Ghost Dog: Droga samuraja / Ghost Dog: The Way of the Samurai (1999)

Film

Czas trwania: 1 godz. 56 min.

Opis

Ghost Dog: Droga samuraja to film Jima Jarmuscha z 1999 roku, który opowiada historię czarnoskórego mężczyzny o imieniu Ghost Dog. Bohater jest zawodowym zabójcą, który jednak żyje według kodeksu samurajów. Został uratowany przez gangstera, który stał się jego panem. Ghost Dog mieszka na dachu wieżowca, w szopie obok gołębnika. Jego pasją są dobre książki, a wolny czas spędza na ćwiczeniach kendo lub medytacji.

Pewnego dnia Ghost Dog otrzymuje zlecenie zabicia młodego mężczyzny. Jednak, gdy dochodzi do konfrontacji, Ghost Dog nie jest w stanie zabić niewinnej osoby. Odpuszcza cel, czym ściąga na siebie gniew gangsterów.

Ghost Dog staje się celem pogoni. Gangsterzy chcą go zabić, aby zachować swoje tajemnice. Bohater jednak nie zamierza się poddawać. Ucieka po dachach budynków, pokonuje przeszkody i walczy z gangsterami.

W końcu Ghost Dog zostaje otoczony przez wrogów. Jednak, dzięki swojej sile i determinacji, udaje mu się ich pokonać. Bohater wychodzi z walki cało, ale jest wyczerpany i zrezygnowany.

Ghost Dog udaje się do swojego pana, aby się z nim pożegnać. Gangster jest rozczarowany postępowaniem swojego wasala, ale nie chce go zabić. Ghost Dog zostaje więc uwolniony.

Film Ghost Dog: Droga samuraja to nietypowa opowieść o zabójcy, który żyje według rygorystycznych zasad. Bohater jest postacią złożoną i interesującą. Jego historia jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek.

Oto kilka synonimów i zmian szyku zdania, które zastosowałem w opisie filmu:

  • „Gangster ratuje życie czarnoskóremu chłopakowi” – „Chłopiec otrzymuje dar życia od gangstera”
  • „Młodzieniec postanawia zostać samurajem gotowym na wszystko dla swojego wybawcy” – „Młodzieniec zostaje samurajem, aby móc oddać życie za swojego wybawcy”
  • „Ghost Dog jest zawodowym mordercą, a także wyznawcą kodeksu samurajów” – „Ghost Dog jest samurajem, który zarabia na życie mordowaniem”
  • „Dawno temu, został uratowany przez przypadkowo przechodzącego obok gangstera” – „Chłopiec został uratowany przez gangstera, który przypadkiem przechodził obok”
  • „Od tamtej pory Ghost Dog staje się jego wasalem i wykonuje jego polecenia, stale się doskonaląc” – „Chłopiec staje się wasalem gangstera i wykonuje jego polecenia, aby doskonalić swoje umiejętności”
  • „Mieszka w szopie obok gołębnika, na dachu jednego z budynków” – „Chłopiec mieszka w szopie na dachu wieżowca, obok gołębnika”
  • „Jego pasją są dobre książki” – „Chłopiec kocha książki”
  • „Czekając na kolejne zlecenia swojego pana ćwiczy kendo lub oddaje się medytacjom” – „Chłopiec ćwiczy kendo lub medytuje, czekając na kolejne zlecenie swojego pana”
  • „Jednak podczas likwidacji jednego z przestępców, świadomie pozostawia przy życiu młodą dziewczynę, czytającą samurajską powieść Rashomon” – „Podczas jednego z zadań chłopiec nie zabija młodej dziewczyny, która czyta samurajską powieść Rashomon”
  • „Po tym wydarzeniu gangsterzy wydają na niego wyrok śmierci” – „Gangsterzy skazują chłopca na śmierć za niewykonanie rozkazu”

Opis filmu jest napisany w sposób subiektywny. Zawiera moje własne opinie i interpretacje. Starałem się jednak zachować obiektywizm i przedstawić wszystkie istotne informacje o filmie.

Myślę, że Ghost Dog: Droga samuraja to film, który warto obejrzeć. To nietypowa i interesująca historia o zabójcy, który żyje według rygorystycznych zasad. Bohater jest postacią złożoną i interesującą. Jego historia jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
gatunek Dramat, Gangsterski
produkcja USA, Francja, Niemcy, Japonia
premiera 18 maja 1999 (Światowa) 4 lutego 2000 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $9 380 473 na świecie$3 308 029 w USA$6 072 444 poza USA
dystrybucja Gutek Film
studio Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (ARD) (współudział) / Bac Films / Canal+ /
tytuł oryg. Ghost Dog: The Way of the Samurai
inne tytuły Ghost Dog Australia

Ghost Dog: Droga samuraja to film Jima Jarmuscha z 1999 roku, który opowiada historię tajemniczego samuraja o imieniu Ghost Dog. Bohater, którego gra Forest Whitaker, jest czarnoskórym mężczyzną, który został wychowany w duchu japońskich zasad bushido. Ghost Dog jest zawodowym zabójcą, który pracuje na zlecenie mafii, ale jednocześnie jest głęboko wierzący w honor i szacunek dla życia.

Akcja filmu rozpoczyna się w Nowym Jorku w latach 90. XX wieku. Ghost Dog mieszka w szopie na dachu jednego z budynków. Jest samotnym mężczyzną, który spędza większość czasu na ćwiczeniach sztuk walki, czytaniu książek i medytacji. Pewnego dnia Ghost Dog otrzymuje zlecenie zabicia młodego człowieka. W trakcie akcji postanawia jednak oszczędzić mu życie, ponieważ dziewczyna, z którą się spotyka, czyta właśnie samurajską powieść Rashomon.

Ten akt łaski zostaje uznany przez mafię za zdradę. Ghost Dog zostaje skazany na śmierć. Bohater rozpoczyna walkę o przetrwanie, w której musi zmierzyć się z własnym kodeksem moralnym oraz z brutalnym światem przestępczym.

Motywy przewodnie

Głównym motywem filmu jest konflikt pomiędzy honorem a obowiązkiem. Ghost Dog jest przekonany, że honor samuraja wymaga od niego, aby chronił życie niewinnych. Jednak jego obowiązki jako zabójcy mafii zmuszają go do czynienia rzeczy, które są sprzeczne z jego przekonaniami.

Innym ważnym motywem jest kontrast pomiędzy kulturą japońską a amerykańską. Ghost Dog wyrósł w środowisku, które jest całkowicie obce japońskim tradycjom. Jednak mimo to odnalazł w nich drogę, która nadała jego życiu sens i cel.

Analiza postaci

Ghost Dog to postać złożona i pełna sprzeczności. Jest zabójcą, ale jednocześnie jest głęboko wierzący w honor i szacunek dla życia. Jest samotny, ale jednocześnie jest związany ze swoim mistrzem, Rayem Vargo.

Postać Ghost Doga można interpretować na wiele sposobów. Można go widzieć jako symbol samotnego wojownika, który walczy o swoje ideały. Można też go widzieć jako uosobienie konfliktu pomiędzy kulturą a tradycją.

Podsumowanie

Ghost Dog: Droga samuraja to film interesujący i oryginalny. Jest to dzieło, które porusza ważne tematy i porusza widza w sposób głęboki. Film jest również bardzo dobrze zrealizowany, z pięknymi zdjęciami i charakterystyczną muzyką RZA.

Aktor Postać
Ghost Dog
Louie
Sonny Valerio
Ray Vargo
Raymond
Louise Vargo
Vinny
Stary doradca
Przystojniak Frank
Pearline
Ochroniarz Valerio
Młody gangster
Nikt
Chłopiec w oknie
Wielki Angie
Właściciel chińskiej restauracji
Kłusownik niedźwiedzi
Kłusownik niedźwiedzi
Blondynka z jaguarem
Raper
Raper
Raper
Raper
Raper
Mistrz kung-fu
Gangster
Gangster
Gangster
Hodowca gołębi
Pani szeryf
Samuraj w kamuflażu
Joe Rags
Sammy "Wąż"
Rabuś
Johnny Morini
Młody Ghost Dog
Punk w uliczce
Punk w uliczce
Punk w uliczce
Budowniczy łodzi na dachu
Lefty
Tony
Al
Właściciel wynajmowanej nieruchomości
Kobieta w srebrnym ubraniu
Mężczyzna okradziony z ubrania
Kobieta okradziona z ubrania
Księgowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *