Przesłuchanie (1982)

Film

Czas trwania: 1 godz. 51 min.

Opis

Przesłuchanie (1982) to jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina. Obraz w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, osnuty na prawdziwych wydarzeniach, opowiada o stalinowskiej represji i jej ofiarach.

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 50. XX wieku. Antonina Dziwisz (Krystyna Janda), młoda artystka kabaretowa, zostaje aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB). Bezpodstawnie oskarżona o szpiegostwo, zostaje osadzona w więzieniu i poddawana okrutnym torturom.

Funkcjonariusze UB żądają od Tonii zeznań obciążających jej kolegę z zespołu, majora Olczę (Janusz Gajos). Kobieta, niewinna i nieświadoma winy swojego kolegi, stanowczo odmawia. Jej oprawcy nie cofną się przed niczym, aby wymusić na niej wyrzeczenie się prawdy.

Przesłuchanie to film niezwykle wstrząsający i poruszający. Obraz w realistyczny sposób przedstawia mechanizmy represji i ich wpływ na psychikę człowieka. Tonia, poddawana niewyobrażalnym cierpieniom, stopniowo traci wiarę w siebie i świat. Jej oprawcy, wykorzystując jej słabości i strach, łamią ją psychicznie i fizycznie.

Film Bugajskiego jest nie tylko opowieścią o totalitarnej opresji, ale także o ludzkiej sile i determinacji. Tonia, choć pokonana fizycznie, nie poddaje się i nie godzi się z niesprawiedliwością. Jej walka o prawdę i sprawiedliwość jest symbolem oporu przeciwko totalitaryzmowi.

Ocena filmu

Przesłuchanie to film wybitny, zarówno pod względem artystycznym, jak i tematycznym. Obraz doskonale oddaje atmosferę stalinizmu w Polsce, a kreacja Krystyny Jandy jest wprost genialna. Film do dziś pozostaje aktualny i poruszający, przypominając o tragicznych skutkach totalitaryzmu.

Wartości artystyczne

Przesłuchanie to film zrealizowany w mistrzowski sposób. Bugajski, wykorzystując minimalistyczną formę i subtelne środki wyrazu, stworzył obraz niezwykle realistyczny i poruszający.

Kluczową rolę w filmie odgrywają zdjęcia Krzysztofa Kieślowskiego. Kamera Kieślowskiego jest oszczędna i skupiona na szczegółach. Jej ujęcia oddają atmosferę klaustrofobii i beznadziei, panującą w więzieniu.

Reżyser z wielką maestrią buduje napięcie i suspense. Obraz jest pełen mrożących krew w żyłach scen tortur. Bugajski nie epatuje jednak brutalnością, ale skupia się na psychologicznym aspekcie prześladowań.

Wartości tematyczne

Przesłuchanie to film o totalitarnej opresji i jej wpływie na psychikę człowieka. Obraz pokazuje, jak władza wykorzystuje strach i zastraszanie, aby złamać sprzeciw obywateli.

Film Bugajskiego jest również opowieścią o ludzkiej sile i determinacji. Tonia, choć pokonana fizycznie, nie poddaje się i nie godzi się z niesprawiedliwością. Jej walka o prawdę i sprawiedliwość jest symbolem oporu przeciwko totalitaryzmowi.

Wpływ na kulturę

Przesłuchanie to film, który wywarł ogromny wpływ na polską kulturę. Obraz został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Film Bugajskiego jest również cennym świadectwem historii. Obraz przypomniał o tragicznych skutkach totalitaryzmu w Polsce i przyczynił się do szerzenia świadomości o tej bolesnej części polskiej przeszłości.

Podsumowanie

Przesłuchanie to film wybitny, zarówno pod względem artystycznym, jak i tematycznym. Obraz to poruszająca i wstrząsająca opowieść o totalitarnej opresji i jej wpływie na psychikę człowieka. Film pozostaje aktualny i poruszający do dziś, przypominając o tragicznych skutkach totalitaryzmu.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ryszard Bugajski
scenariusz Ryszard Bugajski, Janusz Dymek
gatunek Polityczny, Dramat
produkcja Polska
premiera 13 grudnia 1989 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Ryszard Bugajski (powieść)
dystrybucja Best Film
studio Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg. Przesłuchanie
inne tytuły Interrogation Miedzynarodowe Interrogation Wielka Brytania Interrogation Kanada

Przesłuchanie (1982) to jeden z najgłośniejszych i najbardziej poruszających polskich filmów. Dramat psychologiczny w reżyserii i według scenariusza Ryszarda Bugajskiego opowiada o młodej kobiecie, która zostaje aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB) i poddawana okrutnemu śledztwu.

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce lat pięćdziesiątych, w okresie stalinizmu. Tonia Dziwisz (Krystyna Janda), młoda artystka kabaretowa, zostaje zatrzymana w restauracji przez dwóch mężczyzn. Następnego dnia budzi się w więzieniu, gdzie zostaje oskarżona o współpracę z obcym wywiadem.

Funkcjonariusze UB, pod dowództwem majora Wolskiego (Janusz Gajos), żądają od Tonii zeznań obciążających jej kolegę z zespołu, majora Olczę (Jerzy Stuhr). Kobieta jest niewinna, ale nie ma szans na obronę. Jest zastraszana, maltretowana fizycznie i psychicznie.

[Image of Krystyna Janda jako Tonia Dziwisz w filmie "Przesłuchanie"]

Tonia staje przed trudnym wyborem. Może podpisać fałszywe zeznania i wyjść na wolność, albo pozostać wierna swoim przekonaniom i ryzykować dalsze męki.

Film "Przesłuchanie" to poruszająca opowieść o walce o człowieczeństwo w obliczu totalitaryzmu. Jest to obraz bezwzględności władzy, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Film jest również ważnym świadectwem historii Polski. Przypomina o czasach, kiedy ludzie byli prześladowani za swoje przekonania i ideały.


"Przesłuchanie" to film o sile ludzkiego ducha. Tonia Dziwisz to bohaterka, która udowadnia, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach można zachować godność i nieugiętość.

Film otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jest to jeden z najwybitniejszych polskich filmów, który nadal porusza i inspiruje widzów na całym świecie.

Ocena

"Przesłuchanie" to film, który trudno zapomnieć. Jest to obraz, który zapada w pamięć, nie tylko ze względu na poruszającą historię, ale także dzięki doskonałej grze aktorskiej i mrocznemu, sugestywnemu klimatowi.

Film jest bezkompromisowy w ukazaniu totalitaryzmu. Nie oszczędza nikogo, ani ofiar, ani oprawców. To obraz, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jak okrutne mogą być konsekwencje uległości i strachu.

Aktor Postać
Antonina "Tonia" Dziwisz
Porucznik Tadeusz Morawski
Major Zawada "Kąpielowy"
Komunistka Witkowska
Mirosława "Mira" Szajnert
Chłopka Honorata
Konstanty Dziwisz, mąż Antoniny
Ubek "Czesiek" aresztujący Antoninę
Ubek aresztujący Antoninę
Koleżanka z celi
Więzienna pielęgniarka
Przyjaciel na przyjęciu
Więźniarka, "starsza" celi
Oficer na imieninach
Oficer na imieninach
Strażniczka więzienna
Kierowniczka domu dziecka
Ubek przyjmujący Antoninę do więzienia
Major Kazimierz Olcha
Strażnik
Kobieta w szpitalu więziennym
Aktor
Mężczyzna w miejscu aresztowania Antoniny
Major UB
Członkini zespołu muzycznego
Ubek udający zastrzelonego
Młoda matka
Dziunia
Strażnik "wykonujący" wyrok śmierci na Antoninie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *