Oslo, 31 sierpnia / Oslo, 31. august (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Oslo, 31 sierpnia to film norweskiego reżysera Joachima Triera, który opowiada o jednym dniu z życia Andersa, wychodzącego z nałogu narkomana. Młody mężczyzna ma przed sobą szansę na nowy początek, ale jego przeszłość i uzależnienie nie pozwalają mu w pełni cieszyć się życiem.

Anders budzi się w ośrodku odwykowym w Oslo. Jest 30. sierpnia, a on ma przed sobą dzień, w którym będzie mógł wyjść na miasto i spotkać się ze znajomymi. Do tej pory jego życie było pełne upadków i zmarnowanych szans. Był ambitnym studentem, ale uzależnienie od narkotyków sprawiło, że stracił wszystko: rodzinę, przyjaciół i pracę.

Anders opuszcza ośrodek i udaje się do centrum miasta. Spotyka się z dawną dziewczyną, Rebekką, która jest teraz szczęśliwą mężatką i matką. Anders jest zazdrosny o jej życie i czuje się jak przegrany. Spotyka też innych znajomych, którzy również nie są usatysfakcjonowani swoim życiem.

Anders zdaje sobie sprawę, że musi podjąć decyzję o swojej przyszłości. Może wrócić do ośrodka i kontynuować leczenie, albo spróbować odbudować swoje życie. Wciąż nie jest pewien, co zrobić.

Wieczorem Anders spaceruje po mieście. Jest zmęczony i przygnębiony. Nagle spotyka swojego starego przyjaciela, Thomasa. Thomas jest uzależniony od alkoholu i też nie wie, co zrobić ze swoim życiem.

Anders i Thomas rozmawiają do późna w nocy. Opowiadają sobie o swoich problemach i próbują znaleźć rozwiązanie. Ostatecznie postanawiają, że nie chcą już dłużej żyć w zawieszeniu. Chcą podjąć jakieś decyzje i zmienić swoje życie.

Film kończy się nadziei. Anders i Thomas zdają sobie sprawę, że mają przed sobą szansę na nowy początek. Muszą jednak podjąć ryzyko i wybrać, czego chcą od życia.

Film Oslo, 31 sierpnia to poruszająca opowieść o poszukiwaniu sensu życia. Anders to postać tragiczna, ale też pełna nadziei. Mimo swoich błędów i upadków wciąż wierzy, że może odmienić swoje życie.

Film Triera został doceniony przez krytyków i publiczność. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Oto kilka dodatkowych sformułowań, które zastosowałem w opisie filmu:

  • „Anders nie żyje” – „Anders jest martwy w środku”
  • „Jeśli nie osiągnęło się sukcesu przed trzydziestką, to tak, jakby nie osiągnęło się w życiu nic” – „Trzydziestka to magiczna granica, po przekroczeniu której człowiek powinien już coś osiągnąć”
  • „Dręczą go wspomnienia wszystkich zmarnowanych szans i ludzi, których zawiódł” – „Anders jest pogrążony w poczuciu winy i żalu”
  • „Kiedy pojawia się szansa nowego startu, Anders powraca do dawnych miejsc i wkracza w „idealne” życie przyjaciół” – „Anders ma nadzieję, że spotkanie ze znajomymi pozwoli mu odnaleźć drogę do normalnego życia”
  • „Wita go miasto wypełnione melancholią i sztucznymi gestami” – „Oslo jest miastem, które symbolizuje pustkę i bezsens życia”
  • „Wieczorem, 31 sierpnia, wracają wspomnienia. Możliwości. Wolność. I wybór” – „Anders musi zmierzyć się z przeszłością i podjąć decyzje o swojej przyszłości”

Mam nadzieję, że ten opis jest satysfakcjonujący. Stosowałem synonimy oraz zmieniałem szyk zdania, aby tekst był bardziej interesujący i płynny.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Joachim Trier
scenariusz Joachim Trier, Eskil Vogt
gatunek Dramat
produkcja Norwegia, Dania, Szwecja
premiera 18 maja 2011 (Światowa) 13 stycznia 2012 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Pierre Drieu La Rochelle (powieść)
dystrybucja Aurora Films
studio Dont Look Now / Motlys
tytuł oryg. Oslo, 31. august
inne tytuły Oslo, August 31st Miedzynarodowe

Oslo, 31 sierpnia to norweski dramat filmowy z 2011 roku w reżyserii Joachima Triera. Film opowiada o jednym dniu z życia Andersa, uzależnionego od narkotyków, który wychodzi z ośrodka odwykowego.

Anders to trzydziestoletni mężczyzna, który od lat zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. W przeszłości miał wszystko - pracę, rodzinę, przyjaciół i plany na przyszłość. Jednak z powodu narkotyków stracił wszystko. Teraz znajduje się w martwym punkcie i nie wie, co dalej ze swoim życiem.

31 sierpnia Anders otrzymuje szansę na nowy start. Może wyjechać do pracy w Paryżu. Jest to dla niego szansa na odzyskanie dawnego życia. Jednak nie jest to takie proste. Anders musi zmierzyć się z demonami przeszłości i własnymi słabościami.

Film Triera to poruszająca opowieść o kryzysie egzystencjalnym. Anders jest symbolem współczesnego człowieka, który nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie. Film jest pełen melancholii i gorzkich refleksji na temat życia, miłości i śmierci.

Fabuła filmu rozpoczyna się w ośrodku odwykowym, w którym przebywa Anders. Mężczyzna jest zdesperowany i nie wie, co dalej ze swoim życiem. Otrzymuje jednak szansę na wyjazd do pracy w Paryżu.

Anders wyjeżdża do Oslo, gdzie ma odbyć rozmowę o pracę. Po drodze spotyka swoją dawną dziewczynę, Rebekkę. Ich spotkanie budzi w nim wspomnienia o przeszłości.

Anders odwiedza również swoich dawnych przyjaciół. Ich życie nie jest usłane różami. Są zmęczeni, rozczarowani i zrezygnowani. Anders czuje się od nich gorszy.

W wieczór 31 sierpnia Anders znowu spotyka się z Rebekką. Mają długi i szczery rozmowę. Anders uświadamia sobie, że musi podjąć decyzję, co chce zrobić ze swoim życiem.

Konsekwencje decyzji, które podejmie, są nieodwracalne.

Film Triera to dzieło o wielu wymiarach. Jest to opowieść o kryzysie egzystencjalnym, o miłości, o stracie i o dojrzewaniu. Jest to również film o współczesnym mieście, które jest pełne melancholii i sztuczności.

Film został nagrodzony licznymi nagrodami, w tym Nagrodą Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Oto kilka uwag na temat stylu i języka filmu:

  • Trier używa w filmie wielu długich i złożonych zdań. Jest to zabieg, który nadaje filmowi melancholijny i refleksyjny ton.
  • Reżyser często wykorzystuje w filmie symbole i metafory. Na przykład, miasto Oslo jest symbolem współczesnego świata, który jest pełny sztuczności i zakłamania.
  • Trier ukazuje w filmie świat z perspektywy człowieka, który jest zdezorientowany i zagubiony. Jest to perspektywa, która pozwala widzowi lepiej zrozumieć motywy postępowania bohaterów.

**Podsumowując, Oslo, 31 sierpnia to poruszający i dojrzały film, który warto zobaczyć. Jest to film, który zmusza do refleksji nad własnym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *