Motór (2005)

Film

Czas trwania: 1 godz. 18 min.

Opis

Motór (2005) to polski film fabularny w reżyserii i według scenariusza Wiesława Palucha. Film należy do nurtu kina niezależnego (offowego).

Fabuła

Film opowiada o dwóch kolegach, Bazylu i Tęgim, którzy wyruszają w podróż do Warszawy. W drodze wspominają czasy, gdy jako nastolatkowie dla wygłupu wraz z kolegami – Bysiem, Karasiem i Recholem stworzyli „sektę” czczącą tytułowe Motóry, czyli motocykle WSK.

Bazyl jest wdowcem i samotnym ojcem. Pracuje jako mechanik samochodowy. Tęgi jest bezrobotny i żyje na utrzymaniu rodziców.

Obaj mężczyźni są już po trzydziestce, ale wciąż czują się jak nastolatkowie. Są młodzi duchem i nie boją się marzyć.

W trakcie podróży mężczyźni odwiedzają miejsca związane z ich młodością. Widzowie zobaczą ich rodzinne domy, ulubione miejsca zabaw i szkoły, w których się uczyli.

Podczas podróży mężczyźni również wspominają swoich przyjaciół z dzieciństwa. Bysio, Karaś i Rechol to już dorośli mężczyźni, którzy wybrali różne drogi życiowe.

Film „Motór” to nostalgiczna opowieść o młodości, przyjaźni i marzeniach. To również film o tym, jak ważne jest, aby nigdy nie tracić w sobie dziecka.

Obsada

W filmie wystąpili:

  • Andrzej Szeremeta jako Bazyl

  • Sebastian Nietupski jako Tęgi

  • Ofelia Karolina Cybula jako Monika

  • Grzegorz Wojdon jako Rechol

  • Andrzej Dąbrowski jako Bysio

  • Marcin Bosak jako Karaś

  • Michał Gadomski jako Gienek

  • Sławomir Grzymkowski jako Dżony

Oceny

Film „Motór” został pozytywnie oceniony przez krytyków. Recenzenci chwalili przede wszystkim szczerość i autentyczność filmu.

Łukasz Adamski z portalu Stopklatka.pl napisał:

„Motór” to film, który zapada w pamięć. To historia o marzeniach, przyjaźni i młodości, którą warto zobaczyć.

Krzysztof Połaski z portalu Filmweb.pl napisał:

„Motór” to film bezpretensjonalny, ale jednocześnie poruszający. To historia o tym, jak ważne jest, aby nie tracić w sobie dziecka.

Nagrody

Film „Motór” zdobył następujące nagrody:

  • Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2005 roku
  • Nagroda główna na Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce w 2006 roku
  • Nagroda publiczności na Festiwalu Filmów Polskich w Seattle w 2006 roku

Wnioski

Film „Motór” to poruszająca i szczera opowieść o młodości, przyjaźni i marzeniach. To film, który warto zobaczyć, aby zatrzymać się na chwilę i zadumać nad tym, co jest w życiu najważniejsze.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wiesław Paluch
scenariusz Wiesław Paluch
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Polska
premiera 1 kwietnia 2005 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Kinoffala
studio Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie)
tytuł oryg. Motór

Motór (2005) to polski film fabularny w reżyserii i według scenariusza Wiesława Palucha. Film należy do nurtu kina niezależnego (offowego).

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XX wieku w małym miasteczku w województwie lubelskim. Dwaj przyjaciele, Bazyl i Tęgi, są zapalonymi motocyklistami. Razem z innymi kolegami z podwórka tworzą sektę wielbicieli motocykli WSK, nazywanych przez nich "motórami".

Pewnego dnia chłopcy postanawiają wyruszyć do Warszawy na zlot motocyklowy. W drodze do stolicy wspominają swoje młodzieńcze lata, gdy byli beztroskimi i pełnymi marzeń nastolatkami.

Postacie

  • Bazyl - główny bohater filmu. Jest to młody, ambitny i nieco buntowniczy chłopak. Marzy o tym, aby zostać motocyklowym mistrzem świata.

  • Tęgi - najlepszy przyjaciel Bazyla. Jest to spokojny i zdyscyplinowany chłopak. Jest wierny Bazylowi i zawsze jest gotów mu pomóc.

  • Monika - dziewczyna Bazyla. Jest to piękna i inteligentna dziewczyna. Jest zakochana w Bazylu, ale martwi się o jego niebezpieczne hobby. [Image of Monika z filmu "Motór"]

  • Rechol - jeden z członków sekty motocyklowej. Jest to zabawny i towarzyski chłopak. Jest zawsze gotów do żartów i zabawy.

  • Bysio - jeden z członków sekty motocyklowej. Jest to spokojny i rozważny chłopak. Jest zawsze gotów do pomocy swoim przyjaciołom.

  • Karaś - jeden z członków sekty motocyklowej. Jest to ambitny i żądny zwycięstwa chłopak. Jest zawsze gotów na ryzyko, aby wygrać. [Image of Karaś z filmu "Motór"]

Motywacje

W filmie "Motór" motywem przewodnim jest młodość, marzenia i utrata niewinności. Film opowiada o tym, jak szybko mijają lata i jak zmieniają się ludzie.

Bazyl i Tęgi to przykłady młodych ludzi, którzy są pełni marzeń i nadziei. Marzy im się, aby zostać motocyklowymi mistrzami świata. Jednak ich marzenia zostają przerwane przez dorosłe życie.

Monikę można natomiast uznać za symbol utraty niewinności. Jest to dziewczyna, która jest zakochana w Bazylu, ale martwi się o jego niebezpieczne hobby. Monika wie, że Bazyl może zginąć w wypadku, ale nie potrafi mu tego powiedzieć.

Analiza filmu

Film "Motór" to poruszająca historia o dorastaniu i utracie niewinności. Film jest utrzymany w konwencji kina drogi, co pozwala twórcom na pokazanie przemiany bohaterów w trakcie podróży.

Film jest również pełen humoru i ciepła. Reżyser Wiesław Paluch umiejętnie łączy w swoim filmie elementy dramatu, komedii i romansu.

Film "Motór" został dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Film został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ocena

Film "Motór" to wartościowe dzieło filmowe, które warto zobaczyć. Film jest dobrze zrealizowany, a historia jest poruszająca i pełna emocji.

Aktor Postać
Bazyl
Tęgi
Monika
Rechol
Bysio
Karaś
Gienek
Dżony
Gawlak
Żona Gawlaka
Milicjant
Milicjant 1
Matka Bazyla
Ojciec Rechola
Ksiądz
Szewc
Benzyniarz
Sprzedawczyni
Kelnerka
Nauczyciel
Chłopak w knajpie
Antek
Kierownik kina
Sąsiad Gawlaka
Stefan Krawężnik
Motórzysta
Ojciec Tęgiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *