Kocham kino / Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s’éteint et que le film commence (2007)

Film

Czas trwania: 1 godz. 59 min.

Opis

Kocham kino to filmowa antologia złożona z trzydziestu trzech etiud nakręconych przez uznanych światowych reżyserów. Została zrealizowana z okazji sześćdziesięciolecia festiwalu w Cannes i stanowi hołd złożony sztuce filmowej.

Każda z etiud opowiada o kinie w inny sposób. Niektóre są zabawne i pełne humoru, inne są refleksyjne i poruszające. Większość z nich ma jednak wspólny mianownik: wszystkie wyrażają miłość do kina i jego potencjał do angażowania i poruszania widzów.

Wśród reżyserów, którzy wzięli udział w projekcie, znaleźli się:

  • Andrei Konchalovsky
  • Jane Campion
  • David Lynch
  • Wong Kar-wai
  • Nanni Moretti
  • Abbas Kiarostami
  • Theo Angelopoulos
  • Elia Suleiman
  • Amos Gitai

Każdy z nich przedstawił własną wizję kina. Konchalovsky nakręcił etiudę o projekcji filmowej w małym rosyjskim miasteczku. Campion stworzyła surrealistyczną opowieść o kobiecie, która spotyka swoją ulubioną aktorkę. Lynch zaserwował widzom koszmarny sen o kinie. Wong Kar-wai przedstawił piękną wizję miłości, która rodzi się na ekranie. Moretti opowiedział o tym, jak kino może być źródłem inspiracji i nadziei. Kiarostami pokazał, jak kino może być sposobem na zrozumienie świata. Angelopoulos zagłębił się w historię kina i jego wpływ na kulturę. Suleiman stworzył zabawną i absurdalną opowieść o kinie jako miejscu, w którym wszystko jest możliwe. Gitai przedstawił kino jako narzędzie do walki o wolność i demokrację.

**Film Kocham kino to wyjątkowe dzieło, które zachwyci zarówno miłośników kina, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą sztuką. To film, który pokazuje, jak kino może być źródłem radości, wzruszenia i refleksji. To film, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Oto kilka konkretnych przykładów etiud, które zasługują na uwagę:

  • Etiudę Andrei Konchalowskiego „Recrudescence” można interpretować jako metaforę siły kina. W etiudzie pokazana jest projekcja filmowa w małym rosyjskim miasteczku. Widzowie są tak pochłonięci filmem, że zapominają o całym świecie. Kino staje się dla nich źródłem ucieczki od codzienności i sposobem na przeżycie niezwykłych emocji.

  • Etiudę Jane Campion „The Piano Teacher” można uznać za hołd złożony twórczości Alfreda Hitchcocka. W etiudzie pokazana jest kobieta, która spotyka swoją ulubioną aktorkę. Aktorka jest jednak zupełnie inna niż ta, którą widzieliśmy na ekranie. Jest zimna, zdystansowana i niechętnie odpowiada na pytania o swoją pracę. Ta etiuda pokazuje, że kino może być źródłem rozczarowań, gdy nie spełnia naszych oczekiwań.

  • Etiudę Davida Lyncha „The Lumière Brothers’ First Kiss” można interpretować jako zabawną i absurdalną opowieść o tym, jak kino może być źródłem nieoczekiwanych zwrotów akcji. W etiudzie pokazany jest pierwszy pocałunek w historii kina. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, ale w pewnym momencie cała sytuacja wymyka się spod kontroli. Ta etiuda pokazuje, że kino może być źródłem niespodzianek, które mogą nas zachwycić lub zaskoczyć.

Film Kocham kino to wyjątkowe dzieło, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. To film, który zachwyci zarówno miłośników kina, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą sztuką.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andriej Konczałowski, Jane Campion
scenariusz Alejandro González Iñárritu, Manoel de Oliveira
gatunek Dramat, Komedia
produkcja Francja
premiera 20 maja 2007 (Światowa) 26 lutego 2010 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Kar-Wai Wong (materiały do scenariusza, historia) (segment) / Manoel de Oliveira (dialogi) (segment) ...więcej
dystrybucja Best Film
studio Cannes Film Festival / Elzévir Films
tytuł oryg. Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s'éteint et que le film commence
inne tytuły To Each His Own Cinema Miedzynarodowe

Kocham kino to antologia filmowa zrealizowana w 2007 roku z okazji sześćdziesięciolecia Festiwalu Filmowego w Cannes. Składa się z trzydziestu trzech etiud, z których każda została wyreżyserowana przez innego, uznanego twórcę z całego świata. Motywem przewodnim filmu jest kino, a każdy z reżyserów oddaje w nim swój osobisty hołd tej sztuce.

Film rozpoczyna się od sceny w kinie, w której widzowie oczekują na rozpoczęcie seansu. Na ekranie pojawiają się tytuły kolejnych etiud, a następnie każdy z reżyserów przedstawia swoją wizję kina.

Andriej Konczałowski w etiudzie "Recrudescence" przedstawia historię młodej kobiety, która śni o tym, że zostaje aktorką. Jej sen przerywa jednak nagłe budzenie się w kinie.

Jane Campion w etiudzie "The Piano" wraca do jednego z swoich najsłynniejszych filmów. W krótkiej scenie widzimy młodą dziewczynę grającą na pianinie.

Inni reżyserzy, którzy wzięli udział w filmie, to między innymi:

  • David Lynch (etiuda "The Lumière Brothers' Dog")
  • Werner Herzog (etiuda "The Film That Was Never Made")
  • Steven Soderbergh (etiuda "Homecoming")
  • Martin Scorsese (etiuda "The Tenth Man")
  • Wojciech Smarzowski (etiuda "The Last Cigarette")

Etiudy w Kocham kino to różnorodne pod względem gatunku, stylu i tematyki. Znajdziemy wśród nich zarówno komedie, jak i dramaty, filmy fabularne i dokumentalne, a także eksperymenty formalne. Każda z nich jest jednak wyrazem miłości do kina i oddaje hołd temu, co w nim najpiękniejsze.

Film został przyjęty przez krytyków z uznaniem. Doceniano jego różnorodność, oryginalność i pasję, z jaką reżyserzy podchodzą do tematu kina. Kocham kino to dzieło, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom filmu.

Oto kilka konkretnych przykładów etiud, które warto wyróżnić:

  • "The Lumière Brothers' Dog" Davida Lyncha to surrealistyczna opowieść o psie, który ucieka z laboratorium braci Lumière i zostaje gwiazdą kina.
  • "The Film That Was Never Made" Wernera Herzoga to fikcyjna historia o reżysierze, który próbuje zrealizować film o życiu Jezusa Chrystusa.
  • "Homecoming" Stevena Soderbergha to melancholijna opowieść o mężczyźnie, który po latach powraca do rodzinnego miasta.
  • "The Tenth Man" Martina Scorsese to adaptacja opowiadania Franza Kafki o mężczyźnie, który zostaje wezwany do odbycia służby wojskowej.
  • "The Last Cigarette" Wojciecha Smarzowskiego to poruszająca historia o mężczyźnie, który po latach powraca do domu, aby pożegnać się z ukochaną.

Kocham kino to film, który warto zobaczyć przynajmniej raz. To nie tylko hołd dla kina, ale także okazja do spotkania z różnorodnymi i oryginalnymi dziełami filmowymi.

Aktor Postać
"Recrudescence"
"World cinema"
"I Travelled 9000 kilometers To Give It To You"
"The Last Dating Show"
"No Translation Needed"
"At the suicide of the last Jew in the world in the last cinema in the world"
"Cinéma de boulevard"
Papież Jan XXIII "Rencontre unique"
"Dans l"obscurité"
"Recrudescence"
"Cinéma érotique"
"47 Ans Apr?s"
"I Travelled 9000 kilometers To Give It To You"
"Cinéma érotique"
"Occupations"
"World cinema"
"The Last Dating Show"
Mężczyzna/ Głos #3 "The Lady Bug"
Operator Kinowy "Rencontre unique"
"The Last Dating Show"
Żona "Cinéma érotique"
Głos #1 "The Lady Bug"
Dziewczyna "En Regardent le Film"
Stary Ślepy Mężczyzna "Le Don"
Operator Kinowy "En Regardent le Film"
"The Last Dating Show"
Głos #2 "The Lady Bug"
Stara Kobieta "Trois Minutes"
"Diario di uno spettatore"
"No Translation Needed"
"The Last Dating Show"
Operator kinowy "First Kiss"
Menedżer "Cinéma de boulevard"
"The Last Dating Show"
Kasjerka "La Fonderie"
Płacząca Kobieta "Dans le Noir"
Złodziej "Dans l'obscurité"
"World cinema"
Ojciec Claude'a Leloucha "Cinéma de boulevard"
Filmowiec "Irtebak"
Filmowiec "Occupations"
Jęczący Mężczyzna "Cinéma de boulevard"
Chłopak "En Regardent le Film"
Opiekunka "Anna"
"Irtebak"
Chłopiec "Anna"
"À 8 944 km de Cannes"
Bileter "La Fonderie"
"À 8 944 km de Cannes"
"47 Ans Après"
Sekretarka Chruszczewa "Rencontre unique"
"The Last Dating Show"
Robak "The Lady Bug"
Młoda kobieta "Recrudescence"
"Dans le Noir"
"Dans le Noir"
Młoda kobieta "Le Don"
Robotnik "La Fonderie"
"The Last Dating Show"
Młody Youssef Chahine "47 Ans Après"
Opalająca się "First Kiss"
Mężczyzna oglądający film "Anna"
Ojciec "Happy Ending"
Gospodarz
Anna "Anna"
"Irtebak"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *