Pianista to film Romana Polańskiego z 2002 roku, który opowiada o losach Władysława Szpilmana, wybitnego polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Film jest adaptacją autobiografii Szpilmana, który przeżył Holokaust i ukrywał się w Warszawie przez ostatnich kilka miesięcy wojny.
Film rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, w dniu wybuchu II wojny światowej. Szpilman jest wówczas 28-letnim, utalentowanym pianistą, który pracuje w Polskim Radiu. Po wkroczeniu Niemców do Warszawy Szpilman i jego rodzina zostają uwięzieni w warszawskim getcie.
W getcie życie jest niezwykle trudne. Żydzi są pozbawieni podstawowych praw i wolności, a ich los jest niepewny. Szpilman zarabia na utrzymanie rodziny, grając w kawiarni. Jednak wkrótce Niemcy zaczynają wywozić Żydów do obozów zagłady.
Rodzina Szpilmana zostaje deportowana do Treblinki. Muzykowi udaje się uniknąć deportacji, ale traci wszystkich bliskich. W samotności ukrywa się w ruinach Warszawy.
W czasie powstania warszawskiego Szpilman nadal ukrywa się. W końcu znajduje schronienie w zrujnowanym budynku, gdzie przez kilka miesięcy przeżywa na resztkach żywności i wody.
W kwietniu 1945 roku Warszawa zostaje wyzwolona przez Armię Czerwoną. Szpilman wychodzi z ukrycia i powraca do życia.
Film Pianista to poruszająca opowieść o ludzkim cierpieniu i sile przetrwania. To również świadectwo Holokaustu, które ukazuje okrucieństwo nazistów i determinację ofiar.
W filmie Polańskiego główną rolę zagrał Adrien Brody, który otrzymał za nią Oscara dla najlepszego aktora. Film otrzymał również inne nagrody, w tym Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.
Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych scen filmu:
Wspomnienia z przedwojennej Warszawy
Film rozpoczyna się sceną, w której Szpilman gra nokturn cis-moll Chopina w Polskim Radiu. Jest to piękny i wzruszający moment, który ukazuje talent i pasję muzyka.
W kolejnych scenach poznajemy rodzinę Szpilmana. Są to ludzie inteligentni, wykształceni i kochający. Wydaje się, że ich życie jest spokojne i szczęśliwe.
Okupacja
Wkroczenie Niemców do Warszawy zmienia wszystko. Żydzi zostają uwięzieni w getcie, gdzie są traktowani jak bydło.
Szpilman i jego rodzina muszą przystosować się do nowych, okrutnych warunków. Muszą walczyć o przetrwanie, nie mając dostępu do podstawowych środków do życia.
Wywózka rodziny
Wkrótce Niemcy zaczynają wywozić Żydów do obozów zagłady. Rodzina Szpilmana zostaje deportowana do Treblinki. Muzyk cudem udaje się uniknąć deportacji.
Ucieczka z getta
Szpilman pozostaje w getcie sam. Musi znaleźć sposób, aby przeżyć.
W końcu udaje mu się uciec z getta, dzięki pomocy żydowskiego policjanta.
Ukrywanie się
Szpilman ukrywa się w ruinach Warszawy. Żyje w strachu, że zostanie złapany przez Niemców.
W czasie powstania warszawskiego Szpilman nadal ukrywa się. W końcu znajduje schronienie w zrujnowanym budynku, gdzie przez kilka miesięcy przeżywa na resztkach żywności i wody.
Wyzwolenie
W kwietniu 1945 roku Warszawa zostaje wyzwolona przez Armię Czerwoną. Szpilman wychodzi z ukrycia i powraca do życia.
Koniec
Film kończy się sceną, w której Szpilman wraca do mieszkania, w którym mieszkał przed wojną. Jest to symboliczny moment, który ukazuje zwycięstwo życia nad śmiercią.
**Film Pianista to dzieło poruszające i ważne. To świadectwo Holokaustu, które powinno być pokazywane kolejnym pokoleni