Salto (1965)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

Salto (1965)

W surrealistycznym miasteczku na Ziemiach Odzyskanych pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski-Malinowski i opowiada mieszkańcom różne wersje swojego życia. Jednim mówi, że jest byłym partyzantem, który ucieka przed ciążącym na nim wyrokiem śmierci, innym, że jest polskim mesjaszem, który przyszedł, by wybawić ludność.

Kowalski-Malinowski jest postacią pełną sprzeczności. Z jednej strony jest to uciekinier, który chroni się przed niebezpieczeństwem. Z drugiej strony jest to charyzmatyczny przywódca, który potrafi porwać za sobą tłumy. Jego słowa mają magiczną moc – potrafią wywołać w ludziach nadzieję i radość, ale też strach i lęk.

Mieszkańcy miasteczka są spragnieni sensacji i nadziei. W Kowalskim-Malinowskim widzą kogoś, kto może im pomóc odmienić swoje życie. Każdy z nich widzi w nim odbicie swoich własnych marzeń i pragnień.

Wróżka Cecylia widzi w nim proroka, który przyniesie jej spełnienie. Żyd Blumenfeld widzi w nim nadzieję na nowe życie w wolnej Polsce. Rotmistrz widzi w nim bohatera, który pomoże mu odbudować utracony honor. Poeta widzi w nim artystę, który go zrozumie. Pijaczek widzi w nim kogoś, kto może go wybawić od jego nędzy. A piękna Helena widzi w nim mężczyznę, którego kocha.

Kowalski-Malinowski wykorzystuje naiwność i pragnienia mieszkańców miasteczka. Gra z nimi w niebezpieczną grę, która może mieć tragiczne konsekwencje.

Interpretacje

Postać Kowalskiego-Malinowskiego jest wieloznaczna i może być interpretowana na wiele sposobów. Może być on seen jako artysta, który staje oko w oko z narodowymi mitami i tradycją romantyczną. Może być on również seen jako symbol upadku i rozczarowania, które dotknęły Polskę po II wojnie światowej.

Ważne motywy

Do ważnych motywów w filmie „Salto” należą:

  • Mit mesjasza: Kowalski-Malinowski jest postacią, która wzbudza w ludziach nadzieje na odmianę. Jest on widziany jako mesjasz, który przyszedł, by wybawić ludność.
  • Rozczarowanie: Film „Salto” jest również opowieścią o rozczarowaniu. Kowalski-Malinowski okazuje się być zwykłym człowiekiem, który wykorzystuje naiwność mieszkańców miasteczka.
  • Sen i rzeczywistość: Akcja filmu rozgrywa się w surrealistycznym miasteczku, które jest mieszanką snu i rzeczywistości.

Ocena

„Salto” to film eksperymentalny, który łączy w sobie elementy surrealizmu, dramatu i satyry. Jest to film bogaty w metafory i symbolikę, który pozostawia widza z mnóstwem pytań.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Tadeusz Konwicki
scenariusz Tadeusz Konwicki
gatunek Dramat, Psychologiczny, Poetycki
produkcja Polska
premiera 11 czerwca 1965 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Polish State Film Studio / Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg. Salto
inne tytuły Jump Miedzynarodowe Somersault USA

Salto (1965) - filmowy portret polskiej prowincji

W 1965 roku na ekrany polskich kin wszedł film Salto w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Obraz ten, będący adaptacją powieści o tym samym tytule, opowiada o tajemniczym przybyszu, który przyjeżdża do małego, prowincjonalnego miasteczka. Mężczyzna przedstawia się jako Kowalski-Malinowski i opowiada mieszkańcom różne wersje swojego życia. W zależności od odbiorcy, prezentuje się jako bohater wojenny, uciekinier przed wymiarem sprawiedliwości, czy nawet prorok.

Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonym czasie i miejscu. Miasteczko, w którym pojawia się Kowalski-Malinowski, jest uosobieniem polskiej prowincji. Jest to miejsce senne, pogrążone w marazmie. Mieszkańcy to ludzie zwyczajni, żyjący swoimi codziennymi sprawami. Nie mają wielkich marzeń ani ambicji.

Przybycie Kowalskiego-Malinowskiego burzy spokój miasteczka. Mężczyzna szybko zdobywa zaufanie mieszkańców. Jest charyzmatyczny i potrafi mówić do ich serc. Wkrótce staje się dla nich kimś w rodzaju proroka.

Kowalski-Malinowski obiecuje mieszkańcom miasteczka, że w noc "Rocznicy" wydarzy się coś niezwykłego. Wówczas każdy z nich znajdzie swoje miejsce w świecie. W noc święta wszyscy mieszkańcy gromadzą się na placu. Kowalski-Malinowski prowadzi ich w magiczny taniec - tytułowe salto.

Ostatecznie nie wiadomo, kim jest naprawdę Kowalski-Malinowski. Czy jest on tylko mitomanem, czy może rzeczywiście jest prorokiem? Film Konwickiego nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obraz ten można interpretować na wiele sposobów.

Salto to film o wielu wątkach. Jest to opowieść o polskiej prowincji, o jej mieszkańcach, o ich marzeniach i pragnieniach. Jest to także film o narodowych mitach i tradycji romantycznej.

Postać Kowalskiego-Malinowskiego można interpretować jako artystę, który staje oko w oko z narodowymi mitami. Mężczyzna jest niczym szaman, który prowadzi mieszkańców miasteczka w rytualny taniec. Jego słowa i gesty są pełne symboliki.

Mieszkańcy miasteczka to ucieleśnienie różnych polskich postaw i charakterów. Wróżka Cecylia to symbol tradycji i przesądów. Żyd Blumenfeld to symbol żydowskiej kultury i tradycji. Rotmistrz to symbol polskiego patriotyzmu. Poeta to symbol artystycznej duszy. Pijaczek to symbol upadku i rozpaczy. Helena to symbol piękna i miłości.

Każdy z mieszkańców miasteczka daje się uwieść dziwnej grze, jaką prowadzi Kowalski-Malinowski. Wszyscy oni marzą o zmianie swojego życia. Kowalski-Malinowski daje im nadzieję na to, że ich marzenia mogą się spełnić.

Salto to film pełen symboliki i metafor. Obraz ten jest poruszającym portretem polskiej prowincji i jej mieszkańców. Film Konwickiego to także refleksja nad narodowymi mitami i tradycją romantyczną.

Oto kilka konkretnych przykładów symboliki i metafor wykorzystanych w filmie:

  • Miasteczko to symbol polskiej prowincji, pogrążonej w marazmie.
  • Kowalski-Malinowski to symbol artysty, który staje oko w oko z narodowymi mitami.
  • Wróżka Cecylia to symbol tradycji i przesądów.
  • Żyd Blumenfeld to symbol żydowskiej kultury i tradycji.
  • Rotmistrz to symbol polskiego patriotyzmu.
  • Poeta to symbol artystycznej duszy.
  • Pijaczek to symbol upadku i rozpaczy.
  • Helena to symbol piękna i miłości.

Salto to film, który warto zobaczyć. Obraz ten jest poruszającym i refleksyjnym dziełem sztuki.

Aktor Postać
Kowalski - Malinowski
Gospodarz
Artysta
Żona Kowalskiego
Rotmistrz
Stary
Helena
Wróżka Cecylia
Pijak Pietuch
Blumenfeld
Mieszkanka miasteczka
Mieszkaniec miasteczka
Mieszkanka miasteczka
Mieszkanka miasteczka
Dziewczyna tańcząca salto
Mieszkaniec miasteczka
Mieszkaniec miasteczka
Mieszkanka miasteczka
Mieszkaniec miasteczka
Mieszkanka miasteczka
Mieszkaniec miasteczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *