Ładunek 200 / Gruz 200 (2007)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Ładunek 200 to film Aleksieja Bałabanowa, opowiadający o schyłku Związku Radzieckiego. Akcja rozgrywa się w 1984 roku, w czasie pierestrojki i wojny w Afganistanie.

Tytułowy ładunek 200 to kod oznaczający wojskową trumnę. W filmie pojawiają się one wielokrotnie, przypominając o śmierci i rozpadzie imperium.

Główny bohater, milicjant Żurow, prowadzi dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy porwania córki lokalnego sekretarza partii. Drugie – brutalnego morderstwa.

Porwanie to wydarzenie, które wstrząsa miasteczkiem Leninsk. Córka sekretarza partii, Ludmiła, to piękna i popularna dziewczyna. Jej zaginięcie jest wielką sensacją.

Morderstwo to jeszcze bardziej makabryczne zdarzenie. Ofiarą pada starszy mężczyzna, który zostaje brutalnie pobity i uduszony.

Oba śledztwa prowadzone są przez Żurowa. Jest on doświadczonym, ale cynicznym milicjantem. Nie wierzy w miłość ani w Boga.

Wkrótce Żurow zdaje sobie sprawę, że oba śledztwa są ze sobą powiązane. Porwanie Ludmiły może mieć związek z morderstwem.

Żurow zakochuje się w Ludmile. Jest to dla niego szokujące odkrycie. Nigdy wcześniej nie czuł tak silnych uczuć.

Miłość do Ludmiły zmienia Żurowa. Staje się bardziej otwarty i wrażliwy.

W finale filmu Żurow doprowadza do rozwiązania obu śledztw. Odkrywa, że porwanie Ludmiły było zemstą za morderstwo.

**Film Ładunek 200 to brutalny i wstrząsający obraz. Bałabanow nie szczędzi widzom drastycznych scen.

Film jest także metaforą schyłku Związku Radzieckiego. Imperium jest jak gnijący trup, który rozkłada się na oczach widzów.

Film wywołał w Rosji wiele kontrowersji. Został oskarżony o szerzenie propagandy antykomunistycznej.

Jednak Ładunek 200 to nie tylko film polityczny. To także poruszająca historia o miłości, śmierci i rozpadzie złudzeń.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • W filmie pojawiają się liczne odniesienia do religii. Żurow jest ateistą, ale stopniowo odkrywa, że wiara może być źródłem nadziei i pocieszenia.
  • Film jest pełen czarnego humoru. Bałabanow nie szczędzi widzom ironicznych uwag na temat upadku ZSRR.
  • Film został nakręcony w nietypowym stylu. Bałabanow wykorzystuje liczne efekty specjalne, aby stworzyć atmosferę grozy i absurdu.

Oto przykład, jak można wykorzystać te szczegóły w opisie filmu:

W filmie Ładunek 200 Aleksiej Bałabanow wykorzystuje religię jako metaforę nadziei i pocieszenia. Żurow jest ateistą, ale stopniowo odkrywa, że wiara może być dla niego źródłem spokoju. W jednej ze scen Żurow odwiedza cerkiew, gdzie spotyka księdza, który opowiada mu o Bogu i o tym, jak można znaleźć w nim oparcie. Ksiądz daje Żurowowi ikonę Matki Boskiej, która staje się dla niego talizmanem.

Ten fragment opisu podkreśla religijną wymowę filmu. Ukazuje, jak wiara może być źródłem nadziei dla ludzi, którzy żyją w świecie pełnym chaosu i rozpadu.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Aleksiej Bałabanow
scenariusz Aleksiej Bałabanow
gatunek Dramat, Thriller
produkcja Rosja
premiera 14 czerwca 2007 (Światowa) 7 marca 2008 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja 35 milimetrów
studio Kinokompaniya CTB
tytuł oryg. Gruz 200
inne tytuły Cargo 200 Miedzynarodowe Freight 200 Miedzynarodowe Cargo 200 USA

Ładunek 200, rosyjski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Aleksieja Bałabanowa, jest opowieścią o schyłku Związku Radzieckiego. Akcja rozgrywa się w roku 1984, w czasie pierestrojki i wojny w Afganistanie.

Głównym bohaterem filmu jest kapitan milicji Żurow. Jest to człowiek ambitny, ale też cyniczny i bezwzględny. Żurow prowadzi dwa śledztwa: w sprawie porwania córki lokalnego sekretarza partii i brutalnego morderstwa.

Porwaną dziewczyną jest Katia, córka sekretarza partii w Leninsku. Jest to piękna i inteligentna młoda kobieta, która nie zgadza się z panującymi w ZSRR zasadami. Katia jest również zakochana w Żurowie.

Morderstwo zostało popełnione na przedmieściach Leninska. Ofiarą jest młody człowiek, który został zaatakowany i zamordowany w swoim domu. Za winnego zostaje uznany gospodarz domu, który jest alkoholikiem i narkomanem.

Śledztwo w sprawie porwania Katii prowadzi Żurow. Wkrótce odkrywa, że Katia jest związana z ruchem dysydenckim. Żurow zaczyna podejrzewać, że porwanie Katii może być związane z jej działalnością opozycyjną.

Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi milicjanci z lokalnej komendy. Mundurowi szybko zatrzymują gospodarza domu, który zostaje oskarżony o zbrodnię.

Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że gospodarz domu jest niewinny. Prawdziwym sprawcą morderstwa jest milicjant, który był kochankiem Katii.

Żurow, który zakochał się w Katii, postanawia jej pomóc. Uwalnia ją z niewoli i pomaga jej uciec z miasta.

Oba śledztwa prowadzą do zdemaskowania systemu totalitarnego. Milicja i władza partia są skorumpowane i zdolne do największych zbrodni.

Film Ładunek 200 jest wstrząsającym obrazem schyłku Związku Radzieckiego. Obraz jest realistyczny i bezkompromisowy. Bałabanow nie szczędzi widzom brutalnych scen i szokujących scen.

Film wywołał w Rosji wiele kontrowersji. Niektórzy widzowie zarzucali Bałabanowowi, że obraz jest zbyt brutalny i niesprawiedliwy dla ZSRR. Inni natomiast uznali, że film jest ważnym dokumentem historycznym, który pokazuje prawdę o schyłku imperium.

Oto kilka motywów, które można dostrzec w filmie:

  • Schyłek Związku Radzieckiego: Film pokazuje, jak system totalitarny dogorywa. Władza jest skorumpowana i zdolna do największych zbrodni.
  • Wojna w Afganistanie: Wojna w Afganistanie jest symbolem upadku ZSRR. Wojna jest bezsensowna i przynosi tylko cierpienie.
  • Konflikt pokoleń: Film pokazuje konflikt między pokoleniem, które wychowało się w ZSRR, a pokoleniem, które chce zmian.
  • Miłość: Miłość jest siłą, która może przełamać nawet najcięższe przeszkody.

Ładunek 200 to film, który zapada w pamięć. To obraz, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jak upadła jedna z największych potęg na świecie.

Aktor Postać
Angelika
Kapitan Żurow
Artem
Aleksey
Mikhail
Antonina, żona Aleksieja
Valera
Chudy alkoholik
Sierżant milicji
Sędzia
Alkoholiczka
Prokurator
Alkoholik
Matka Żurowa
Sunka
Naboev
Pierwszy wykonawca
Chorąży
Żona Artema
Kapitan milicji
Matka Artema
DJ
Żona Naboeva
Alkoholik
Liza
Kola Gorbunow
Major Dujew

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *