Pan T. (2019)

Film

Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis

Pan T. (2019) to komediodramat w reżyserii Marcina Krzyształowicza, który ukazuje życie pisarza w czasach stalinizmu. Film inspirowany jest postaciami prawdziwych polskich literatów, takich jak Leopold Tyrmand, Jerzy Andrzejewski czy Marek Hłasko.

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w 1953 roku. Miasto wciąż się odradza po wojnie, ale nowa rzeczywistość jest pełna absurdów i niepewności. Władzy komunistyczne otaczają obywateli wszechstronną kontrolą, a każdy może zostać donosicielem.

Głównym bohaterem filmu jest Pan T., uznany pisarz, który nie zgadza się z panującym reżimem. Utrzymuje się z korepetycji z języka polskiego, które udziela młodej maturzystce, Dagnie. Pan T. i Dagna łączą się w romansie, który jest dla nich ucieczką od szarej rzeczywistości.

Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania Pana T. wprowadza się młody chłopak o imieniu Filak. Filak marzy o karierze dziennikarza i widzi w Panu T. swojego mentora. Pan T. postanawia pomóc Filakowi w realizacji jego marzeń.

Życie Pana T. nabiera tempa, gdy władze zaczynają podejrzewać go o szpiegostwo. Pan T. zostaje zmuszony do współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Musi donosić na swoich znajomych i współpracowników, w tym na Dagnę.

Pan T. musi też stawić czoła wyzwaniom ze strony Dagny. Dziewczyna ujawnia mu, że jest w ciąży. Pan T. nie wie, jak zareagować na tę wiadomość.

Film Pan T. to portret człowieka, który próbuje zachować swoją godność w trudnych czasach. Jest to także opowieść o miłości, przyjaźni i marzeniach, które pozwalają przetrwać nawet w najczarniejszych momentach.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został doceniony za udaną kreację epoki stalinizmu, a także za wyraziste postacie i zabawne dialogi.

Oto kilka szczegółowych uwag dotyczących filmu:

  • Reżyser Marcin Krzyształowicz stworzył film, który jest zarówno zabawny, jak i poruszający. Udało mu się oddać absurdy epoki stalinizmu, ale także pokazać, że nawet w tych trudnych czasach ludzie potrafią kochać, marzyć i walczyć o swoje ideały.
  • Paweł Wilczak w roli Pana T. stworzył wybitną kreację. Aktor doskonale oddał cynizm i ironię bohatera, ale także jego wewnętrzne rozterki i wątpliwości.
  • Maria Sobocińska jako Dagna to kolejna znakomita kreacja. Aktorka pokazała, że jest nie tylko piękną kobietą, ale także inteligentną i silną osobą.
  • Film jest bogaty w ciekawe postacie drugoplanowe. Wojciech Mecwaldowski jako Iruś, Jacek Braciak jako Zbysiu i Zdzisław Wardejn jako Pan Kozera to tylko niektóre z nich.

Podsumowując, Pan T. to film, który warto zobaczyć. Jest to udany portret epoki stalinizmu, a także poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i marzeniach.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Marcin Krzyształowicz
scenariusz Marcin Krzyształowicz, Andrzej Gołda
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Polska
premiera 17 września 2019 (Światowa) 25 grudnia 2019 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Heliograf (koprodukcja) / Non Stop Film Service (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Pan T.
inne tytuły Mister T. Miedzynarodowe

Pan T. (2019)

Warszawa, rok 1953. Po wojnie z ruin podnosi się nie tylko miasto, ale i ludzie je stawiający. Powojenna rzeczywistość to czas niepewności, donosów i wszechstronnej kontroli. W tej rzeczywistości trudno zachować powagę, nawet jeśli jest się uznanym pisarzem, takim jak Pan T.

Pan T. mieszka w hotelu dla literatów. Utrzymuje się z korepetycji z języka polskiego udzielanych pięknej maturzystce, Dagnie. Ich relacja wykracza poza pomoc w pisaniu wypracowań. Pan T. jest dla Dagny mentorem i kochankiem.

Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się młody chłopak, Filak. Jest on marzycielem i entuzjastą dziennikarstwa. Pan T. staje się dla niego nauczycielem i przyjacielem.

Życie Pana T. nabiera tempa, gdy władze zaczynają podejrzewać go o niecne zamiary. Posądzany jest o zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki. Urząd Bezpieczeństwa zaczyna go śledzić.

W tym samym czasie Dagna czyni Panu T. szokujące wyznanie. Opowiada mu o swojej przeszłości i o tym, co naprawdę czuje do niego.

Pan T. staje w obliczu wielu wyzwań. Musi zmierzyć się z podejrzeniami władz, niepewnością o swoją przyszłość i własnymi uczuciami.

Film Marcina Krzyształowicza to komediodramat ukazujący stalinizm jako epokę pełną absurdów. W tej rzeczywistości terror miesza się z graniem po kryjomu zakazanego jazzu, a w toalecie można natknąć się na najważniejszą osobę w państwie.

Pan T. to postać inspirowana postaciami prawdziwych polskich literatów z tamtych lat. Jest to człowiek inteligentny, ironiczny i dystansujący się do rzeczywistości. Mimo trudnych warunków potrafi zachować pogodę ducha i poczucie humoru.

Dagna to młoda kobieta o silnym charakterze i niezależnych poglądach. Nie boi się mówić tego, co myśli, nawet jeśli jest to niebezpieczne.

Filak to chłopak pełen pasji i ideałów. Marzy o tym, by żyć w świecie wolności i sprawiedliwości.

Film Pan T. to poruszająca historia o miłości, przyjaźni i walce o marzenia. To również obraz epoki, która wbrew pozorom była czasami pełnym absurdów i humoru.

Oto kilka dodatkowych detali, które można dodać do opisu filmu:

  • Pan T. mieszka w hotelu dla literatów, który jest miejscem spotkań polskiej bohemy. W tym miejscu panuje swobodna atmosfera, a ludzie mogą swobodnie wyrażać swoje myśli i poglądy.
  • Dagna jest córką wysokiego rangą urzędnika państwowego. Jej ojciec jest zaangażowany w działalność aparatu bezpieczeństwa.
  • Filak pochodzi z prowincji. Przyjechał do Warszawy, aby zrealizować swoje marzenia o karierze dziennikarza.

Film Pan T. to produkcja, która może zainteresować zarówno widzów lubiących komedie, jak i dramaty. Jest to film dobrze zrealizowany, z ciekawymi postaciami i wciągającą fabułą.

Aktor Postać
Pan T.
Filak
Maturzystka Dagna
Iruś
Zbysiu
Bolesław Bierut
Pan Kozera
"Smutny"
Żona Kazia
"Smutny"
Ojciec dziewczyny
Przewodniczący KMD
Znany aktor
Gawlik
Kaziu
Ubek
Matka dziewczynki
Handlarz kombatant
Staruszek
Jazzman
Staruszek
Staruszek
Literat
Handlujący zegarkami
Handlujący nożami
Pani dyrektor wydawnictwa "Nowy Czytelnik"
Pani redaktor wydawnictwa "Iskry"
"Kisiel"
Pisarz schizofrenik
Portier
Wodzirej
Dziewczynka
Dziennikarka
Literat
Kelnerka
Czarnoskóra piękność
Asystent KMD
Dziennikarz
Dziennikarka
"Złotowłosa"
Dostawca
Wokalistka
Tańczący z Dagną
Perkusista zespołu w klubie jazzowym
Kontrabasista w klubie jazzowym
Gitarzysta zespołu w klubie jazzowym
Kontrabasista zespołu na balu
Pianista zespołu na balu
Perkusista zespołu na balu
Saksofonista zespołu na balu
Klarnecista zespołu na balu
Puzonista zespołu na balu
Tancerka
Tancerka
Tancerka
Tancerka
Tancerka
Tancerka
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz
Tancerz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *