Męska gra / Any Given Sunday (1999)

Film

Czas trwania: 2 godz. 31 min.

Opis

Męska gra to amerykański dramat sportowy z 1999 roku w reżyserii Olivera Stone’a. Film opowiada o losach doświadczonego trenera futbolu amerykańskiego, Tony’ego D’Amato (Al Pacino), który musi zmierzyć się z kryzysem w swoim życiu zawodowym i osobistym.

Opowieść o kryzysie

Tony D’Amato jest trenerem futbolu amerykańskiego z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat prowadził zespół Miami Sharks do zwycięstw, ale teraz jego drużyna znajduje się w kryzysie. Dwaj czołowi rozgrywający, Jack Rooney (Dennis Quaid) i Bobby Bowden (Laurence Fishburne), są kontuzjowani, a drużyna przegrywa kolejne mecze.

D’Amato jest zmuszony do wystawienia na boisko młodego i niedoświadczonego zawodnika, Williego Beamana (Jamie Foxx). Beaman szybko staje się gwiazdą drużyny, ale jego egoizm i niekonwencjonalny styl gry nie podobają się D’Amato.

Właścicielka klubu, Christina Pagniacci (Cameron Diaz), jest zachwycona Beamanem i chce wykorzystać jego popularność do promocji zespołu. D’Amato uważa jednak, że Beaman jest zagrożeniem dla drużyny i próbuje go powstrzymać.

Konflikt między generacjami

Męska gra to także film o konflikcie między generacjami. D’Amato reprezentuje starą szkołę trenerów, którzy stawiają na drużynową grę i fair play. Beaman jest natomiast symbolem nowego pokolenia zawodników, którzy są bardziej skupieni na sobie i na osiągnięciu sukcesu za wszelką cenę.

Film Stone’a to nie tylko opowieść o futbolu amerykańskim, ale także o świecie sportu profesjonalnego, który jest często brutalny i bezwzględny. „Męska gra” to film o ambicji, pragnieniu zwycięstwa i o tym, jaką cenę trzeba zapłacić za sukces.

Opis filmu

Akcja filmu rozpoczyna się w dniu meczu Miami Sharks z Minnesotą Vikings. Jack Rooney, czołowy rozgrywający drużyny, odnosi poważną kontuzję. Trener D’Amato zostaje zmuszony do wpuszczenia na boisko Williego Beamana.

Beaman jest młodym i utalentowanym zawodnikiem, ale jego styl gry jest niekonwencjonalny. D’Amato próbuje go powstrzymać, ale Beaman jest nieugięty.

Dwa tygodnie później Miami Sharks znów grają z Minnesotą Vikings. Beaman prowadzi drużynę do zwycięstwa, a D’Amato jest zmuszony do zmiany swoich poglądów na temat młodego zawodnika.

W kolejnych meczach Miami Sharks znów wygrywają, a Willie Beaman staje się gwiazdą. Christina Pagniacci wykorzystuje jego popularność do promocji zespołu.

Między D’Amato a Beamanem dochodzi do konfliktu. Trener uważa, że Beaman jest zagrożeniem dla drużyny, a zawodnik nie chce się podporządkować jego woli.

W finale ligi Miami Sharks grają z Dallas Cowboys. Beaman prowadzi drużynę do zwycięstwa, a D’Amato zostaje uznany za najlepszego trenera roku.

Czy Willie Beaman jest zagrożeniem dla drużyny, czy też jest jej przyszłością? Odpowiedź na to pytanie jest otwarta. „Męska gra” to film, który pozostawia widza z pytaniami i refleksjami.

Ocena filmu

Męska gra to dobry film, który porusza ważne tematy. Film jest dobrze zrealizowany i aktorstwo jest na wysokim poziomie. Al Pacino w roli Tony’ego D’Amato jest znakomity. Jamie Foxx również spisał się dobrze w roli Williego Beamana.

Film ma jednak pewne wady. Jest zbyt długi i momentami może się nudzić. Oprócz tego, niektóre wątki są zbyt naiwne i nierealne.

**Podsumowując, „

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Oliver Stone
scenariusz Oliver Stone, John Logan
gatunek Dramat, Sportowy
produkcja USA
premiera 16 grudnia 1999 (Światowa) 8 września 2000 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $100 230 832 na świecie$75 530 832 w USA$24 700 000 poza USA
budżet $55 000 000
dystrybucja Warner Bros.
studio Donners Company / Ixtlan / Warner Bros.
tytuł oryg. Any Given Sunday
inne tytuły Gridiron (tytuł roboczy) USA Monday Night (tytuł roboczy) USA On Any Given Sunday (tytuł roboczy) USA Playing Hurt (tytuł roboczy) USA The League (tytuł roboczy) USA

Męska gra - film Olivera Stone'a z 1999 roku - to dramat sportowy opowiadający o Tonym D'Amato, doświadczonym trenerze futbolu amerykańskiego, który prowadzi zespół Miami Sharks. Drużyna przeżywa kryzys, a D'Amato musi radzić sobie z piętrzącymi się problemami, zarówno na boisku, jak i poza nim.

Na boisku

Ciągłe porażki Miami Sharks prowadzą do kontuzji dwóch czołowych rozgrywających, Jacka Rooneya i Chrisa Simmsa. D'Amato musi więc wpuścić na boisko młodego i niedoświadczonego Williego Beamana. Beaman okazuje się być utalentowanym zawodnikiem, który szybko zdobywa popularność wśród kibiców. Jednak jego egoistyczne zachowanie i styl gry prowadzą do konfliktów z trenerem i z drużyną.

D'Amato jest przekonany, że Beaman nie jest tym, czego potrzebuje drużyna. Uważa, że jego sposób gry jest zbyt ryzykowny i może doprowadzić do porażki. Z kolei Christina Pagniacci, nowa właścicielka Miami Sharks, widzi w Beamanie szansę na odzyskanie popularności drużyny. Chce wykorzystać jego sławę do poprawy finansowych wyników klubu.

Poza boiskiem

Problemy D'Amato nie ograniczają się tylko do sportu. Jego małżeństwo z Trudy przeżywa kryzys, a dzieci, Sean i Marie, nie chcą się z nim komunikować. Trener zmaga się również z problemami finansowymi.

D'Amato jest człowiekiem zasad. Uważa, że sport powinien być uczciwy i fair play. Nie zgadza się na to, aby Beaman grał tylko dla własnej chwały i pieniędzy. Chce, aby drużyna grała jako zespół i walczyła o zwycięstwo.

Finał

W decydującym meczu sezonu Miami Sharks grają z Dallas Cowboys. D'Amato decyduje się wystawić Beamana na boisku. Beaman gra świetnie i prowadzi drużynę do zwycięstwa. Jednak jego egoistyczne zachowanie powoduje, że Miami Sharks traci szansę na udział w play-offach.

Po meczu D'Amato zostaje zwolniony z funkcji trenera. Beaman natomiast podpisuje kontrakt z innym klubem.

Męska gra to film o świecie profesjonalnego sportu, który jest okrutny i bezwzględny. To również film o ludzkich ambicjach, pragnieniach i wartościach.

Analiza

Film Stone'a jest bogaty w treści i porusza wiele ważnych tematów. Jednym z nich jest konflikt między tradycją a nowoczesnością. D'Amato jest symbolem starego, tradycyjnego futbolu, który opierał się na zasadach fair play i współpracy. Beaman natomiast reprezentuje nowy, komercyjny futbol, w którym liczy się tylko zwycięstwo, a zawodnicy są traktowani jak towary.

Innym ważnym tematem filmu jest konflikt między ambicjami a wartościami. Beaman jest utalentowanym zawodnikiem, który ma szansę na wielką karierę. Jednak jego ambicje prowadzą go do egoistycznego zachowania, które może zaszkodzić drużynie. D'Amato natomiast jest człowiekiem zasad, który uważa, że sport powinien być uprawiany w duchu fair play.

Męska gra to film, który porusza i skłania do refleksji. To film, który warto zobaczyć.

Męska gra to amerykański film sportowy z 1999 roku w reżyserii Olivera Stone'a. Główne role w filmie grają Al Pacino, Cameron Diaz, Jamie Foxx i Dennis Quaid.

Fabuła

Tony D'Amato (Al Pacino) jest doświadczonym trenerem futbolu amerykańskiego, który od ponad trzech dekad prowadzi drużynę Miami Sharks. Wraz z zespołem zdobył wiele tytułów mistrzowskich, ale ostatnio Sharksy przeżywają kryzys. Drużyna przegrywa mecze, a jej popularność spada.

W trakcie jednego z meczów, rozgrywający Jack Rooney (Dennis Quaid) odnosi poważną kontuzję. D'Amato zmuszony jest do wpuszczenia na boisko młodego i niedoświadczonego Williego Beamana (Jamie Foxx). Beaman okazuje się być niespodziewanym talentem. Z meczu na mecz zdobywa coraz większą popularność, pieniądze i rzesze fanów.

Christina Pagniacci (Cameron Diaz), nowa właścicielka Sharksów, zamierza wykorzystać popularność Beamana do poprawienia finansowych rokowań firmy. D'Amato uważa jednak, że egoistyczne zachowanie i styl gry Beamana prowadzą zespół ku zagładzie.

Analiza

Męska gra to film o wielu wątkach. Przede wszystkim jest to film o sporcie, o rywalizacji i o tym, jak ważne jest poświęcenie i ciężka praca. Film pokazuje, że nawet najlepsi zawodnicy mogą zostać zastąpieni przez młodszych i bardziej utalentowanych.

Film jest również opowieścią o życiu i o tym, jak trudno jest pogodzić karierę z życiem prywatnym. Tony D'Amato jest oddany swojej pracy, ale cierpi z powodu nieudanego małżeństwa i braku kontaktu z dziećmi.

Męska gra to film o ambicji, o pragnieniu sukcesu i o tym, jak łatwo można stracić wszystko, co się ma. Film pokazuje, że nawet najlepsi zawodnicy są tylko ludźmi, którzy popełniają błędy.

Oceny

Film został dobrze przyjęty przez krytykę. Recenzenci chwalili grę aktorską, zwłaszcza Al Pacino, który za rolę Tony'ego D'Amato otrzymał nominację do Oscara. Film był również sukcesem komercyjnym, zarabiając ponad 130 milionów dolarów w kinach na całym świecie.

Podsumowanie

Męska gra to film, który porusza ważne tematy i oferuje widzom emocjonującą historię. Film jest wart obejrzenia dla każdego, kto interesuje się sportem, ale także dla tych, którzy chcą zobaczyć dobry film o ambicji i o tym, jak łatwo można stracić wszystko, co się ma.

Męska gra (ang. Any Given Sunday) to amerykański film sportowy z 1999 roku w reżyserii Olivera Stone'a. Film opowiada o perypetiach doświadczonego trenera Tony'ego D'Amato, który prowadzi drużynę Miami Sharks. D'Amato jest na skraju wyrzucenia z pracy, ale ma szansę na odrodzenie, gdy do drużyny trafia młody i utalentowany rozgrywający, Willie Beamen.

Film rozpoczyna się od prezentacji postaci i sytuacji drużyny Miami Sharks. D'Amato jest znany z bezkompromisowego stylu gry i wymagających treningów. Jego drużyna nie osiąga jednak oczekiwanych rezultatów i znajduje się w strefie spadkowej. D'Amato jest na skraju wyrzucenia z pracy, ale ma szansę na odrodzenie, gdy do drużyny trafia młody i utalentowany rozgrywający, Willie Beamen. [Image of Film Męska gra (1999) scena z Al Pacino]

Beamen jest charyzmatycznym i pewnym siebie zawodnikiem. Szybko staje się ulubieńcem publiczności i prowadzi drużynę do zwycięstw. D'Amato jest jednak sceptyczny wobec Beamena i uważa, że jest zbyt pewny siebie i nie jest gotowy na taką presję.

W międzyczasie D'Amato walczy o utrzymanie swojej posady. Musi przekonać właściciela drużyny, Christina Pagniacci, że jest w stanie odmienić losy Sharksów. Pagniacci jest jednak żądna sukcesu i nie ma czasu na czekanie.

Film ukazuje zarówno zmagania na boisku, jak i poza nim. D'Amato i Beamen muszą zmierzyć się z presją, oczekiwaniami i własnymi demonami. Film jest pełen emocji, zwrotów akcji i niezapomnianych scen sportowych.

Opis postaci

  • Tony D'Amato to doświadczony trener futbolu amerykańskiego. Jest znany ze swojego bezkompromisowego stylu gry i wymagających treningów. D'Amato jest oddany swojej pracy i swojej drużynie, ale jest też twardy i nieustępliwy.

  • Willie Beamen to młody i utalentowany rozgrywający. Jest charyzmatycznym i pewnym siebie zawodnikiem. Beamen szybko staje się ulubieńcem publiczności i prowadzi drużynę do zwycięstw.

  • Christina Pagniacci to właścicielka drużyny Miami Sharks. Jest żądna sukcesu i nie ma czasu na czekanie. Pagniacci jest gotowa zrobić wszystko, aby drużyna wygrała, nawet jeśli oznacza to zwolnienie D'Amato. [Image of Film Męska gra (1999) scena z Cameron Diaz]

  • Jack "Cap" Rooney to kapitan drużyny Miami Sharks. Jest lojalnym zawodnikiem i przyjacielem D'Amato. Rooney jest zaniepokojony zachowaniem Beamena i obawia się, że może to zaszkodzić drużynie.

Temat

Głównym tematem filmu jest presja, jaka towarzyszy zawodowym sportowcom. D'Amato i Beamen muszą zmierzyć się z oczekiwaniami publiczności, właścicieli drużyny i samych siebie. Presja ta może być ogromna i może prowadzić do stresu, depresji i nawet uzależnień.

Innym tematem filmu jest walka o sukces. D'Amato i Beamen są gotowi zrobić wszystko, aby wygrać, nawet jeśli oznacza to poświęcenie czegoś innego. Ta walka może być niszcząca, ale może też prowadzić do niesamowitego sukcesu.

Oceny

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Został doceniony za emocjonujący scenariusz, świetną grę aktorską i realistyczne przedstawienie świata futbolu amerykańskiego. Film był również sukcesem komercyjnym, zarobił ponad 100 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowanie

Męska gra to emocjonujący film sportowy, który ukazuje zarówno zmagania na boisku, jak i poza nim. Film jest pełen zwrotów akcji, niezapomnianych scen sportowych i świetnych kreacji aktorskich.

Aktor Postać
Tony D'Amato
Christina Pagniacci
Dr Harvey Mandrake
Jack "Cap" Rooney
Willie Beamen
Julian Washington
Doktor Ollie Powers
Komisarz
Margaret Pagniacci
Nick Crozier
Jack Rose
Montezuma Monroe
Jimmy Sanderson
Patrick "Madman" Kelly
Mandy Murphy
Burmistrz Tyrone Smalls
Reporterka
Sędzia sportowy
Agent Williego
Johnny Polito
Ed Phillips
Cindy Rooney
Vanessa Struthers
Fan
Fan
Fan
Tonya Oliver
Terrell Owens
"Beastman"
Tyler Cherubini
Kevin Branson
Courtney
Luther "Shark" Lavay
Szkoleniowiec drużyny Sharks
Asystentka burmistrza
Kobieta odpowiedzialna za publiczne relacje Burmistrza
Towarzyska pani na imprezie u burmistrza
Syn "Cap" Rooneya
Córka "Cap" Rooneya
Syn "Cap" Rooneya
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Trener drużyny Sharks
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Żona zawodnika
Żona Patricka "Madmana"
Reporterka
Reporter
Trener
Trener przeciwny decyzji sędziowskiej
Trener przeciwny decyzji sędziowskiej
Trener przeciwny decyzji sędziowskiej
Główny trener drużyny Knights
Kapelan drużyny Knights
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Fan
Fan
Fanka
Fan
Fan
Spiker telewizyjny w apartamencie Williego
Reporterka na imprezie u burmistrza
Mama Williego
Reporterka na imprezie u burmistrza
Reporterka na imprezie u burmistrza
Reporterka na imprezie u burmistrza
Barman Tony'ego
Przyjaciółka w pomieszczeniu dla VIP-ów
Przyjaciółka w pomieszczeniu dla VIP-ów
Przyjaciółka w pomieszczeniu dla VIP-ów
Przyjaciółka w pomieszczeniu dla VIP-ów
Fanka amerykańskiego futbolu
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna w czerwonym bikini z reklamy MetRx
Fotografka na boisku
Jose Giles, zawodnik drużyny Sharks
Fan drużyny Knights
Zawodnik drużyny Sharks
Fan w szatni
Zawodnik
Zawodnik
Fanka drużyny Knights
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Trener zespołu Sharks
Trener zespołu Sharks
Trener zespołu Sharks
Trener zespołu Sharks
Trener zespołu Sharks
Sędzia sportowy
Sędzia sportowy
Sędzia sportowy
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Stewardesa w samolocie
Fan na stadionie
Reporter z High Times
Fan
Trener / Zawodnik
Asystent trenera drużyny Sharks
Cheerleaderka
Fan drużyny Knights
Dziewczyna na imprezie
Ochroniarz pomieszczenia dla prasy
Fanka drużyny Knights
Cheerleaderka
Cheerleaderka drużyny Knights
Kobieta na koniu
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Trener
Zawodnik
McKenna
Żona zawodnika
Rozgrywający drużyny Dallas
Żona gracza
Skrzydłowy na tylnym ataku
Dziewczyna na imprezie
Ochroniarz drużyny Sharks
Kapelan drużyny Sharks
Trener drużyny Sharks
Zawodnik
Silny skrzydłowy
Trener przeciwny decyzji sędziowskiej
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Dziewczyna na imprezie
Skrzydłowy na tylnym ataku
Zawodnik
Zawodnik
Zawodnik
Trener drużyny Sharks
Fan drużyny Sharks
Trener
Reporter
Dziewczyna Juliana
Trener
Żona Tony'ego D'Amato
Irving Fryar
Joe Schmidt
Ricky Watters
Skrzydłowy obrońca
Andy Matter
Kopacz
Blokujący w ataku z drużyny Sharks
Środkowy napastnik drużyny Sharks
Wspomagający obrońca drużyny Sharks
Sędzia sportowy
Komentator telewizyjny
Maskotka drużyny Sharks
Trener drużyny Sharks
Fan drużyny Knights
Fan amerykańskiego futbolu
Chłopak z wodą przy drużynie Sharks
Fan drużyny Sharks
Dziewczyna na imprezie
Fan na stadionie
Sędzia liniowy
Dziewczyna na przyjęciu
Właściciel drużyny
Gość w szatni
Trener drużyny Sharks
Ochroniarka na stadionie
Ważny gość burmistrza Miami
Marcus Laurinaitis
Fan drużyny Knights
Reporterka
Ratownik straży pożarnej
Parkingowy
Dziewczyna Juliana
Chłopak w pomarańczowych rękawiczkach
Fan drużyny Sharks
Tug Kowalski
Członek drużyny
Skrzydłowy obrońca
Członek kadry trenerskiej drużyny Sharks
Fan futbolu
Fan
Fanka footballu
Nieznośna fanka
Dziennikarka
Fanka sportu
Fan
Przyjaciółka
Chłopak od wody
Trener drużyny Sharks
Reporter sportowy
Jimmy Lee Kelley
Fotograf w polu
Reprezentant zespołu
Fotograf w polu
Elizabeth
Fan futbolu
Dziewczyna na imprezie
Fan drużyny Knights
Kapłan
Fan
Zawodnik z numerem 53
Klient w restauracji
Trener
Fan
Fanka drużyny Knights
Kobieta w restauracji
Oficer policji
Fotograf na boisku
Reporter na boisku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *