Obce niebo (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 47 min.

Opis

Tytuł filmu: „Obce niebo (2015)”
Reżyser: Dariusz Gajewski

„Obce niebo” to poruszająca historia pary polskich imigrantów, Basii (Agnieszka Grochowska) i Marka (Bartłomiej Topa), którzy znaleźli się w Szwecji. Ich życie wywraca się do góry nogami po jednym niewinnym kłamstwie, co prowadzi do tragicznych konsekwencji, kiedy szwedzka opieka społeczna zaczyna im wmawiać nieprawdy i odbiera ukochaną córkę.

Basia i Marek, dążąc do lepszego życia, podejmują decyzję o emigracji do Szwecji. Jednak pozornie niewinne zakłamanie staje się iskrą, która zapala lawinę podejrzeń. Opieka społeczna, przekonana o rzekomych nieprawidłowościach w rodzinie, podejmuje dramatyczną decyzję o odebraniu córki i przekazaniu jej rodzicom zastępczym.

Miłość córki do matki staje się kluczowym elementem dramatu, gdy zostaje wystawiona na próbę. Rodzice, zrozpaczeni utratą dziecka, muszą stawić czoła bezwzględnej biurokracji, dla której ludzkie uczucia nie mają znaczenia. W obliczu tego koszmaru Basia i Marek decydują się na desperacką walkę o odzyskanie córki, ryzykując tym samym łamanie prawa.

Agnieszka Grochowska w roli Basii i Bartłomiej Topa jako Marek przekonująco oddają emocje bohaterów, którzy stają w obliczu nieprawości systemu i próbują przełamać mur biurokracji, aby odzyskać stracone szczęście rodziny.

Film „Obce niebo” nie tylko ukazuje tragiczną historię konkretnej pary, ale także rzuca światło na trudności i wyzwania, z jakimi borykają się imigranci w obcym kraju. Reżyser Dariusz Gajewski w mistrzowski sposób przedstawia psychologiczne aspekty walki z systemem, uwypuklając niemoc jednostki w obliczu nieczułego aparatu biurokratycznego.

Historia Basii i Marka staje się symbolem walki o sprawiedliwość w obcym kraju, gdzie kulturowe różnice i język stają się barierami utrudniającymi odzyskanie utraconego szczęścia. Film porusza ważne tematy społeczne i humanitarne, skłaniając do refleksji nad losem ludzi, którzy z różnych powodów zmuszeni są opuścić swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia.

„Obce niebo” to nie tylko film o walce o rodzinę, lecz także głęboka analiza systemu społecznego i jego wpływu na jednostki. Dariusz Gajewski, znany z wrażliwości na ludzkie losy, kreuje opowieść poruszającą serca widzów i pobudzającą do refleksji nad wartościami, które czasem giną w bezlitosnym nurcie biurokracji.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Dariusz Gajewski
scenariusz Dariusz Gajewski, Michał Godzic
gatunek Dramat, Thriller
produkcja Polska, Szwecja
premiera 16 września 2015 (Światowa) 16 października 2015 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Next Film
studio Agora (koprodukcja) / East of West Film (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Obce niebo
inne tytuły Strange Heaven Miedzynarodowe

Obce niebo to poruszający dramat o miłości, rodzinie i walce o przetrwanie. Film opowiada historię polskich imigrantów, którzy nie potrafią odnaleźć się w Szwecji. Ich życie wywraca się do góry nogami, gdy opieka społeczna odbiera im córkę.

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to młode małżeństwo, które wyjeżdża do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. Początkowo wszystko układa się po ich myśli. Basia znajduje pracę w fabryce, a Marek kończy studia. Jednak z czasem zaczynają odczuwać, że nie pasują do szwedzkiej kultury. Nie rozumieją języka, mają problemy z zaaklimatyzowaniem się i czują się wyobcowani.

Ich sytuacja komplikuje się, gdy siedmioletnia córka Ula (Barbara Kubiak) zaczyna chorować. Basia wie, że dziecko potrzebuje opieki lekarskiej, ale nie ma pieniędzy na prywatną wizytę. W akcie desperacji kłamie opieki społecznej, że Ula jest ofiarą przemocy domowej.

Kłamstwo Basi i Marka uruchamia lawinę zdarzeń, które doprowadzają do tego, że opieka społeczna odbiera im Ulę. Dziewczynka trafia do rodziny zastępczej, która szybko zyskuje jej zaufanie. Basia i Marek są załamani. Nie rozumieją, jak mogło do tego dojść.

Opieka społeczna jest bezlitosna. Nie bierze pod uwagę argumentów rodziców i nie daje im szansy na odzyskanie córki. Basia i Marek muszą zmierzyć się z biurokracją, która nie zna litości.

W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki. Są gotowi na wszystko, nawet na balansowanie na granicy prawa.

Obce niebo to film, który porusza ważne tematy, takie jak miłość, rodzina i walka o przetrwanie. Obraz pokazuje, jak trudne może być życie imigrantów w obcym kraju. Film porusza również kwestie opieki społecznej i jej roli w życiu rodzin.

Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas oglądania filmu:

  • Aktorstwo: Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa stworzyli znakomite kreacje rodziców, którzy walczą o swoją córkę. Barbara Kubiak w roli Uli jest urocza i przekonująca.
  • Reżyseria: Dariusz Gajewski stworzył przejmujący obraz, który porusza widza do głębi.
  • Scenariusz: Scenariusz filmu jest dobrze napisany i angażujący.

Obce niebo to film, który warto obejrzeć. To poruszająca historia o miłości, rodzinie i walce o przetrwanie.

Obce niebo (2015) to dramat reżyserii Dariusza Gajewskiego, opowiadający o losach polskich imigrantów, którzy nie potrafią odnaleźć się w Szwecji. Z powodu niewinnego kłamstwa pomoc społeczna odbiera im córkę, a oni muszą podjąć dramatyczną walkę o jej odzyskanie.

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to młode małżeństwo, które w poszukiwaniu lepszego życia wyemigrowało do Szwecji. Mają siedmioletnią córkę, Ulę (Barbara Kubiak).

Początkowo wszystko układa się dobrze. Basia dostaje pracę jako opiekunka do dziecka, a Marek pracuje jako murarz. Jednak z czasem zaczynają natrafiać na problemy. Basia ma trudności z porozumiewaniem się w języku szwedzkim, a Marek nie może znaleźć dobrej pracy.

Pewnego dnia Basia popełnia błąd. W rozmowie z opiekunką szkolną Uli mówi, że jej córka jest chora. W rzeczywistości Ula jest zdrowa, ale Basia chce, żeby opiekunka szkolna zwróciła większą uwagę na jej córkę.

Ta niewinna kłamliwo uruchamia lawinę zdarzeń. Opiekunka szkolna zgłasza sprawę do opieki społecznej. Pracownicy opieki społecznej przeprowadzają wizytę w domu Basi i Marka. Są przekonani, że rodzice nie są w stanie zapewnić Uli odpowiedniej opieki.

W wyniku tej wizyty Ula zostaje odebrana rodzicom i oddana rodzicom zastępczym. Basia i Marek są zdruzgotani. Nie mogą pogodzić się z tym, że stracili córkę.

W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie Uli. Zwracają się o pomoc do adwokata, który zgłasza sprawę do sądu.

Przesłuchania w sądzie są trudne i wyczerpujące. Pracownicy opieki społecznej przedstawiają dowody, które mają świadczyć o tym, że Basia i Marek nie są dobrymi rodzicami.

Basia i Marek starają się udowodnić, że są w stanie zapewnić Uli odpowiednią opiekę. Opowiadają o swojej miłości do córki i o tym, jak bardzo jej brakuje.

Ostatecznie sąd decyduje o tym, że Ula zostanie z rodzicami zastępczymi. Basia i Marek są załamani. Nie mogą pogodzić się z tym, że stracili córkę.

Obce niebo to film poruszający i pełny emocji. Opowiada o trudnej sytuacji imigrantów, którzy muszą zmierzyć się z odmienną kulturą i biurokracją. Film ukazuje również, jak ważne jest, aby walczyć o swoje dziecko, nawet jeśli wydaje się, że szanse są znikome.

Ważniejsze wątki filmu:

  • Problemy imigrantów w nowym kraju: Basia i Marek nie potrafią odnaleźć się w Szwecji. Mają problemy z porozumiewaniem się w języku szwedzkim, a także z załatwianiem spraw urzędowych.
  • Zagrożenie ze strony instytucji państwowych: Pracownicy opieki społecznej są przekonani, że Basia i Marek nie są w stanie zapewnić Uli odpowiedniej opieki. Odbierają jej córkę, nie biorąc pod uwagę ich uczuć.
  • Walka o dziecko: Basia i Marek walczą o odzyskanie Uli. Nie poddają się, nawet gdy wydaje się, że szanse są znikome.

Film został nagrodzony m.in.:

  • Nagrodą dla najlepszego filmu na festiwalu filmów polskich w Chicago
  • Nagrodą dla najlepszej aktorki dla Agnieszki Grochowskiej na festiwalu filmowym w Gdyni
  • Nagrodą dla najlepszego reżysera dla Dariusza Gajewskiego na festiwalu filmowym w Gdyni

Obce niebo to dramat obyczajowy z 2015 roku w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film opowiada o losach polskiej rodziny imigrantów, którzy mieszkają w Szwecji. Pewnego dnia ich życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy opieka społeczna odbiera im córkę.

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) to młodzi ludzie, którzy wyjechali z Polski w poszukiwaniu lepszego życia. W Szwecji znaleźli pracę i mieszkanie, ale wciąż nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Basia jest samotną matką, a Marek pracuje jako kierowca ciężarówki. Ich siedmioletnia córka, Ula (Barbara Kubiak), jest jedyną rzeczą, która ich łączy.

Pewnego dnia Ula zostaje pobita przez grupę dzieci w szkole. Basia, chcąc chronić córkę, kłamie w szkole, że Ula jest ofiarą przemocy domowej. Kłamstwo to zostaje jednak wykryte przez opiekę społeczną, która rozpoczyna śledztwo w sprawie rodziny.

Anita (Ewa Fröling), inspektorka opieki społecznej, jest przekonana, że Basia i Marek są nieodpowiedzialnymi rodzicami, którzy nie są w stanie zapewnić Uli należytej opieki. W wyniku jej działań Ula zostaje odebrana rodzicom i umieszczona w rodzinie zastępczej.

Basia i Marek są załamani. Nie mogą pogodzić się z tym, że stracili córkę. Z pomocą adwokata (Jan Englert) postanawiają walczyć o jej odzyskanie.

Walka o Ulę jest dla Basi i Marka niezwykle trudna. Muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, która nie liczy się z ludzkimi uczuciami. Muszą też odbudować zaufanie Uli, która została zraniona przez ich kłamstwo.

W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki. Nie cofną się przed niczym, aby być z nią razem.

Film "Obce niebo" to poruszająca historia o miłości, rodzinie i walce o szczęśliwe życie. To także film o tym, jak kruche jest ludzkie szczęście i jak łatwo może zostać zniszczone przez nieprzewidziane okoliczności.

Film został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest inspirowany prawdziwą historią rodziny polskich imigrantów, która straciła córkę z powodu kłamstwa.
  • Scenariusz filmu napisał Dariusz Gajewski we współpracy z Agnieszką Grochowską.
  • Film został nakręcony w Szwecji.

Jeśli szukasz filmu, który poruszy Twoje emocje, to "Obce niebo" jest doskonałym wyborem. To film, który na długo zapadnie Ci w pamięć.

Obce niebo (2015) to polski dramat psychologiczny w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film opowiada o losach polskiej rodziny, która wyemigrowała do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak ich marzenia szybko stają się koszmarem, gdy pomoc społeczna odbiera im córkę.

Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku na północy Szwecji. Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) są młodym małżeństwem, które kilka miesięcy wcześniej wyemigrowało z Polski. Basia pracuje jako sprzątaczka, a Marek jest kierowcą ciężarówki. Ich siedmioletnia córka, Ula (Barbara Kubiak), szybko przystosowuje się do nowego życia i zaczyna mówić po szwedzku.

Pewnego dnia Basia i Marek zostają wezwani do opieki społecznej. Anita (Ewa Fröling), pracownik socjalny, oskarża ich o znęcanie się nad dzieckiem. Ula opowiada, że rodzice krzyczą na nią i biją, a także że Marek jest alkoholikiem.

Basia i Marek zaprzeczają tym oskarżeniom, ale ich słowa nie są wiarygodne dla Ani. Dziewczynka jest przerażona i nie chce wracać do rodziców. Opieka społeczna odbiera Ulę i umieszcza ją w rodzinie zastępczej.

Basia i Marek są załamani. Nie mogą zrozumieć, dlaczego ich córka powiedziała takie rzeczy. Zaczynają walczyć o jej odzyskanie, ale to nie jest łatwe. Postępowanie sądowe trwa miesiącami, a para musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami.

W międzyczasie Basia i Marek coraz bardziej oddalają się od siebie. Basia jest zrozpaczona i czuje się winna. Marek jest zły i sfrustrowany. Ich związek zaczyna się rozpadać.

Ostatecznie, po kilku miesiącach, sąd odbiera Ulę rodzicom. Dziewczynka zostaje adoptowana przez szwedzkie małżeństwo. Basia i Marek zostają sami.

Obce niebo to film o bólu i cierpieniu, jakie mogą spowodować różnice kulturowe. To także film o miłości i walce o rodzinę.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser skupił się na ukazaniu codziennego życia polskiej rodziny w Szwecji. W filmie nie ma idealnych bohaterów. Basia i Marek to ludzie z problemami, którzy popełniają błędy. Jednak ich miłość do córki jest bezgraniczna.

Obce niebo to poruszający film, który pozostawia widza z pytaniami o to, jak chronić dzieci przed systemem, który czasami może być niesprawiedliwy.

Analiza filmowa

Motyw rodziny

Motyw rodziny jest jednym z najważniejszych w filmie Obce niebo. Rodzina jest podstawą szczęścia i bezpieczeństwa. Jednak w filmie rodzina staje się źródłem bólu i cierpienia. Basia i Marek kochają swoją córkę, ale nie potrafią jej chronić. System odbiera im dziecko, a ich związek zaczyna się rozpadać.

Motyw emigracji

Motyw emigracji jest również istotnym elementem filmu. Basia i Marek wyemigrowali do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. Jednak ich marzenia szybko stają się koszmarem. Emigracja okazuje się być trudnym doświadczeniem, które wystawia na próbę ich małżeństwo i więź z córką.

Motyw różnic kulturowych

Motyw różnic kulturowych jest kolejnym istotnym elementem filmu. Basia i Marek pochodzą z Polski, a Szwecja to dla nich obcy kraj. Nie rozumieją szwedzkich zwyczajów i zasad. Ta różnica kulturowa prowadzi do nieporozumień i konfliktów.

Motyw systemu

Motyw systemu jest również obecny w filmie. Postępowanie opieki społecznej jest niesprawiedliwe i opiera się na błędnych oskarżeniach. System nie chroni dziecka, a jedynie przyczynia się do jego cierpienia.

Ocena filmu

Film Obce niebo to poruszająca i realistyczna opowieść o rodzinie, emigracji i różnicach kulturowych. Film jest dobrze zrealizowany i dobrze zagrany. Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa stworzyli przekonujące kreacje rodziców, którzy walczą o odzyskanie swojej córki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *