Metoda / El Método (2005)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Metoda to argentyńsko-hiszpańsko-włoski dramat filmowy z 2005 roku w reżyserii Marcelo Piñeyry, oparty na podstawie sztuki teatralnej Metoda Grönholma Jordiego Galcerana Ferrera. Film opowiada o siedmiorgu kandydatach do kierowniczego stanowiska w międzynarodowej korporacji, którzy poddawani są serii dehumanizujących testów psychologicznych.

Akcja filmu rozgrywa się w Madrycie w sierpniu 2004 roku, w czasie protestów antyglobalistów. Siedmiu kandydatów na kierownicze stanowisko w korporacji otrzymuje zaproszenie na ostatni etap rekrutacji, który odbędzie się w siedzibie firmy. Kandydaci to ludzie o różnych osobowościach i doświadczeniach zawodowych:

  • Nieves (Najwa Nimri) to pewna siebie i ambitna kobieta, która marzy o karierze w korporacji.
  • Carlos (Eduardo Noriega) to doświadczony manager, który jest zdeterminowany, aby zdobyć to stanowisko.
  • Fernando (Eduard Fernández) to charyzmatyczny i manipulacyjny mężczyzna, który nie cofnie się przed niczym, aby wygrać.
  • Julio (Carmelo Gómez) to introwertyczny i niepewny siebie mężczyzna, który nie wierzy w swoje szanse.
  • Ana (Adriana Ozores) to inteligentna i wykwalifikowana kobieta, która jest gotowa na wszystko, aby osiągnąć swój cel.
  • Ricardo (Pablo Echarri) to cyniczny i pozbawiony skrupułów mężczyzna, który jest gotów wykorzystać innych, aby wygrać.

Kandydaci są umieszczeni w jednej sali, gdzie muszą wypełnić serię formularzy. Od razu czują się zdenerwowani i niepewni. Atmosfera jest napięta i pełna podejrzliwości. Kandydaci zaczynają podejrzewać, że są obserwowani i testowani.

Następnie kandydaci zostają podzieleni na grupy i poddawani są serii testów psychologicznych. Testy mają na celu sprawdzenie ich zdolności, profesjonalizmu, umiejętności pracy zespołowej i zdolności do radzenia sobie ze stresem. Kandydaci muszą brać udział w dyskusjach, rozwiązywać problemy i wykonywać zadania, które wymagają od nich podejmowania trudnych decyzji.

W miarę postępu rekrutacji kandydaci zaczynają tracić kontrolę nad sobą. Są coraz bardziej zdenerwowani, podejrzliwi i bezwzględni. Wchodzą ze sobą w konflikty, zdradzają się i wykorzystują.

W końcu jeden po drugim kandydaci zostają wyeliminowani z rekrutacji. W finale zostają tylko Nieves i Carlos. Ostatecznie to Nieves zostaje wybrana na stanowisko kierownicze.

Metoda to film, który ukazuje bezduszne mechanizmy rządzące rynkiem pracy. Reżyser pokazuje, jak kandydaci do pracy są poddawani dehumanizującym testom, które mają na celu wyeliminowanie tych, którzy nie spełniają oczekiwań firmy. Film jest również opowieścią o ludzkiej naturze i tym, jak człowiek może zachowywać się w ekstremalnych sytuacjach.

Oto kilka kluczowych motywów filmu:

  • Konflikt między jednostką a korporacją. Kandydaci to jednostki z własnymi pragnieniami i ambicjami. Korporacja to bezduszna maszyna, która traktuje ludzi jak przedmioty.
  • Dehumanizacja człowieka. Kandydaci są poddawani serii testów, które mają na celu wyeliminowanie ich ludzkiej natury.
  • Złamana moralność. Kandydaci są zmuszani do podejmowania trudnych decyzji, które naruszają ich zasady moralne.

Metoda to film, który pozostawia widza z poczuciem niepokoju i niepewności. Film zmusza do refleksji nad tym, jak korporacje traktują ludzi i jaką cenę ludzie są w stanie zapłacić za sukces.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Marcelo Pineyro
scenariusz Mateo Gil / Marcelo Pineyro
gatunek Dramat / Thriller
produkcja Argentyna / Hiszpania / Włochy
premiera 14 września 2005 (świat)
boxoffice $3 470 651 na świecie$7 017 w USA$3 463 634 poza USA
budżet $3 000 000
na podstawie Jordi Galcerán (sztuka)
dystrybucja Vivarto
studio Alquimia Cinema / Arena Films / Cattleya /
data produkcji 2005
tytuł oryg. El Método
inne tytuły Metoda Polska Metoda Grönholma (tytuł telewizyjny) Polska El Método Grönholm (tytuł roboczy) Hiszpania El Método Chile Il metodo Włochy The Method Miedzynarodowe (tytuł wznowienia) USA

Metoda to mroczny i wstrząsający film o bezwzględnej walce o sukces w korporacyjnym świecie. Akcja filmu rozgrywa się w Madrycie, w którym w tym samym czasie odbywają się manifestacje antyglobalistów. W jednym z drapaczy chmur siedziby międzynarodowej korporacji siedmioro najlepszych kandydatów na kierownicze stanowisko przechodzi serię dziwnych i dehumanizujących testów.

Kandydaci reprezentują różne osobowości i temperamenty. Są wśród nich:

  • Nieves - pewna siebie i ambitna kobieta, która jest zdecydowana wygrać za wszelką cenę.
  • Carlos - urodzony zwycięzca, który jest przekonany o swoich umiejętnościach.
  • Fernando - agresywny i cyniczny mężczyzna, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.
  • Julio - niepewny siebie i introwertyczny mężczyzna, który czuje się zagubiony w tej sytuacji.
  • Ana - krytyczna i inteligentna kobieta, która nie ufa korporacjom.
  • Ricardo - wyrachowany i pozbawiony skrupułów mężczyzna, który jest gotów na wszystko, aby wygrać.
  • Enrique - niezdecydowany i niepewny mężczyzna, który nie wie, co chce w życiu.

Kandydaci są stopniowo izolowani od świata zewnętrznego i poddawani coraz bardziej męczącym i stresującym testom. Muszą wykonywać zadania, które wymagają od nich współpracy, ale jednocześnie nie mogą ufać sobie nawzajem. W atmosferze niepewności, podejrzliwości i paranoi dochodzi do konfliktów i zdrad.

Testy mają na celu wyłonienie najlepszego kandydata, ale jednocześnie są formą manipulacji i poniżenia. Kandydaci są zmuszeni do pokazania swojej prawdziwej natury, a także do poświęcenia swoich wartości i zasad.

Film Metoda to mocna i poruszająca opowieść o tym, jak łatwo można stracić swoją godność w walce o sukces. Reżyser Marcelo Piñeyro ukazuje korporację jako miejsce, w którym liczą się tylko wyniki, a ludzie są traktowani jak przedmioty.

Analiza filmu

Film Metoda można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę walki o sukces w dzisiejszym świecie. Kandydaci reprezentują różne typy osobowości, które można spotkać w korporacyjnym świecie. Są wśród nich ludzie ambitni, cyniczni, wyrachowani, ale także niepewni siebie i introwertyczni. Każdy z nich ma swoje szanse na wygraną, ale jednocześnie każdy z nich jest narażony na manipulację i poniżenie.

Film można również odczytywać jako krytykę korporacji. Korporacja jest przedstawiona jako miejsce, w którym liczą się tylko wyniki, a ludzie są traktowani jak przedmioty. Kandydaci są zmuszeni do wykonywania absurdalnych zadań, które nie mają żadnego związku z ich umiejętnościami. Są również zmuszani do pokazywania swojej prawdziwej natury, a także do poświęcenia swoich wartości i zasad.

Podsumowanie

Film Metoda to poruszająca i wstrząsająca opowieść o bezwzględnej walce o sukces w korporacyjnym świecie. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Obsada filmu składa się z wybitnych hiszpańskich aktorów, którzy stworzyli wiarygodne portrety kandydatów na kierownicze stanowisko.

Film Metoda to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się tematem korporacji i walki o sukces. Film jest również wart obejrzenia ze względu na jego poruszającą i wstrząsającą historię.

Metoda to hiszpański dramat psychologiczny z 2005 roku w reżyserii Marcelo Piñeyry. Film opowiada o siedmiorgu kandydatach, którzy rywalizują o kierownicze stanowisko w międzynarodowej korporacji. Proces rekrutacji okazuje się serią dehumanizujących testów, które stopniowo ujawniają najmroczniejsze strony ludzkiej natury.

Akcja filmu rozgrywa się w Madrycie, w czasie protestów antyglobalistów. W jednym z biurowców korporacji siedzi siedmioro kandydatów, którzy zostali zaproszeni do ostatniego etapu rekrutacji. Wśród nich są:

  • Nieves - pewna siebie i ambitna kobieta, która jest zdecydowana wygrać;
  • Carlos - urodzony zwycięzca, który nie zna słowa "porażka";
  • Fernando - agresywny i cyniczny mężczyzna, który zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel;
  • Julio - krytyczny i nieufny człowiek, który nie wierzy w uczciwość procesu rekrutacji;
  • Ana - niepewna siebie kobieta, która boi się, że nie sprosta wymaganiom stanowiska;
  • Ricardo - niezdecydowany mężczyzna, który nie wie, czego chce;
  • Enrique - doświadczony menedżer, który jest przekonany, że wygra.

Kandydaci są poddawani serii testów, które mają ocenić ich zdolności, profesjonalizm i umiejętności interpersonalne. Testy są coraz bardziej złożone i trudne, a atmosfera w biurze staje się coraz bardziej napięta. Kandydaci zaczynają podejrzewać się nawzajem, a ich zachowanie staje się coraz bardziej agresywne.

W końcu jeden z kandydatów zostaje wyeliminowany. Pozostali kontynuują rywalizację, ale ich morale jest coraz niższe. Wszyscy zaczynają wątpić w siebie i w uczciwość procesu rekrutacji.

W końcu dochodzi do ostatecznego testu, który ma wyłonić zwycięzcę. Kandydaci muszą podjąć decyzję, która może mieć dla nich katastrofalne konsekwencje.

Metoda to film, który ukazuje bezduszne mechanizmy rządzące rynkiem pracy. Film pokazuje, jak w walce o sukces ludzie są gotowi poświęcić wszystko, nawet własną godność. Film jest również krytyką współczesnego społeczeństwa, które jest coraz bardziej konkurencyjne i bezwzględne.

Film został nakręcony na podstawie sztuki teatralnej Metoda Grönholma Jordiego Galcerana Ferrera. Adaptacja Piñeyry jest wierną i udaną ekranizacją sztuki. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Został nagrodzony m.in. nagrodą Goya dla najlepszego filmu hiszpańskiego.

Oto niektóre z charakterystycznych elementów filmu:

  • Kontekst społeczny: Film rozgrywa się w czasie protestów antyglobalistów. Ten kontekst podkreśla bezwzględność i niesprawiedliwość współczesnego świata.
  • Konflikt moralny: Kandydaci muszą podjąć decyzję, która może mieć dla nich katastrofalne konsekwencje. Ta decyzja stawia ich przed moralnym dylematem.
  • Motyw zdrady: W filmie dochodzi do zdrady, która powoduje, że jeden z kandydatów zostaje wyeliminowany. Ta zdrada pokazuje, jak daleko ludzie są w stanie posunąć się w walce o sukces.
  • Motyw dehumanizacji: Kandydaci są poddawani serii testów, które mają ocenić ich zdolności, ale jednocześnie traktują ich jak przedmioty. Ta dehumanizacja pokazuje, jak w walce o sukces ludzie są traktowani jak pionki.

Metoda to film, który pozostaje w pamięci widzów na długo po obejrzeniu. To film, który skłania do refleksji nad ludzką naturą i nad mechanizmami rządzącymi współczesnym światem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *