Plac Zbawiciela (2006)
Film
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Opis
Plac Zbawiciela (2006) to film fabularny w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, oparty na autentycznych wydarzeniach. Opowiada historię młodego małżeństwa z dwójką dzieci, które traci wszystko w wyniku bankructwa dewelopera, z którym podpisało umowę na budowę mieszkania.
Głównymi bohaterami filmu są Beata (Jowita Budnik) i Bartek (Arkadiusz Janiczek), którzy wraz z dziećmi Dawidem (Dawid Gudejko) i Adrianem (Natan Gudejko) wprowadzają się do domu matki Bartka, Teresy (Ewa Wencel). Beata i Bartek są szczęśliwi, że wkrótce będą mogli zamieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu. Jednak ich radość nie trwa długo.
Okazuje się, że deweloper zbankrutował, a budowa mieszkania została wstrzymana. Zielińscy, podobnie jak reszta przyszłych lokatorów, tracą wszystkie pieniądze. Nie mają też szans na inne mieszkanie, a co gorsza, popadają w znaczne długi.
Sytuacja ta pogłębia konflikty między członkami rodziny. Teresa, która zawsze miała trudny charakter, staje się coraz bardziej krytykująca i czepliwa. Beata, która czuje się osaczona i bezradna, popada w depresję. Bartek, który nie potrafi poradzić sobie z sytuacją, zaczyna znęcać się nad rodziną.
Film „Plac Zbawiciela” to poruszająca opowieść o ludzkiej kondycji w obliczu tragedii. To także obraz współczesnej Polski, w której coraz więcej ludzi staje przed wyzwaniami, których nie są w stanie pokonać.
Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:
- Film zdobył wiele nagród, w tym:
- Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2006 roku
- Nagrodę za najlepszą reżyserię dla Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2006 roku
- Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą dla Jowiti Budnik na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2006 roku
- Nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową dla Ewy Wencel na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2006 roku
- Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2007 roku
„Plac Zbawiciela” to film, który warto zobaczyć. To mocne, poruszające i ważne dzieło, które może skłonić do refleksji nad ludzką kondycją i współczesną rzeczywistością.