Ostatni dzwonek (1989)

Film

Czas trwania: 1 godz. 47 min.

Opis

Ostatni dzwonek (1989) to film psychologiczny w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, zrealizowany w ostatnich miesiącach istnienia PRL-u. Opowiada on historię grupy licealistów, którzy przygotowują spektakl teatralny o podłożu politycznym. Konflikt między nimi a wicedyrektorem szkoły, który stara się udaremnić ich plany, staje się metaforą napięć społecznych panujących w kraju.

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1988 roku w prowincjonalnym liceum. Do klasy IVa, która jest postrachem nauczycieli, przybywa Krzysztof Buk (Zbigniew Suszyński), wyrzucony z poprzedniej szkoły za kolportaż ulotek. Szybko zdobywa zaufanie kolegów i staje się ich liderem. Z pomocą młodej wychowawczyni Meluzyny (Agnieszka Kowalska) pragną przygotować spektakl teatralny pt. „Lekcja historii”, oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych, i zaprezentować go na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku.

Spektakl ma być wyrazem buntu młodych ludzi przeciwko panującemu systemowi. Uczniowie chcą w nim przedstawić swoją wizję historii, która jest odmienna od oficjalnej narracji. Wicedyrektor szkoły, Jakubowski (Aleksander Bednarz), jest przeciwnikiem ich planów. Uważa, że spektakl jest niebezpieczny i może podburzać młodzież do niepokojów społecznych.

Jakubowski wszelkimi sposobami stara się udaremnić realizację spektaklu. Przekonuje dyrektora szkoły (Henryk Bista), aby nie wyraził zgody na jego wystawienie. Grozi uczniom konsekwencjami, a nawet próbuje ich zastraszyć.

Uczniowie nie poddają się jednak. Z pomocą Meluzyny udaje im się przeprowadzić próby w tajemnicy przed nauczycielami. W końcu, wbrew zakazom, postanawiają wyjechać do Gdańska i zaprezentować spektakl na festiwalu.

Spektakl okazuje się wielkim sukcesem. Zostaje nagrodzony Grand Prix. Jednak zwycięstwo ma gorzki smak. W czasie egzaminu dojrzałości Świr (Jacek Wójcicki), przyjaciel Buka, który jest głównym aktorem spektaklu, zamyka się w dyżurce nauczycielskiej i odkręca gaz. Dzwonek wywołuje eksplozję. Świr zostaje ciężko ranny, a Jakubowski wykorzystuje sytuację, aby zemścić się na uczniach.

Na ustnym egzaminie z historii Jakubowski złośliwie obcina Buka. Meluzyna, w proteście przeciwko postępowaniu Jakubowskiego, opuszcza szkołę. Jakubowski zostaje jej dyrektorem.

Ostatni dzwonek to film o ważnym przesłaniu. Opowiada o potrzebie wolności i niezależności myślenia. Pokazuje, że nawet w trudnych czasach można walczyć o swoje przekonania.

Film został uznany za jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina lat 80. XX wieku. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę za reżyserię, scenariusz i zdjęcia.

Analiza filmu

Film Ostatni dzwonek można interpretować na wielu poziomach. Na poziomie dosłownym opowiada on historię grupy licealistów, którzy przygotowują spektakl teatralny o podłożu politycznym. Konflikt między nimi a wicedyrektorem szkoły, który stara się udaremnić ich plany, staje się metaforą napięć społecznych panujących w kraju.

Na poziomie metaforycznym film można odczytywać jako alegorię walki o wolność i niezależność myślenia. Uczniowie, którzy przygotowują spektakl, symbolizują młodych ludzi, którzy chcą żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Wicedyrektor szkoły, Jakubowski, to symbol władzy represyjnej, która chce stłumić wszelkie przejawy wolności.

Film Ostatni dzwonek jest również refleksją nad kondycją młodego człowieka w trudnych czasach. Uczniowie w filmie są zbuntowani i nie boją się wyrażać swoich poglądów. Są jednak również naiwni i nie zawsze potrafią przewidzieć konsekwencje swoich działań.

Ocena filmu

Film Ostatni dzwonek to dobrze zrealizowane i poruszające dzieło. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć tamten czas i wartości, które były dla młodych ludzi ważne.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Magdalena Łazarkiewicz
scenariusz Włodzimierz Bolecki
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 27 października 1989 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Magdalena Łazarkiewicz (dialogi) / Włodzimierz Bolecki (dialogi)
studio Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego / Studio Filmowe Zodiak
tytuł oryg. Ostatni dzwonek
inne tytuły The Last Schoolbell Miedzynarodowe

Ostatni dzwonek (1989) to polski film psychologiczny w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, który porusza tematykę politycznego buntu młodzieży w okresie schyłku PRL-u. Film przedstawia losy klasy IVa prowincjonalnego liceum, do której przybywa nowy uczeń, Krzysztof Buk. Krzysztof jest młodym człowiekiem o mocnych przekonaniach politycznych, który nie boi się wyrażać swojego zdania. Szybko zdobywa sympatię kolegów i koleżanek, którzy również są niezadowoleni z panującego w szkole porządku.

Wraz z młodą wychowawczynią, Meluzyną, uczniowie postanawiają przygotować spektakl teatralny, który będzie wyrazem ich protestu przeciwko polityce władzy. Spektakl, zatytułowany "Lekcja historii", ma być oparty na tekstach oficjalnych komunikatów prasowych. Wicedyrektor szkoły, Jakubowski, jest przeciwny realizacji spektaklu i robi wszystko, co w jego mocy, aby go udaremnić.

Mimo przeszkód uczniom udaje się zrealizować swój plan. Spektakl, zaprezentowany na Festiwalu Młodego Teatru w Gdańsku, odnosi duży sukces. Zostaje nagrodzony Grand Prix, a Krzysztof zostaje uznany za najlepszego aktora.

Jednak zwycięstwo ma gorzki smak. W czasie matury Świr, przyjaciel Krzysztofa i jeden z członków zespołu teatralnego, zamyka się w dyżurce i odkręca gaz. Dzwonek powoduje eksplozję. Świr zostaje ciężko ranny, a Jakubowski wykorzystuje sytuację, aby zemścić się na uczniach. Na ustnym z historii Krzysztof otrzymuje niską ocenę, co przekreśla jego szanse na dalszą edukację. Meluzyna, w proteście przeciwko działaniom Jakubowskiego, opuszcza szkołę.

"Ostatni dzwonek" to film, który porusza ważne i aktualne tematy. Obraz pokazuje, jak trudne jest dorastanie w czasach dyktatury, kiedy władza ogranicza wolność słowa i swobodę wypowiedzi. Film jest również opowieścią o sile przyjaźni i solidarności, która może przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Analiza filmu

  • Temat i problematyka: Film porusza tematykę politycznego buntu młodzieży w okresie schyłku PRL-u. Przedstawia losy klasy IVa prowincjonalnego liceum, do której przybywa nowy uczeń, Krzysztof Buk. Krzysztof jest młodym człowiekiem o mocnych przekonaniach politycznych, który nie boi się wyrażać swojego zdania. Szybko zdobywa sympatię kolegów i koleżanek, którzy również są niezadowoleni z panującego w szkole porządku.

  • Bohaterowie:

    • Krzysztof Buk: Główny bohater filmu. Jest młodym człowiekiem o mocnych przekonaniach politycznych. Nie boi się wyrażać swojego zdania, nawet jeśli jest to niebezpieczne.
    • Meluzyna: Młoda wychowawczyni klasy IVa. Jest sympatyczną i otwartą osobą, która rozumie problemy młodzieży.
    • Świr: Przyjaciel Krzysztofa. Jest wrażliwym i samotnym chłopakiem.
    • Jakubowski: Wicedyrektor szkoły. Jest człowiekiem bezwzględnym i autorytarnym.
  • Scenariusz: Scenariusz filmu został napisany przez Magdalenę Łazarkiewicz i Włodzimierza Boleckiego. Jest on dobrze napisany i trzyma w napięciu do samego końca.

  • Reżyseria: Film został wyreżyserowany przez Magdalenę Łazarkiewicz. Jest to jej jeden z najlepszych filmów. Łazarkiewicz umiejętnie prowadzi narrację i kreuje wyraziste postacie.

  • Obrazy: Obrazy w filmie są realistyczne i oddają atmosferę epoki.

  • Muzyka: Muzyka w filmie została napisana przez Zbigniewa Preisnera. Jest ona melancholijna i wzmacnia dramatyzm obrazu.

  • Ocena: "Ostatni dzwonek" to film, który warto obejrzeć. Jest to dobrze nakręcony i poruszający obraz, który pokazuje trudne czasy dorastania w czasach dyktatury.

Aktor Postać
Krzysiek Buk
Agnieszka Kwiatkowska "Meluzyna"
Wronacki, dyrektor szkoły
Jakubowski, nauczyciel historii, wicedyrektor szkoły
Świerzyński "Świr"
Słowikowski "Słowik"
Jackowski
Markowski
"Koń"
Wolska "Kobyła"
"Niteczka"
Kaczorowski "Kaczor"
Bulwacki "Bulwa"
"Bemol"
Magda Kurkowska "Kurczak"
"Maskotka"
"Wiewióra"
Profesor Bajkowska
Profesor Wandycz
Raczek, nauczyciel przysposobienia obronnego
Profesor Mariańska
Profesor Froncel
Profesor Kałuża
Profesor Myszkowska
Nauczyciel fizyki
Sekretarka Ala
Woźna Lodzia
Ojciec "Świra"
Kowalczyk "Donos"
Ewa
Członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Matka Jackowskiego
Uczennica
Pan Darek, członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Bibliotekarka
Członek jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Strażak
Członkini jury Festiwalu Młodych Teatrów w Gdańsku
Zosia, żona dyrektora
Strażak
"Rzeźnik" w teledysku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *