Rozstanie / Jodaeiye Nader az Simin (2011)

Film

Czas trwania: 2 godz. 3 min.

Opis

Rozstanie to irański dramat psychologiczny z 2011 roku w reżyserii i według scenariusza Asghara Farhadiego. Film opowiada o dwóch rodzinach, których losy splatają się w wyniku przypadkowego zbiegu okoliczności.

Nader i Simin są małżeństwem z 14-letnim stażem, które przechodzi przez kryzys. Simin chce wyemigrować z Iranu, aby zapewnić córce Termeh lepsze wykształcenie i przyszłość. Nader jednak nie jest w stanie opuścić ojca, który jest sparaliżowany i wymaga stałej opieki.

Po złożeniu przez Simin pozwu o rozwód, Termeh decyduje się zamieszkać z ojcem. Nader zatrudnia do opieki nad ojcem Razieh, młodą i religijną dziewczynę.

Pewnego dnia Razieh niechcący zabija swoje nienarodzone dziecko. Nader zostaje oskarżony o współudział w tym zdarzeniu.

Rozstanie to film o złożoności ludzkich relacji i trudnościach podejmowania moralnych wyborów. Farhadi ukazuje, jak nawet pozornie błahe zdarzenia mogą mieć dramatyczne konsekwencje.

Film został okrzyknięty arcydziełem współczesnego kina i otrzymał szereg nagród, w tym Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oto kilka smaczków z filmu:

  • Nader i Simin są małżeństwem z wyższej klasy społecznej. Razieh pochodzi z niższej klasy. Ten kontrast między klasami społecznymi jest widoczny w wielu aspektach filmu, np. w sposobie ubierania się, wypowiadania się czy zachowania.
  • Film rozgrywa się w Iranie, gdzie kwestie prawne i dotyczące seksu są regulowane przez prawo szariatu. To prawo często stwarza konflikty między różnymi grupami społecznymi, co jest widoczne w filmie w relacjach między Naderem i Razieh.
  • Rozstanie to film, który pozostawia widza z wieloma pytaniami. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na to, kto jest winny śmierci dziecka Razieh. To pozostawia widzowi domysły i refleksje na temat ludzkiej natury i moralności.

**Podsumowując, Rozstanie to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i skłaniająca do refleksji opowieść o ludzkich relacjach i moralnych wyborach.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Asghar Farhadi
scenariusz Asghar Farhadi
gatunek Dramat
produkcja Iran, Australia, Francja
premiera 15 lutego 2011 (Światowa) 7 października 2011 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $22 926 076 na świecie$7 099 055 w USA$15 827 021 poza USA
budżet $500 000
dystrybucja Gutek Film
studio Asghar Farhadi
tytuł oryg. Jodaeiye Nader az Simin
inne tytuły A Separation Miedzynarodowe Nader and Simin, a Separation Miedzynarodowe Nader and Simin, a Separation Hongkong

Rozstanie, irański dramat psychologiczny z 2011 roku w reżyserii Asghara Farhadiego, to film, który porusza ważne i aktualne tematy, takie jak kryzys małżeństwa, problemy społeczne w Iranie czy relacje międzyludzkie.

Nader i Simin są małżeństwem z 14-letnim stażem, które przeżywa kryzys. Simin chce wyjechać z Iranu, by zapewnić lepsze życie swojej 11-letniej córce, Termeh. Nader nie chce się na to zgodzić, ponieważ musi opiekować się swoim schorowanym ojcem. W wyniku nieporozumień Simin składa pozew o rozwód i opuszcza dom.

W tym samym czasie Nader zatrudnia do opieki nad ojcem Razieh, młodą, religijną dziewczynę. Razieh jest w ciąży, ale ukrywa to przed swoim mężem, Hodjatem. Pewnego dnia, gdy Nader wychodzi z domu, Razieh wychodzi na spacer z ojcem Nadera. W czasie spaceru ojciec Nadera zasłabuje i umiera.

Śmierć ojca Nadera staje się punktem zwrotnym w filmie. Razieh zostaje oskarżona przez Hodjata o zabójstwo ojca Nadera. W wyniku procesu Razieh zostaje skazana na karę więzienia.

Film przedstawia złożone relacje między bohaterami. Nader i Simin są małżeństwem, które łączy miłość, ale także wiele rozczarowań i żalu. Razieh jest młodą dziewczyną, która zmaga się z trudnymi okolicznościami życia. Hodjat jest mężem Razieh, który jest zazdrosny i podejrzliwy.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser skupia się na pokazaniu codziennego życia bohaterów i ich wewnętrznych przeżyć. Film jest bogaty w dialogi i emocje.

Rozstanie to film, który porusza ważne i aktualne tematy. Jest to film dobrze zrealizowany, który pozostawia widza z refleksją.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
  • Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
  • Film został nakręcony w Teheranie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o bohaterach filmu:

Nader jest lekarzem. Jest inteligentnym i odpowiedzialnym człowiekiem. Kocha swoją córkę, ale jest również zmęczony obowiązkami opieki nad ojcem.

Simin jest nauczycielką. Jest inteligentną i niezależną kobietą. Chce zapewnić swojej córce lepsze życie, dlatego chce wyjechać z Iranu.

Razieh jest młodą i religijną dziewczyną. Jest w ciąży, ale ukrywa to przed swoim mężem. Jest miłą i opiekuńczą osobą, ale jest również łatwowierna i łatwo ją wykorzystać.

Hodjat jest mężem Razieh. Jest zazdrosny i podejrzliwy. Jest przekonany, że Razieh zdradziła go z Naderem.

Termeh jest 11-letnią córką Nadera i Simin. Jest inteligentną i wrażliwą dziewczynką. Kocha swoich rodziców, ale jest również zdezorientowana ich sytuacją.

Film przedstawia złożone relacje między bohaterami. Nader i Simin są małżeństwem, które łączy miłość, ale także wiele rozczarowań i żalu. Razieh jest młodą dziewczyną, która zmaga się z trudnymi okolicznościami życia. Hodjat jest mężem Razieh, który jest zazdrosny i podejrzliwy.

Film jest dobrze zrealizowany i porusza ważne i aktualne tematy. Jest to film, który pozostawia widza z refleksją.

Aktor Postać
Naader
Simin
Razieh
Hodjat
Termeh
Panna Ghahraii
Ojciec Nadera
Przesłuchujący
Somayeh
Matka Simin
Azam
Wierzyciel
Kobieta w autobusie
Wierzyciel
Sędzia
Szef biura śledczego
Żołnierz
Nauczycielka
Oficer policji
Oskarżony
Żołnierz
Sąsiadka
Żołnierz
Wierzyciel
Oficer policji
Oskarżony
Obsługujący odbiornik satelitarny
Dostawca fortepianu
Sekretarz
Recepcjonistka w szpitalu
Doktor
Szewc
Wierzyciel
Sąsiadka
Woźny w szkole
Dyrektorka szkoły
Pani Kalaani
Żołnierz
Moadi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *