmy
Policjant z Montgomery
Kongresmen
Kobieta w kościele / Kobieta na pogrzebie
Policjant z Montgomery
Członek Gwardii Narodowej
Senator
Młody uczestnik marszu
Uczestnik marszu
Senator
Uczestnik marszu
Pobity uczestnik marszu
Wiceprezydent Hubert Humphrey
Uczestnik marszu
Uczestnik marszu
Więźniarka
Pracownik na sali sądowej
Zastępca szefa Ku Klux Klanu
Senator John J. Williams
Reporter
Zastępca szeryfa / Członek oddziału pościgowego szeryfa
Członek Gwardii Narodowej
Działaczka praw obywatelskich
Doradczyni w Kongresie
Biała zwolenniczka / Śpiewaczka
Uczestniczka marszu
Mężczyzna na ulicy
Uczestniczka marszu / Uczestniczka pogrzebu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *