Pociąg życia / Train de vie (1998)
Film
Czas trwania: 1 godz. 41 min.
Opis
Pociąg życia to film komediowy z 1998 roku w reżyserii Radu Mihăileanu. Akcja filmu toczy się w 1941 roku w małej żydowskiej wiosce w Europie Wschodniej.
Pewnego dnia do wioski przybywa Shlomo (Lionel Abelanski), miejscowy szaleniec. Przynosi on złą wiadomość: hitlerowcy mordują i wywożą w nieznane wszystkich Żydów mieszkających w sąsiednich wioskach. Wkrótce ich sztetl prawdopodobnie podzieli los sąsiednich osad.
Rabin (Clément Harari) zwołuje Radę, aby znaleźć sposób na ocalenie mieszkańców miasteczka. Po długich naradach i sporach, na dobry pomysł wpada Szlomo: aby uciec przed Niemcami zorganizują własny pociąg deportacyjny! Będą zarazem deportowanymi, maszynistami, oficerami i żołnierzami niemieckimi. W ten sposób, przedzierając się przez linie niemieckie, dotrą przez Rosję, do Ziemi Obiecanej, do Jerozolimy.
W pełnym pośpiechu cała wioska przygotowuje się do wielkiej wyprawy. Uczą się mówić po niemiecku bez akcentu jidisz, szyją nazistowskie mundury, za pośrednictwem kuzyna komunisty załatwiają fałszywe dokumenty, gromadzą żywność i wagon po wagonie składają pociąg.
Pewnej nocy, niczym Arka Noego, pociąg odjeżdża, pozostawiając za sobą opuszczoną wioskę.
Nie wszystko jednak przewidziano podczas narady. Oprócz zwykłego strachu przed prawdziwymi Niemcami, powstają konflikty wewnątrz pociągu, zarówno komiczne jak i gwałtowne. Fałszywi faszyści zaczynają grać swą rolę na poważnie, korzystając z autorytetu jaki daje im ich nowa szata. Deportowani, wściekli, stają się komunistami i buntują się przeciwko faszystom. W tym samym czasie młodzi odkrywają miłość, czasem niemożliwą do spełnienia. Zaś dzieci rozrabiają jak zawsze.
**Film Pociąg życia to niezwykłe połączenie komedii i dramatu. Jest to opowieść o ludzkim sprycie, determinacji i sile przetrwania. Film porusza również ważne tematy, takie jak wojna, rasizm i nietolerancja.
Jednym z głównych wątków filmu jest motyw ocalenia. Mieszkańcy wioski są świadomi, że ich życie jest zagrożone, ale nie poddają się. Postanawiają walczyć o przetrwanie, nawet jeśli oznacza to konieczność podjęcia ryzykownej decyzji. Ich determinacja i spryt pozwalają im przechytrzyć Niemców i dotrzeć do Palestyny.
Innym ważnym wątkiem filmu jest motyw buntu. Deportowani, którzy początkowo są bierni i posłuszni, z czasem zaczynają się buntować przeciwko fałszywym nazistom. Ich bunt jest wyrazem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i ucisku.
Film Pociąg życia to poruszająca i pełna humoru opowieść o ludzkim triumfie nad złem. Jest to film, który warto obejrzeć, aby przypomnieć sobie o sile ludzkiego ducha i o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach warto walczyć o swoje marzenia.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
- Film został nagrodzony m.in. Nagrodą Jury na festiwalu filmowym w Cannes w 1998 roku.
- Film był nominowany do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
- Film został nakręcony w Rumunii.
Jeśli szukasz filmu, który jest jednocześnie zabawny i poruszający, to Pociąg życia jest świetnym wyborem.