Mowa ptaków (2019)

Film

Czas trwania: 2 godz. 18 min.

Opis

Mowa ptaków (2019) to filmowy list do ojca, napisany przez Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. Jest to opowieść o wykluczeniu i alienacji w współczesnej Polsce, o ludziach, którzy nie pasują do dominującej narracji i muszą odnaleźć swoje miejsce w świecie, który ich nie chce.

Głównymi bohaterami filmu są Marian i Ludwik, dwaj nauczyciele, którzy zostali wyrzuceni z pracy. Marian jest polonistą, który nie potrafi pogodzić się z tym, że jego uczniowie nie rozumieją wartości literatury. Ludwik jest nauczycielem historii, którego poglądy są zbyt progresywne dla współczesnej szkoły.

Obaj mężczyźni są intelektualistami, którzy nie pasują do otaczającego ich świata. Marian jest idealistą, który wierzy w siłę sztuki i edukacji. Ludwik jest cynicznym realistą, który zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na ludzi takich jak on.

Obaj bohaterowie trafiają do komuny wykluczonych, która tworzy się w starym domu na opuszczonej wsi. W komunę wchodzą również:

  • Ania, sprzątaczka, która marzy o karierze filmowej.
  • Maria, kwiaciarka, która zmaga się z niepełnosprawnością.
  • Józef, kompozytor, który cierpi na trąd.

Mieszkańcy komuny tworzą swego rodzaju utopię, w której mogą być sobą i realizować swoje pasje. Marian uczy literatury, Ludwik prowadzi zajęcia historyczne, Ania kręci filmy, Maria komponuje muzykę, a Józef maluje.

Film „Mowa ptaków” jest pełnym emocji i humoru obrazem o poszukiwaniu własnej drogi w świecie, który jest nieprzyjazny dla inności. Jest to również hołd złożony Andrzejowi Żuławskiemu, którego twórczość inspirowała Xawerego Żuławskiego przy tworzeniu filmu.

Film jest podzielony na dwie części. Pierwsza część przedstawia historię Marianna i Ludwika, którzy tracą pracę i trafiają do komuny. Druga część przedstawia życie mieszkańców komuny.

Pierwsza część filmu jest pełna nostalgii i melancholii. Marian i Ludwik są załamani tym, że zostali wyrzuceni z pracy. Czują się jak przegrani, którzy nie mogą znaleźć swojego miejsca w świecie.

Druga część filmu jest bardziej optymistyczna. Mieszkańcy komuny znajdują w sobie siłę, aby walczyć o swoje marzenia. Marian zaczyna uczyć literatury w alternatywnej szkole, Ludwik organizuje kursy historii dla dorosłych, Ania kręci swój pierwszy film, Maria komponuje muzykę, a Józef maluje.

Film „Mowa ptaków” jest dziełem niezwykłym i niepowtarzalnym. Jest to film, który zapada w pamięć i długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Jest to film, który porusza ważne tematy, takie jak wykluczenie, alienacja i poszukiwanie własnej drogi w życiu.

Oto kilka szczegółów, które warto podkreślić w opisie filmu:

  • Tytułowa „mowa ptaków” jest językiem, jakim posługują się ludzie wykluczeni. Jest to język ironii, humoru i cytatów z klasyków. Jest to język, który pozwala im zachować swoją odrębność w świecie, który ich nie rozumie.
  • Film jest pełen nawiązań do twórczości Andrzeja Żuławskiego. Można w nim znaleźć motywy z takich filmów jak: „Szamanka”, „Opętanie”, „Diabeł” czy „Trzecia część nocy”.
  • Film jest zrealizowany w oryginalnej stylistyce, która łączy elementy retro z nowoczesnością. Obrazy są pełne kolorów i energii.

Podsumowując, „Mowa ptaków” to film, który warto zobaczyć. Jest to film, który porusza, inspiruje i pozostaje w pamięci na długo.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Xawery Żuławski, Piotr Kielar
scenariusz Andrzej Żuławski
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 1 sierpnia 2019 (Światowa) 27 września 2019 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Velvet Spoon
studio Metro Films / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Studio Orka (koprodukcja)
tytuł oryg. Mowa ptaków
inne tytuły Bird Talk Miedzynarodowe

Mowa ptaków to film Xawerego Żuławskiego i Piotra Kielara, który opowiada o ludziach wykluczonych z agresywnej większości. Jest to ekranowy dialog pomiędzy ojcem i synem, łączący nostalgię z furią, wzniosłość z humorem, oldskulową stylizację z ostrym, przenikliwym spojrzeniem na polską rzeczywistość.

Głównymi bohaterami filmu są Marian, polonista z liceum, który po wyrzuceniu z pracy musi ułożyć sobie życie, oraz jego kolega - Ludwik, nauczyciel historii szukający sposobu na funkcjonowanie w zawodzie. Marian jest młodym mężczyzną, który marzy o tym, by zostać pisarzem. Jest inteligentny i wrażliwy, ale również nieco naiwny i niepraktyczny. Ludwik to doświadczony nauczyciel, który jest zmęczony walką z systemem. Jest cyniczny i zgorzkniały, ale nadal ma w sobie resztki nadziei.

Obaj bohaterowie są przedstawicielami inteligencji, która czuje się zagrożona przez rosnącą falę populizmu i nacjonalizmu. Zostali wyrzuceni z pracy, bo ich poglądy odbiegają od dominującej narracji. W świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają się dominującą postawą, muszą oni znaleźć sposób na to, by przetrwać.

Oprócz Mariana i Ludwika, w filmie występują również inni ludzie, którzy funkcjonują na marginesie społeczeństwa. Są to:

  • Ania, sprzątaczka, która pracuje w willi bankiera. Jest młodą kobietą, która marzy o tym, by zostać reżyserką.
  • Maria, kwiaciarka, która jest niepełnosprawna. Jest inteligentną i wrażliwą osobą, która szuka miłości i zrozumienia.
  • Józef, kompozytor, który cierpi na trąd. Jest twórczym i utalentowanym człowiekiem, który mimo przeciwności losu nie poddaje się.

Wszyscy ci ludzie są wykluczeni z powodu swojej odmienności. Są inteligentni, wrażliwi i kreatywni, ale nie pasują do świata, w którym liczy się tylko siła i pieniądze.

Film "Mowa ptaków" jest opowieścią o wykluczeniu i alienacji. Jest to film o ludziach, którzy muszą walczyć o swoje miejsce w świecie, który nie chce ich widzieć. Jest to również film o nadziei i sile ludzkiego ducha.

Oto kilka innych elementów, które warto podkreślić w opisie filmu:

  • Styl filmowy: "Mowa ptaków" to film o bardzo oryginalnym stylu. Wykorzystuje on zarówno elementy klasycznego kina, jak i elementy współczesnej sztuki filmowej. W filmie można znaleźć nawiązania do takich dzieł, jak "Wojna polsko-ruska" Andrieja Żuławskiego, "Szamanka" Agnieszki Holland czy "Opętanie" Władysława Pasikowskiego.
  • Muzyka: Muzyka w filmie "Mowa ptaków" jest bardzo ważna. Wykorzystuje ona zarówno klasyczne utwory, jak i muzykę współczesną. W filmie można usłyszeć m.in. utwory takich kompozytorów, jak Bach, Mozart, Chopin, Stravinski czy Penderecki.
  • Dialogi: Dialogi w filmie "Mowa ptaków" są bardzo inteligentne i pełne humoru. Wykorzystują one wiele cytatów z literatury i filozofii.

Podsumowując, "Mowa ptaków" to film, który warto zobaczyć. Jest to film oryginalny, poruszający i pełen nadziei.

Aktor Postać
Marian
Józef
Ania
Ala
Ludwik
Lucjan
Kwiaciarka Maria
Jakubiec
Jakubcowa
Gustaw
Dyrektor
Nauczycielka biologii
Ksiądz
Nauczyciel wf-u
Ojciec Ludwika
Uczennica Pupunia
Uczeń
Uczeń
Uczennica
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczeń
Uczeń
Uczennica
Lekarz
Lekarz
Chory w szpitalu
Urzędniczka w kuratorium
Mężczyzna w kuratorium
Matka Józefa
Zakonnica w domu opieki
Opiekunka w domu opieki
Opiekunka w domu opieki
Pacjentka w domu opieki
Pacjentka w domu opieki
Chłopiec pod kwiaciarnia
Dziewczynka pod kwiaciarnią
Taksówkarz w Brodnicy
Pasażer w autobusie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *