Matka Joanna od Aniołów (1961)

Film

Czas trwania: 1 godz. 43 min.

Opis

Matka Joanna od Aniołów to czarno-biały film psychologiczny z 1961 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Film opowiada historię opętania urszulanek w XVII-wiecznym klasztorze w Ludyniu. Do klasztoru przybywa młody jezuita, Józef Suryn, aby pomóc w opętaniach. Suryn stopniowo zbliża się do przeoryszy klasztoru, matki Joanny, która również została opętana. W międzyczasie w klasztorze rozgrywają się skomplikowane gry polityczne, a Suryn musi zmierzyć się z własnymi słabościami i wątpliwościami.

Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku na terenie dzisiejszej Białorusi. Do klasztoru urszulanek w Ludyniu przybywa młody jezuita, Józef Suryn. Suryn został wysłany do Ludynia, aby pomóc w opętaniach, które nękają zakonnice.

Szybko okazuje się, że opętania są bardzo silne. Zakonnice zachowują się w sposób niepokojący i niebezpieczny. Suryn podejmuje próby wyzwolenia ich z opętania, ale jego wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

W międzyczasie Suryn zaczyna coraz bardziej zbliżać się do przeoryszy klasztoru, matki Joanny. Matka Joanna jest również opętana, ale jej opętanie ma inny charakter niż opętania innych zakonnic. Matka Joanna jest opętana przez ducha miłości.

Suryn i matka Joanna zaczynają się w sobie zakochiwać. Ich miłość jest zakazana, ponieważ Suryn jest jezuitą, a matka Joanna jest zakonnicą.

W klasztorze rozgrywają się również skomplikowane gry polityczne. Biskup, który nadzoruje klasztor, jest zwolennikiem jezuitów. Jednak wśród zakonnic są osoby, które nie chcą, aby jezuici mieli wpływ na klasztor.

Suryn musi zmierzyć się z własnymi słabościami i wątpliwościami. Z jednej strony jest przekonany, że jego miłość do matki Joanny jest grzechem. Z drugiej strony czuje, że nie może jej porzucić.

W końcu Suryn decyduje się poświęcić swoją duszę, aby ocalić matkę Joannę. Suryn zostaje opętany przez ducha diabła i zostaje wyrzucony z klasztoru.

Matka Joanna pozostaje w klasztorze. Jej opętanie ustępuje, ale ona sama staje się inną osobą. Matka Joanna staje się zimna i bezwzględna.

Matka Joanna od Aniołów to film złożony i wieloznaczny. Film można interpretować na wiele różnych sposobów. Można go odczytać jako historię o miłości, o opętaniu, o religii, a nawet o polityce.

Film jest znakomicie zrealizowany. Kawalerowiczowi udało się stworzyć nastrojową i pełną napięcia atmosferę. Gra aktorska jest doskonała. Lucyna Winnicka w roli matki Joanny stworzyła jedną z najwybitniejszych kreacji w historii polskiego kina.

Matka Joanna od Aniołów to film, który nie traci na aktualności. Jest to film, który porusza ważne i uniwersalne tematy. Film, który warto zobaczyć.

Oto niektóre z najważniejszych wątków i motywów filmu:

  • Miłość: Miłość między Surynem a matką Joanną jest zakazana, ale jednocześnie bardzo silna. Jest to miłość, która pokonuje wszelkie przeciwności.
  • Opętanie: Opętanie jest symbolem ciemnej strony ludzkiej natury. Jest to siła, która może zniszczyć człowieka.
  • Religia: Film podejmuje temat religii i jej wpływu na ludzkie życie. Jest to film, który pokazuje, że religia może być zarówno źródłem dobra, jak i zła.
  • Polityka: W filmie rozgrywają się skomplikowane gry polityczne. Jest to film, który pokazuje, że polityka może być bezwzględna i okrutna.

Matka Joanna od Aniołów to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który porusza ważne i uniwersalne tematy. Film, który warto zobaczyć.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Kawalerowicz
scenariusz Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 9 lutego 1961 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jarosław Iwaszkiewicz (opowiadanie)
studio Film Polski Film Agency / Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg. Matka Joanna od Aniołów
inne tytuły The Devil and the Nun Miedzynarodowe Joan of the Angels? (alternatywna pisownia) USA Mother Joan of the Angels USA Mother Joan of the Angels Wielka Brytania

Matka Joanna od Aniołów (1961) to czarno-biały film psychologiczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się w XVII wieku na Smoleńszczyźnie, w położonym na odludziu klasztorze urszulanek. Miejscowe zakonnice, wraz z ich przeoryszą Joanną, opętał diabeł.

Do klasztoru przybywa ksiądz Józef Suryn, który ma za zadanie zbadać sprawę opętania i wypędzić demona. Suryn jest młodym, ambitnym duchownym, który wierzy w swoją moc i zdolności. Jednakże, gdy spotyka Matkę Joannę, jego przekonania zaczynają się chwiać.

Matka Joanna to silna i charyzmatyczna kobieta, która nie zgadza się na to, by zostać uznaną za opętaną. Jest przekonana, że to, co się z nią dzieje, jest dziełem Boga. Suryn zaczyna rozumieć, że Matka Joanna nie jest szalona, ale że przeżywa głęboki kryzys duchowy.

Między Surynem a Matką Joanną rodzi się uczucie, które jest jednocześnie zakazane i niebezpieczne. Suryn wie, że jego związek z zakonnicą może zrujnować jego karierę i życie. Jednakże nie może się jej oprzeć.

W filmie Kawalerowicza opętanie jest metaforą ludzkich namiętności i żądzy. Matka Joanna jest symbolem kobiecej siły i niezależności. Suryn to z kolei symbol męskiej ambicji i władzy. Ich związek to zderzenie dwóch światów, które nie mogą się ze sobą pogodzić.

Ocena

Matka Joanna od Aniołów to jeden z najważniejszych polskich filmów psychologicznych. Jest to dzieło głębokie i poruszające, które porusza ważne tematy dotyczące ludzkiej natury. Film jest znakomicie zrealizowany, z doskonałą grą aktorską i wyrazistą muzyką.

Oceny krytyków

Matka Joanna od Aniołów została pozytywnie przyjęta przez krytyków. Film zdobył wiele nagród, w tym Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Krytycy docenili przede wszystkim grę aktorską Lucyny Winnickiej, która stworzyła przejmującą i wyrazistą kreację Matki Joanny.

Wydźwięk filmu

Matka Joanna od Aniołów to film o złożonym i niejednoznacznym wydźwięku. Z jednej strony można go interpretować jako opowieść o miłości i pożądaniu, które mogą doprowadzić do upadku. Z drugiej strony, film można również odczytać jako metaforę ludzkiej walki ze złem i ciemnością.

Film Kawalerowicza jest dziełem, które nadal porusza i inspiruje widzów. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad własną naturą i miejscem w świecie.

Dalsze omówienie

Matka Joanna od Aniołów to film, który można interpretować na wiele różnych sposobów. Jednym z możliwych odczytań jest to, że film jest metaforą ludzkiej natury. Matka Joanna jest symbolem kobiecej siły i niezależności. Suryn to z kolei symbol męskiej ambicji i władzy. Ich związek to zderzenie dwóch światów, które nie mogą się ze sobą pogodzić.

Innym możliwym odczytaniem jest to, że film jest opowieścią o miłości i pożądaniu. Matka Joanna i Suryn to dwie osoby, które są do siebie silnie przyciągane. Ich związek jest zakazany i niebezpieczny, ale jednocześnie nie mogą się mu oprzeć.

Jeszcze innym możliwym odczytaniem jest to, że film jest metaforą ludzkiej walki ze złem i ciemnością. Matka Joanna jest opętana przez diabła, który symbolizuje zło i ciemność. Suryn jest księdzem, który ma za zadanie wypędzić demona. Jego walka z diabłem to metafora walki człowieka ze złem.

Ostatecznie, wydźwięk filmu zależy od indywidualnej interpretacji widza. Matka Joanna od Aniołów to film, który nadal porusza i inspiruje widzów. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad własną naturą i miejscem w świecie.

Aktor Postać
Matka Joanna
Ksiądz Józef Suryn / Rabin
Siostra Małgorzata
Karczmarka Antosia
Ksiądz Brym
Chrząszczewski
Wincenty Wołodkowicz
Kaziuk
Odryn
Juraj
Piątkowski
Ksiądz egzorcysta
Alunio
Zakonnica
Zakonnica
Młody Żyd
Zakonnica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *