Jak w zwierciadle / Såsom i en spegel (1961)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Jak w zwierciadle / Såsom i en spegel (1961) to szwedzki dramat psychologiczny w reżyserii Ingmara Bergmana. Film jest pierwszym z tzw. trylogii pionowej, w skład której wchodzą również „Goście Wieczerzy Pańskiej” (1962) i „Milczenie” (1963).

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu kilku dni na niewielkiej, skalistej wyspie. Główną bohaterką jest Karin, młoda kobieta cierpiąca na schizofrenię. Razem z mężem, bratem i ojcem przyjeżdża na wyspę, aby spędzić tam wakacje.

Karin od dłuższego czasu zmaga się z chorobą. Jej objawy stopniowo się nasilają. W czasie pobytu na wyspie kobieta doświadcza halucynacji i omamów. Widzi anioły, demony i zmarłych członków rodziny.

Choroba Karin wpływa na relacje między jej najbliższymi. Mąż, lekarz, jest bezradny wobec choroby swojej żony. Młodszy brat, Johan, próbuje zrozumieć, co się z nią dzieje. Ojciec, znany pisarz, jest zaabsorbowany swoimi własnymi problemami i nie potrafi udzielić Karin wsparcia.

Karin

Karin jest młodą, piękną kobietą. Jest inteligentna i wykształcona. Ma wspaniałe wyczucie humoru. Jednak jej życie jest skomplikowane. Zmaga się z chorobą psychiczną, która stopniowo niszczy jej życie.

Karin jest samotna i nierozumiana. Jej mąż, Johan, nie potrafi jej pomóc. Ojciec jest zaabsorbowany swoimi własnymi problemami. Jedynym, kto stara się ją zrozumieć, jest jej młodszy brat, Johan.

Johan

Johan jest młodym, naiwnym chłopcem. Jest zakochany w Karin i pragnie jej pomóc. Jednak nie rozumie, co się z nią dzieje.

Johan jest jedynym, kto stara się zrozumieć Karin. Próbuje dowiedzieć się, co ją trapi. Jednak jego próby są bezowocne. Karin jest zamknięta w sobie i nie chce nikomu opowiadać o swoich problemach.

Ojciec
[Image of Ojciec Karin]

Ojciec jest znanym pisarzem. Jest inteligentny i wykształcony. Jednak jest również egocentryczny i zaabsorbowany własnymi problemami.

Ojciec nie potrafi zrozumieć, co dzieje się z Karin. Jest zaabsorbowany swoją pracą i nie ma czasu, aby się nią zająć.

Mąż
[Image of Mąż Karin]

Mąż jest lekarzem. Jest inteligentny i wykształcony. Jednak jest również bezradny wobec choroby swojej żony.

Mąż próbuje pomóc Karin, ale nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Jest bezradny wobec choroby swojej żony.

Motyw choroby psychicznej

Motyw choroby psychicznej jest centralnym motywem filmu. Bergman przedstawia chorobę psychiczną jako stan, który wywraca życie do góry nogami. Chory człowiek jest odcięty od świata i nie może zrozumieć, co się z nim dzieje.

Bergman pokazuje, jak choroba psychiczna wpływa na relacje między najbliższymi. Rodzina Karin jest zdezorientowana i nie wie, jak pomóc chorej.

Motyw wiary

Motyw wiary jest również ważnym motywem filmu. Karin jest osobą wierzącą. Wierzy w Boga i szuka u niego pomocy.

Jednak jej wiara jest wystawiona na próbę. Choroba psychiczna sprawia, że Karin zaczyna wątpić w Boga.

Finał

Film kończy się tragicznie. Karin umiera. Jej śmierć jest symbolicznym zakończeniem jej walki z chorobą psychiczną.

Ocena

„Jak w zwierciadle” to jeden z najważniejszych filmów Ingmara Bergmana. Jest to film głęboki i poruszający, który porusza ważne tematy, takie jak choroba psychiczna, wiara i relacje międzyludzkie.

Film jest zrealizowany w mistrzowski sposób. Bergman wykorzystuje skromne środki, aby stworzyć atmosferę grozy i niepokoju.

„Jak w zwierciadle” to film, który na długo pozostaje w pamię

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ingmar Bergman
scenariusz Ingmar Bergman
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Szwecja
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 16 października 1961 (Światowa) 26 stycznia 2007 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio Svensk Filmindustri (SF)
tytuł oryg. Såsom i en spegel
inne tytuły Through a Glass Darkly Miedzynarodowe Through a Glass Darkly USA
Film jest pierwszym z tzw. trylogii pionowej Bergmana, następne to "Goście Wieczerzy Pańskiej" i "Milczenie". Bohaterka filmu, Karin cierpi na schizofrenię. Spędza kilka dni w letnim domku na skalistej wyspie. Razem z nią są tutaj jej mąż - lekarz, kilkunastoletni brat i jej ojciec, znany pisarz. Jej choroba wyzwala wśród obecnych różne postawy, egoizm ojca, obojętność męża. Tylko jej młody brat stara się zrozumieć siostrę.
Karin cierpi na schizofrenię. Razem z mężem, bratem i ojcem wybiera się na kilka dni na małą skalistą wyspę. Jej choroba nasila się gwałtownie. Ojciec, ceniony pisarz, początkowo przypatruje się cierpieniom kobiety z zawodowym zainteresowaniem, by w końcu uzmysłowić sobie własny egoizm. Mąż, który jest lekarzem, musi pogodzić się z bezradnością medycyny wobec choroby. Młodszy brat jest jedynym, który stara się naprawdę wczuć w umysł siostry. Ta, oczekując objawienia się Boga, w odruchu osamotnienia doprowadza do zbliżenia z bratem.
Nagrodzony Oscarem w 1962 roku dla najlepszego filmu zagranicznego Jak w zwierciadle określił wówczas Bergman jako swoje dzieło najbardziej osobiste. Tytuł filmu został zaczerpnięty z Biblii, gdzie czytamy: Teraz widzimy jak w zwierciadle, a wonczas - twarzą w twarz. Teraz poznaję tylko częściami, wonczas poznam i sam będę poznany. Dla Bergmana sprawą najważniejszą jest możliwość znalezienia czynnika jednoczącego ludzi, ułatwiającego im porozumienie, by mogli ujrzeć się takimi, jakimi są w istocie, a nie w wypaczonym przez lustro odbiciu. Dla reżysera czynnikiem tym wydaje się być jedno - Miłość. Obrazuje to na przykładzie skomplikowanych portretów psychologicznych i relacji między Karin, młodą kobietą chorą na schizofrenię, mieszkającą na odosobnionej wyspie na Bałtyku z mężem - lekarzem, ojcem - popularnym powieściopisarzem i przeżywającym problemy wieku dojrzewania bratem. Atmosferę filmu, z jego symboliką i metaforyką, znakomicie podkreślają doskonałe zdjęcia Svena Nykvista, stałego współpracownika Bergmana. Film ten uważa się za pierwszą część trylogii, na którą składają się poza tym Goście Wieczerzy Pańskiej i Milczenie. [Filmoteka Narodowa]
Aktor Postać
Karin
David
Martin
Fredrik "Minus", brat Karin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *