Monument (2018)

Film

Czas trwania: 1 godz. 48 min.

Opis

Monument (2018) to hipnotyzujący i przerażający film Jagody Szelc, który opowiada o grupie studentów hotelarstwa, którzy przybywają na staż do tajemniczego hotelu. Szybko okazuje się, że miejsce to nie jest tym, czym się wydaje.

Film rozpoczyna się sceną, w której studenci, nie znając się za dobrze, jadą zimnym busem na miejsce praktyk. Już na początku widać, że nie są to zwyczajne praktyki. Studenci są poddani ścisłej kontroli ze strony despotycznej menedżerki hotelu, która pozbawia ich imion i zmusza do wykonywania niezrozumiałych czynności.

W miarę upływu czasu studenci zaczynają orientować się, że coś jest nie tak. Czas i przestrzeń w hotelu wydają się nie mieć żadnego znaczenia. Studenci zaczynają tracić poczucie własnej tożsamości i ulegają stopniowemu odczłowieczeniu.

Film Szelc jest metaforą współczesnego świata, w którym jednostka jest poddawana wszechobecnej kontroli. Menadżerka hotelu symbolizuje władzę, która niszczy ludzką godność. Czas i przestrzeń, które w filmie są pojęciami względnymi, symbolizują niepewność i chaos, które panują w dzisiejszym świecie.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną, w której grupa studentów hotelarstwa, nie znając się za dobrze, jadą zimnym busem na miejsce praktyk. Docierają do niewielkiego, odizolowanego hotelu, którego właścicielem jest tajemniczy mężczyzna. Studenci są poddani ścisłej kontroli ze strony despotycznej menedżerki hotelu, która pozbawia ich imion i zmusza do wykonywania niezrozumiałych czynności.

Wśród studentów jest Chłopak (Mateusz Więcławek), który jest zafascynowany tajemniczym hotelem. Dziewczyna (Zuzanna Lit) jest nieśmiała i wycofana. Chłopak 2 (Jakub Zając) jest buntowniczy i nie chce podporządkowywać się władzy menedżerki. Dziewczyna 2 (Karolina Bruchnicka) jest rozsądna i próbuje zachować zimną krew w tej absurdalnej sytuacji.

Studenci szybko orientują się, że coś jest nie tak. Czas i przestrzeń w hotelu wydają się nie mieć żadnego znaczenia. Studenci zaczynają tracić poczucie własnej tożsamości i ulegają stopniowemu odczłowieczeniu.

Chłopak zaczyna widzieć dziwne wizje. Dziewczyna zaczyna tracić rozum. Chłopak 2 zostaje zmuszony do udziału w rytualnych praktykach. Dziewczyna 2 zaczyna podejrzewać, że hotel jest czymś więcej niż tylko miejscem pracy.

Symbolika

Film Szelc jest metaforą współczesnego świata, w którym jednostka jest poddawana wszechobecnej kontroli. Menadżerka hotelu symbolizuje władzę, która niszczy ludzką godność. Czas i przestrzeń, które w filmie są pojęciami względnymi, symbolizują niepewność i chaos, które panują w dzisiejszym świecie.

Motywy

W filmie pojawiają się następujące motywy:

  • Odczłowieczenie – studenci, którzy są poddani wszechobecnej kontroli, tracą poczucie własnej tożsamości i ulegają stopniowemu odczłowieczeniu.
  • Władza – menadżerka hotelu symbolizuje władzę, która może zniszczyć ludzką godność.
  • Czas i przestrzeń – czas i przestrzeń w filmie są pojęciami względnymi, co symbolizuje niepewność i chaos, które panują w dzisiejszym świecie.

Ocena

Monument to oryginalny i przerażający film, który porusza ważne tematy współczesności. Film jest doskonale zrealizowany, a aktorstwo jest na wysokim poziomie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jagoda Szelc
scenariusz Jagoda Szelc
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 2 sierpnia 2018 (Światowa) 15 marca 2019 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Velvet Spoon
studio Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSFTviT)
tytuł oryg. Monument

Monument to filmowy debiut reżyserki Jagody Szelc, który miał swoją premierę w 2018 roku. Obraz opowiada historię grupy studentów hotelarstwa, którzy w ramach praktyk przybywają do tajemniczego hotelu. Szybko okazuje się, że miejsce to nie jest tym, czym się wydaje.

Film rozpoczyna się nocą. Grupa studentów, w skład której wchodzą: Mateusz (Mateusz Więcławek), Zuzanna (Zuzanna Lit), Jakub (Jakub Zając) i Karolina (Karolina Bruchnicka), przybywa do hotelu. Młodzi ludzie są zmęczeni i nie mają pojęcia, czego mogą się spodziewać.

Okazuje się, że hotel jest zarządzany przez despotyczną menadżerkę (Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska). Kobieta od razu okazuje swoją władzę, pozbawiając studentów imion i zmuszając ich do wykonywania niezrozumiałych dla nich czynności.

Studentom szybko zaczyna się zdawać, że coś jest nie tak. Czują się poniżeni i sfrustrowani. Ich sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że w hotelu czas i przestrzeń są pojęciami względnymi.

W miarę upływu czasu studenci ulegają stopniowemu odczłowieczeniu. Ich osobowości ulegają rozmyciu, a oni sami stają się coraz bardziej podatni na wpływy menedżerki.

Film Monument to hipnotyczna i przerażająca opowieść o utracie tożsamości i upadku człowieka. Obraz jest mocnym wyrazem artystycznej wizji Jagody Szelc.

Analiza filmu

Tematyka

Głównym tematem filmu Monument jest utrata tożsamości. Studenci, którzy przybywają do hotelu, są ludźmi młodymi i pełnymi życia. Jednak w miarę upływu czasu zaczynają tracić swoją indywidualność. Zostają pozbawieni imion, a ich osobowości ulegają rozmyciu.

Utrata tożsamości jest procesem stopniowym. Na początku studenci buntują się przeciwko władzy menedżerki. Jednak z czasem zaczynają się poddawać jej wpływom. Zaczynają wykonywać jej polecenia bez sprzeciwu, a nawet zaczynają ją podziwiać.

Utrata tożsamości jest procesem niebezpiecznym. Może prowadzić do zniewolenia i podporządkowania się innym. W filmie Monument studenci, którzy tracą swoją tożsamość, stają się marionetkami w rękach menedżerki.

Motywy

W filmie Monument można wyróżnić kilka ważnych motywów. Jednym z nich jest motyw totalitaryzmu. Menadżerka hotelu to postać despotyczna i bezwzględna. Kontroluje ona każdy aspekt życia studentów, pozbawiając ich wolności i samodzielności.

Innym ważnym motywem jest motyw zniewolenia. Studenci, którzy tracą swoją tożsamość, stają się niewolnikami menedżerki. Są oni całkowicie od niej zależni i nie są w stanie samodzielnie myśleć i działać.

W filmie pojawia się również motyw erotyczny. Menadżerka hotelu jest atrakcyjną kobietą, która wykorzystuje swoją seksualność, aby kontrolować studentów.

Symbolika

Hotel, w którym rozgrywa się akcja filmu, jest symbolem świata, w którym tożsamość człowieka jest zagrożona. Miejsce to jest odizolowane od rzeczywistości, a czas i przestrzeń są w nim pojęciami względnymi.

Menedżerka hotelu jest symbolem władzy, która może prowadzić do zniewolenia człowieka.

Forma

Film Monument jest utrzymany w estetyce kina grozy. Obraz jest mroczny i tajemniczy, a atmosfera filmu jest niepokojąca.

Reżyserka Jagoda Szelc wykorzystuje w filmie wiele środków wyrazu artystycznego, takich jak:

  • skomplikowane zdjęcia, które budują nastrój niepokoju
  • użycie dźwięków, które potęgują poczucie grozy
  • montaż, który podkreśla rytm filmu

Podsumowanie

Film Monument to oryginalny i przerażający obraz, który porusza ważne tematy współczesności. Obraz jest mocnym wyrazem artystycznej wizji Jagody Szelc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *