Papusza (2013)

Film

Czas trwania: 2 godz. 11 min.

Opis

Tytuł filmu: „Papusza (2013)”
Reżyserzy: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

„Papusza” to wzruszający i autentyczny portret pierwszej romskiej poetki, Bronisławy Wajs, znanej jako Papusza. Film, ukazujący fascynujące spotkanie między poetą Jerzym Ficowskim a Romską poetką, odsłania tajniki twórczości, a zarazem dramatyczne wybory życiowe kobiety z niezwykłym talentem.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1910, kiedy do romskiego taboru Jerzy Ficowski przybywa, poznając środowisko artystyczne taboru Dionizego Wajsa. Tam zetknie się z niezwykłą postacią – Papuszą, kobietą o głębokim związku z naturą i wyjątkowym talentem poetyckim. Zafascynowany jej wierszami, Ficowski przekonuje ją do spisania swoich dzieł, które sam zaczyna tłumaczyć na język polski.

Historia Papuszy to opowieść o pasji, która zmienia życie zarówno artysty, jak i samej poetki. W toku filmu widzowie śledzą rozwijającą się więź między Papuszą a Ficowskim, ukazującą siłę inspiracji i wspólnego tworzenia. Film nie tylko dokumentuje proces przenoszenia poezji z romskiego dialektu na polski, ale również przedstawia trudności, z jakimi zmagali się bohaterowie, starając się zrozumieć się nawzajem i pokonać barierę kulturową.

Jowita Budnik w roli Papuszy w sposób poruszający oddaje jej wrażliwość i siłę wyrazu, podczas gdy Antoni Pawlicki jako Jerzy Ficowski ukazuje delikatność, z jaką podchodził do dziedzictwa Papuszy. Film eksploruje również rolę trzeciego poetę, Juliana Tuwima, w procesie wspierania Papuszy i wprowadzenia jej twórczości na szerokie forum kulturalne.

Reżyserzy, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, z wielkim szacunkiem podejście do rekonstrukcji świata romskiego taboru, starannie odtwarzając jego realia. Film, przygotowywany przez ponad pięć lat, to autentyczny wysiłek w celu oddania hołdu nie tylko niezwykłej poezji Papuszy, ale również zrozumienia jej trudnego życiowego wyboru.

„Papusza” to nie tylko zapis biograficzny artystki, ale także hołd złożony sile i nieśmiertelności twórczości, która potrafi przekroczyć wszelkie barierki kulturowe, inspirując i dotykając serca widza.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
scenariusz Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Polska
premiera 1 lipca 2013 (Światowa) 15 listopada 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Next Film
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej (koprodukcja) / Argomedia Productions / Canal+ Polska (koprodukcja) /
tytuł oryg. Papusza

Papusza (2013) to film biograficzny, opowiadający o życiu Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. Akcja filmu rozpoczyna się w 1910 roku, kiedy to do romskiego taboru Dionizego Wajsa dołącza poeta i wydawca Jerzy Ficowski. Pośród Romów poznaje Bronisławę, odkrywając jej poetycki talent. Udaje mu się namówić kobietę do spisania swoich utworów, które sam tłumaczy na język polski, doprowadzając do ich wydania. [Image of Bronisława Wajs, Papusza]

Młoda Romka

Bronisława Wajs urodziła się w 1908 roku w rodzinie romskiej. Od najmłodszych lat wykazywała się talentem poetyckim. Jej wiersze były pełne magii i piękna, a jednocześnie opowiadały o trudnej rzeczywistości życia Romów.

Spotkanie z Ficowskim

W 1910 roku do romskiego taboru, w którym mieszkała Bronisława, dołączył poeta i wydawca Jerzy Ficowski. Ficowski był pod wrażeniem talentu poetyckiego Bronisławy i namówił ją do spisania swoich wierszy. Bronisława była początkowo niechętna, ale ostatecznie zgodziła się na prośbę Ficowskiego.

Pierwszy tomik poezji

W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Tomik szybko zyskał popularność i został przetłumaczony na kilka języków. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Burzliwe życie

Życie Bronisławy Wajs było burzliwe. Była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, takich jak II wojna światowa, Holokaust czy represje wobec Romów. Cierpiała również z powodu niechęci ze strony części Romów, którzy uważali ją za zdrajczynię.

Śmierć

Bronisława Wajs zmarła w 1987 roku w wieku 79 lat. Została pochowana na cmentarzu w Nowym Sączu.

Film "Papusza"

Film "Papusza" to poruszająca historia o kobiecie, która walczyła o swoje miejsce w świecie. To także opowieść o kulturze romskiej i jej bogatej tradycji.

Realizacja filmu

Film "Papusza" został zrealizowany z ogromną dbałością o szczegóły. Reżyserzy Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze odtworzyli realia życia Romów w XX wieku. Film otrzymał wiele nagród, w tym trzy Polskie Nagrody Filmowe Orzeł.

Ocena filmu

Film "Papusza" to wybitne dzieło, które porusza ważne tematy społeczne i kulturowe. To film, który warto zobaczyć, aby poznać historię niezwykłej kobiety i zrozumieć kulturę romską.

Wnioski

Film "Papusza" to ważna i poruszająca opowieść o kobiecie, która walczyła o swoje miejsce w świecie. To także film, który przybliża nam kulturę romską i jej bogatą tradycję.

Aktor Postać
Bronisława Wajs "Papusza"
Dionizy Wajs, mąż Papuszy
Jerzy Ficowski
Minister
Dozorca
Naczelnik więzienia
Stara Cyganka
Tęga chłopka
Dama
Dyrektor szkoły
Zegarmistrz
Strażniczka
Dyrygent
Solistka
Solistka
Solista
Milicjant
Milicjant
Milicjant
Kobieta z ministerstwa
Lekarz
Gryfo
Tuga
"Porucznik" Czarnecki
Tarzan, syn Papuszy
Tobar
Reca
Bronisława Wajs "Papusza" w młodości
Śero Rom
Julian Tuwim
Ryko
Perełka
Tonio
Młoda Cyganka
Urma
Mura
Mura w młodości
Kralo
Wanda Ficowska, żona Jerzego
Sklepikarka
Malina
Krysia Ficowska, córka Jerzego
Ksiądz
Uczennica z kwiatami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *