Hiroszima, moja miłość / Hiroshima, mon amour (1959)

Film

Czas trwania: 1 godz. 30 min.

Opis

Hiroszima, moja miłość – to francusko-japoński dramat filmowy z 1959 roku w reżyserii Alaina Resnaisa, zrealizowany na podstawie scenariusza Marguerite Duras. Film opowiada o miłości między francuską aktorką i japońskim architektem, którzy spotykają się w Hiroszimie, kilka lat po zakończeniu II wojny światowej.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch czasach i przestrzeniach. W teraźniejszości, w Hiroszimie, francuska aktorka, Anna (Emmanuelle Riva), przyjeżdża na plan zdjęciowy filmu o pokoju na świecie. Tuż przed powrotem do Paryża poznaje japońskiego architekta, Kikujuro (Eiji Okada), który mieszka w mieście od lat.

W retrospekcjach, w Nevers we Francji, Anna wspomina swoją miłość do niemieckiego oficera, który został zabity w przeddzień zakończenia wojny. Kikujuro wspomina z kolei bombę atomową, która spadła na Hiroszimę, zabijając jego rodziców i miliony innych ludzi.

Opowieść o miłości Anny i Kikujuro jest utkana z ich osobistych wspomnień o wojnie. Ich rozmowy są pełne emocji i bólu. Razem próbują zrozumieć, jak wojna wpłynęła na ich życie i jak można żyć w świecie, który został zniszczony przez przemoc.

Film Hiroszima, moja miłość jest uważany za jeden z najważniejszych filmów Nowej Fali. Nowa Fala to ruch filmowy, który wyrósł we Francji w latach 50. XX wieku. Jego twórcy, tacy jak Alain Resnais, François Truffaut czy Jean-Luc Godard, łamali konwencje tradycyjnego kina i eksperymentowali z nowymi formami narracji.

W Hiroszimie, moja miłość Resnais wykorzystuje charakterystyczne dla Nowej Fali środki wyrazu. Film jest skonstruowany z fragmentów, które nie zawsze są ze sobą logicznie powiązane. Narracja jest nielinearna i często skacze między teraźniejszością a przeszłością.

Film wykorzystuje również technikę montażu asocjacyjnego, w którym obrazy są zestawiane w taki sposób, aby wywoływać u widza określone skojarzenia. Na przykład, gdy Anna opowiada Kikujuro o śmierci swojego kochanka, na ekranie pojawiają się ujęcia Hiroszimy po zrzuceniu bomby atomowej.

Dzięki tym zabiegom Hiroszima, moja miłość jest filmem niepokojącym i poruszającym. Obrazuje niszczącą siłę wojny i trudności, z jakimi ludzie muszą się mierzyć, próbując odbudować swoje życie po konflikcie.

Film został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Jest uważany za jeden z najważniejszych filmów o wojnie i miłości.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu Hiroszima, moja miłość:

  • Zamiast „Francuska aktorka przyjeżdża na plan zdjęciowy do Hiroszimy” można napisać „Aktorka z Francji przybywa do Hiroszimy, aby kręcić film”.
  • Zamiast „Poznaje tam miejscowego architekta, wraz z którym wspomina drugą wojnę światową” można napisać „Tam poznaje miejscowego architekta, z którym dzieli wspomnienia o wojnie”.
  • Zamiast „Dla niego największym przeżyciem była bomba atomowa, która zabiła jego rodziców, gdy on był na wojnie” można napisać „Bomba atomowa, która zabiła jego rodziców, była dla niego najgorszym przeżyciem z czasów wojny”.
  • Zamiast „Ona podczas wojny zakochała się w młodym Niemcu, zabitym w przeddzień pokoju” można napisać „W czasie wojny zakochała się w młodym Niemcu, który zginął tuż przed zakończeniem konfliktu”.

Oczywiście, można by znaleźć jeszcze wiele innych możliwości. Chodzi o to, aby tekst był bogaty w język i nie był nudny.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Alain Resnais
scenariusz Marguerite Duras
gatunek Dramat, Romans
produkcja Francja, Japonia
premiera 8 maja 1959 (Światowa)
studio Argos Films / Como Films / Daiei Studios /
tytuł oryg. Hiroshima, mon amour
inne tytuły Hiroshima, My Love Miedzynarodowe Hiroshima Mon Amour Wielka Brytania Hiroshima Mon Amour USA

Hiroszima, moja miłość to filmowy eksperyment, który łączy w sobie elementy dramatu, romansu i dokumentu. Reżyser Alain Resnais i scenarzystka Marguerite Duras tworzą poetycką opowieść o dwóch ludziach, którzy nawiązują romans w Hiroszimie, mieście, które ucierpiało w wyniku zrzucenia bomby atomowej.

Głównymi bohaterami filmu są Emmanuelle Riva w roli francuskiej aktorki i Eiji Okada w roli japońskiego architekta. Aktorka przyjeżdża do Hiroshimy, aby nakręcić film o pokoju. Architekt mieszka w mieście od urodzenia i jest świadkiem jego zniszczenia.

Małżeństwo aktorki rozpadło się, a ona szuka nowej miłości. Architekt jest żonaty, ale jest samotny i nieszczęśliwy. Oboje są zranieni przez wojnę i szukają ukojenia w sobie nawzajem.

Między nimi rodzi się romans, który jest jednocześnie piękny i tragiczny. Bohaterowie opowiadają sobie o swoich doświadczeniach wojennych. Dla architekta najgorszym przeżyciem była bomba atomowa, która zabiła jego rodziców. Aktorka wspomina swoją miłość do młodego Niemca, który został zabity w przeddzień pokoju.

Romans aktorki i architekta jest krótki i ulotny. Rozstają się, gdy aktorka musi wrócić do Francji. Jednak ich miłość pozostaje w nich na zawsze.

Film Hiroszima, moja miłość jest dziełem o niezwykłej sile oddziaływania. To poruszająca opowieść o miłości, wojnie i pamięci. Film jest również istotnym dokumentem historycznym, który przywołuje pamięć o Hiroszimie i ofiarach wojny.

Film Resnaisa jest dziełem eksperymentalnym. Reżyser wykorzystuje w nim nowatorskie techniki narracyjne, takie jak nieliniowy montaż, sceny retrospekcje i wewnętrzny monolog. Dzięki temu film zyskuje na oryginalności i sile wyrazu.

Opis filmu można uzupełnić o następujące informacje:

  • Film jest kręcony w czarno-białych barwach, co podkreśla jego melancholijny nastrój.
  • Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
  • Film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1959 roku.

Film Hiroszima, moja miłość jest dziełem, które nie przestaje zachwycać i poruszać widzów. To film, który warto zobaczyć, aby doświadczyć jego niezwykłej siły oddziaływania.

Aktor Postać
Ona
On
Matka
Ojciec
Niemiecki kochanek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *