Na rauszu / Druk (2020)
Film
Czas trwania: 1 godz. 55 min.
Opis
„Na rauszu” – pochwała życia czy gorzki obraz uzależnienia?
Cztery historie o poszukiwaniu szczęścia
W 2020 roku na ekrany kin wszedł film „Na rauszu” (ang. „Drunk”) w reżyserii Thomasa Vinterberga. Produkcja ta zdobyła szereg nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu, a także nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Film opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, którzy decydują się przetestować teorię, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Martin (Mads Mikkelsen), Tommy (Thomas Bo Larsen), Nikolaj (Magnus Millang) i Peter (Lars Ranthe) zaczynają więc każdego dnia przyjmować określoną ilość trunku, utrzymując poziom promili we krwi na poziomie 0,5.
Początkowo eksperyment przynosi oczekiwane rezultaty. Bohaterowie stają się bardziej wyluzowani, kreatywni i otwarci na innych. Martin odnajduje nową radość w pracy, Tommy zaczyna lepiej rozumieć swoją żonę, Nikolaj odkrywa w sobie talent do pisania, a Peter nawiązuje bliższą relację z synem.
Z czasem jednak sytuacja zaczyna się komplikować. Alkohol zaczyna coraz bardziej dominować w życiu bohaterów. Ich relacje z bliskimi zaczynają się psuć, a oni sami tracą kontrolę nad swoim życiem.
Film Vinterberga to nie tylko historia o uzależnieniu od alkoholu. To także opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Bohaterowie filmu to mężczyźni w średnim wieku, którzy czują się zagubieni i niezadowoleni z życia. Alkohol daje im chwilowe ukojenie, ale nie rozwiązuje ich problemów.
Film jest pełen humoru, ale także nie brakuje w nim gorzkich refleksji. Vinterberg pokazuje, jak łatwo można wpaść w pułapkę uzależnienia, i jak trudne może być z niej wyjście.
„Na rauszu” to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To produkcja, która skłania do myślenia i refleksji.
Postacie
Martin jest głównym bohaterem filmu. Jest nauczycielem historii, żonatym i mającym dwoje dzieci. Martin czuje się wypalony zawodowo i nieszczęśliwy w związku. Alkohol daje mu chwilową ulgę, ale nie rozwiązuje jego problemów.
Tommy jest przyjacielem Martina. Jest nauczycielem wychowania fizycznego, żonatym i mającym dwójkę dzieci. Tommy jest typem macho, który lubi imprezować. Alkohol pozwala mu się rozluźnić i wyzwolić.
Nikolaj jest przyjacielem Martina. Jest nauczycielem matematyki, singlem. Nikolaj jest inteligentnym i kreatywnym człowiekiem, ale ma problemy z nawiązywaniem bliskich relacji. Alkohol pomaga mu przezwyciężyć nieśmiałość i otworzyć się na innych.
Peter jest przyjacielem Martina. Jest nauczycielem chemii, żonatym i mającym jedno dziecko. Peter jest skryty i wycofany. Alkohol pomaga mu się otworzyć i nawiązać kontakt z innymi.
Motywy
Uzależnienie jest głównym motywem filmu. Alkohol staje się dla bohaterów sposobem na uśmierzenie bólu i ucieknięcie od problemów. Z czasem uzależnienie zaczyna dominować w ich życiu, prowadząc do katastrofy.
Szczęście to drugi ważny motyw filmu. Bohaterowie szukają szczęścia w alkoholu, ale nie znajdują go. Alkohol daje im jedynie chwilową ulgę, nie rozwiązując ich problemów.
Męska przyjaźń to kolejny motyw filmu. Bohaterowie są przyjaciółmi od lat. Wspólnie przeżywają wzloty i upadki. Alkohol staje się dla nich symbolem ich przyjaźni.
Kryzys wieku średniego to motyw, który dotyczy przede wszystkim Martina. Martin czuje się wypalony zawodowo i nieszczęśliwy w związku. Alkohol pomaga mu zapomnieć o swoich problemach, ale nie rozwiązuje ich.
Recenzja
„Na rauszu” to film, który zachwyca i przeraża. Vinterberg opowiada w nim ważną historię o uzależnieniu i poszukiwaniu szczęścia.