Photon (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 47 min.

Opis

„Photon” (2017), w reżyserii Normana Leto, to film składający się z trzech części, który przenosi widza w fascynującą podróż od początków wszechświata, przez procesy życia biologicznego, aż po futurystyczną wizję przyszłości. To ambitna opowieść, łącząca naukę, sztukę, i filozofię, w formie fabularyzowanego przekazu teorii naukowych.

Historia rozpoczyna się od Wielkiego Wybuchu, przedstawionego w sposób wizualnie imponujący, korzystając z animacji, aby ukazać powstawanie materii, gwiazd i planet. Narratorem pierwszej części jest postać inspirowana postaciami takimi jak noblista Richard Feynman i polski psychiatra Antoni Kępiński, zagrana przez Andrzeja Chyrę. To właśnie przez pryzmat ich wypowiedzi widz odkrywa tajemnice kosmosu, co nadaje filmowi zarówno element naukowy, jak i artystyczny.

Kolejna część filmu przenosi nas do zagadnień związanych z powstawaniem życia. Narrator, z punktu widzenia najnowszych badań naukowych, eksploruje biologiczne aspekty emocji, przemocy, alkoholizmu, i kontrowersyjnej kwestii wolnej woli. Przez przykłady z życia codziennego, jak chociażby decyzje podejmowane przez jedną rodzinę, film rzuca światło na mechanizmy układające się w złożone struktury życia biologicznego.

Ostatnia część „Photon” przenosi widza w przyszłość, ukazując futurystyczną wizję świata. W formie programu telewizyjnego przewidywane są ewolucje technologii, społeczeństwa i relacji między człowiekiem a sztuczną inteligencją. Śmiało prognozowane są dalsze połączenia człowieka z technologią, a film sięga odważnie w przyszłość, prezentując fascynujące rozwiązania architektoniczne, rozprzestrzeniające się maszyny i ewolucję społeczeństwa.

„Photon” to nie tylko lekcja fizyki czy biologii, ale także artystyczna interpretacja nauki, która stawia pytania filozoficzne dotyczące sensu istnienia, ludzkiego losu i ewolucji wszechświata. Animowane wizualizacje abstrakcyjnych pojęć naukowych, takich jak cząsteczki czy fale, przybliżają widza do tajemniczych zjawisk, które zazwyczaj są zbyt małe lub zbyt duże, by dostrzec je gołym okiem.

„Photon” to film nie tylko dla miłośników nauki, ale także dla tych, którzy poszukują nowatorskich form artystycznego wyrażenia i zainspirowanych wizją przyszłości. Norman Leto, znany ze swojego unikalnego podejścia do sztuki, kreuje dzieło, które w równym stopniu fascynuje umysł i oczy.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Norman Leto
scenariusz Norman Leto
gatunek Dramat, Sci-Fi
produkcja Polska
premiera 18 marca 2017 (Światowa) 6 października 2017 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Alter Ego Pictures Sp. z o.o.
studio BBI (koprodukcja) / Lightcraft / Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie)
tytuł oryg. Photon

"Photon (2017)" to monumentalna podróż przez tajemnice kosmosu i życia, ukazana w trzech niesamowitych aktach. Reżyser Norman Leto w mistrzowski sposób łączy wizję naukową z artystyczną kreacją, prezentując widzom fascynujące etapy tworzenia materii, ewolucji życia oraz futurystyczną wizję świata.

Pierwsza część filmu przenosi nas w otchłań kosmicznych przestrzeni, gdzie narracja prowadzona jest przez postać interpretującą Richarda Feynmana i Antoniego Kępińskiego, wcielającą się w nią Andrzej Chyra. To tutaj, w malowniczych widokach powstawania gwiazd i planet, ukazuje się proces tworzenia materii w sposób niezwykle realistyczny i przekonujący. Widzowie są zaprowadzeni w krainę kosmicznych cudów, gdzie zderzają się fale i cząstki, rodząc nowe byty i formy.

Druga część filmu przenosi nas w głąb zjawisk biologicznych, rzucając światło na tajemnice powstawania życia. Poprzez przykłady z życia codziennego, reżyser ukazuje, jak złożone systemy cząsteczkowe tworzą podstawy emocji, zachowań i świadomości. Narrator wnikliwie analizuje biologiczne mechanizmy, poddając refleksji naturę ludzkiej decyzji i tzw. wolnej woli. Czy to my naprawdę kontrolujemy swoje wybory, czy też jesteśmy jedynie marionetkami w rękach biochemicznych procesów? Te pytania stają się centralnym punktem drugiej części filmu, prowokując do refleksji nad istotą ludzkiej egzystencji.

Ostateczny akord "Photon" to wizja przyszłości, wyłaniająca się z ekranu telewizora obserwowanego przez małżeństwo Wojciecha i Emilii. W tym futurystycznym spektaklu, reżyser odważnie prognozuje ewolucję technologii i jej połączenie z ludzką egzystencją. Przewidywania oparte są na aktualnych trendach futurologii, wskazując na ewolucję internetu w kierunku sztucznej inteligencji i możliwej świadomości. Wizje miast przyszłości, od metropolii po mniejsze osiedla, są nie tylko oszałamiająco realistyczne, lecz także przerażająco możliwe. Jak będzie wyglądał nasz świat za kolejne pięćset lat? To pytanie stawiane jest widzom, gdy film wizjonersko przedstawia architektoniczne cuda oraz samo replikujące się maszyny.

"Photon (2017)" nie jest jedynie filmem naukowym czy przyrodniczym. To opowieść o naszej egzystencji, o odwiecznej tęsknocie za poznanie tajemnic wszechświata. Przez dwa godziny trwania, widzowie są przenoszeni przez ocean wiedzy, gdzie animowane wzory cząsteczek i zjawisk stają się zrozumiałe dla każdego, otwierając drzwi do niezbadanych rejonów naszego poznania. To nie tylko seans kinowy, to podróż ku zrozumieniu, ku refleksji nad naszą rolą we wszechświecie.

Aktor Postać
Naukowiec - narrator
Emilia
Stanisław
Żona naukowca
Bruno
Dziennikarka
Dziewczyna w wannie (GEN PAX6)
Dziewczyna w łazience (GEN PAX6)
Człowiek pierwotny / Alter ego żony narratora
Ochotniczka z Grupy Otis / Modelka
Artysta z czarną siatką / Alter ego Stanisława
Literat
Martwe ciało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *